Cu trei „flori” s-a făcut primăvară la Caransebeş

FC Caransebeş – Jiul Petroşani 3-1 (2-0)

La sfârşitul săptămânii trecute, echipa FC Caransebeş a întâlnit, pe stadionul din Balta Sărată, pe Jiul Petroşani. Meciul a fost câştigat de gugulani, cu scorul de 3-1, marcatori fiind Matei (autogol), Bârsan şi Voicu, respectiv Copil, pentru oaspeţi. A fost un meci de mare angajament fizic, spectaculos, aceasta fiind cea de a treia partidă fără înfrângere pentru caransebeşeni. În etapa viitoare, băieţii antrenaţi de Romulus Ciobanu vor juca în deplasare, la Becicherecu Mic. (S. Rogoz)

Etapa a XX-a a Ligii a III-a a programat sâmbătă, 7 aprilie, întâlnirea dintre FC Caransebeş şi Jiul Petroşani, o partidă considerată „tare”, ţinând cont de locurile pe care cele două combatante le ocupau în clasamentul Seriei a V-a. Vremea frumoasă – în ciuda prognozelor meteo, care anunţau ploi şi temperaturi scăzute – a făcut ca în tribune să ia loc aproximativ 300 de spectatori, care, cu siguranţă, nu au avut ce regreta.

Petroşenenii au început meciul în forţă, foarte agresiv, expediind primul şut spre poarta lui Viciu în chiar minutul 2. Gugulanii au echilibrat repede jocul, iar în minutul 14 Bârsan a prins un şut bun, la semiînălţime, de la 18 metri, însă mingea a trecut la câţiva centimetri de bara din stânga a porţii lui Hotoboc. Cinci minute mai târziu, acelaşi Bârsan a beneficiat de o centrare de pe partea dreaptă, venită de la Voicu, însă a trimis cu latul, prea încet, şi goal-keeper-ul oaspeţilor a reţinut fără probleme.

În continuare s-a jucat „tare”, agresivitatea oaspeţilor transmiţându-se şi gugulanilor, aşa că ambele formaţii „au pus osul”, fiecare tabără văzând câte un „galben”, arbitrul de centru arătând cartonaşele lui Suru, de la gazde, şi lui Şerban, de la Jiul. Pe fondul luptei surde de la mijlocul terenului, gugulanii au avut câteva atacuri purtate pe aripi, unul dintre acestea ducând la deschiderea scorului. În minutul 37, Voicu a scăpat pe dreapta, a centrat pe jos, iar Matei, de la 6 metri, a pus latul şi a trimis balonul în vinclul propriei porţi, nelăsându-i lui Hotoboc nicio şansă să intervină.

După doar două minute, Poenaru a pătruns pe partea stângă, i-a pasat lui Bârsan, aflat în colţul careului, acesta a avut timp să-şi aşeze balonul şi să-l trimită cu efect, la colţul lung, în plasa laterală, mărind avantajul gazdelor pe tabela de marcaj. Oaspeţii au replicat în minutul următor, şutul de la 17 metri, al lui Hardău, trecând pe lângă poartă. În minutul 41, după un fault asupra lui Şerban, „centralul” Sergiu Popa a dictat lovitură liberă de la 22 de metri, pentru oaspeţi, însă şutul lui Drida s-a oprit în zidul caransebeşean. Ultima fază notabilă a primei reprize s-a consumat în minutul 44, când Nemţescu a executat tăiat o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral-dreapta, însă Hotoboc a respins cu pumnii de lângă bară.

Caransebeşenii au ieşit mult mai încrezători de la vestiare şi s-au instalat în atac încă de la începutul părţii secunde, aşa încât, în minutul 50, Bârsan l-a văzut bine în careul advers pe Voicu, i-a centrat, iar acesta a trimis cu capul, de la 14 metri, peste Hotoboc, ieşit pe minge, în plasa porţii petroşenene. Imediat a urmat o nouă fază periculoasă pentru oaspeţi, atunci când Staicu a centrat de pe partea stângă, însă „latul” lui Bârsan, de la 15 metri, s-a dus puţin pe lângă vinclul din stânga al porţii apărate de Hotoboc.

La adăpostul avantajului de trei goluri, gazdele nu au mai forţat, dar, chiar şi aşa, au avut o posesie net superioară adversarilor, preferând să ajungă prin combinaţii în preajma careului petroşenean. În minutul 76, însă, Suru a făcut tribunele să izbucnească în aplauze, după ce a expediat o „torpilă” de la 25 de metri, balonul trecând milimetric peste transversala porţii lui Hotoboc.

Oaspeţii au înscris golul de onoare în minutul 78, în urma unei lovituri de la 30 de metri, dictată de Sergiu Popa după ce Sangare Yacouba l-a faultat pe Riviş. A executat bine Copil, peste zid, lângă bară, făcând inutil plonjonul lui Viciu.

Până la final nu s-a mai întâmplat nimic, dar, la sfârşitul celor 90 de minute de joc, publicul a aplaudat în picioare evoluţia favoriţilor.

„Le mulţumesc băieţilor, au dat dovadă de caracter, se pare că, uşor, uşor, câştigăm siguranţă în joc… Mă bucur foarte mult că, de la preluarea echipei, am reuşit să legăm trei jocuri fără înfrângere, dintre care două victorii. Aş vrea ca băieţii să înţeleagă că îmi doresc aceeaşi evoluţie din partea lor, să dea, şi în continuare, dovadă de caracter, şi cred că vom putea forma un grup unit, un grup cu forţă aici, la Caransebeş… În ceea ce priveşte motivele care m-au determinat să vin aici, ele sunt legate de proiectul care este în desfăşurare la această echipă, de oamenii care susţin echipa, cei care o conduc, care efectiv se pricep la fotbal, oameni despre care mi-am dat seama imediat că ştiu ce vor”, a spus, după meci, antrenorul principal al gugulanilor, Romulus Ciobanu.

„Nu ştiu dacă meciul poate fi considerat un derby, fiindcă jocul a fost controlat în totalitate de echipa gazdă. Victoria lor nu poate fi pusă la îndoială, lucru pentru care îi felicit. Au practicat un fotbal frumos, ne-au fost superiori la toate capitolele, au în lot jucători valoroşi, cu un nivel tehnic deosebit, şi cred că, totuşi, calitatea gazonului îi încurcă pe aceştia. Despre noi, pot să spun că nu am putut mai mult. Felicit întreaga echipă caransebeşeană, atât pentru rezultat, cât şi pentru calitatea fotbalului prestat, şi pot să spun că este una dintre cele mai bune echipe cu care am jucat în acest campionat”, a declarat, la sfârşitul întâlnirii, antrenorul Jiului, Marian Tudorache.

FC Caransebeş: Viciu, Firoiu, Sangare Yacouba, Timar, Nemţescu, Voicu (min. 70, Chirea), Suru, Poenaru (89, Văcărescu), Niţă (64, Şandru), Bârsan (87, Feneş), Staicu; rezerve: Vulpescu, Ov. Bălan, R. Costachi. Antrenori: Romulus Ciobanu, Liviu Achim.

Jiul Petroşani: Hotoboc, Cruceru, Matei, Albert, Bertea, Drăghici (46, Riviş), Toc (58, Filipescu), Drida (55, V. Tudorache), Drăgoescu, Hardău (54, Copil), Şerban; rezerve: Serea, Moldovan, Filip. Antrenor, Marian Tudorache.

A arbitrat la centru Sergiu Popa (Aiud), asistat la cele două linii de Alin Damian (Aiud) şi Marian Truţă (Rm. Vâlcea).

Observatori: Costică Donose (Craiova) şi Iulian Spătaru (Timişoara).

Clasament:

1. A.C.S. Recaş 20 13 4 3 35-12 43 (+13)

2. Hunedoara 20 12 4 4 26-11 40 (+11)

3. Bihorul Beiuş 20 11 4 5 35-22 37 (+7)

4. C.S.M. Şcolar 20 11 3 6 28-18 36 (+6)

5. FC Caransebeş 20 10 5 5 28-21 35 (+2)

6. Petroşani 20 9 6 5 22-16 33 (+6)

7. Simeria 20 9 6 5 28-20 33 (+6)

8. Giarmata 20 9 4 7 28-29 31 (-2)

9. Timişoara II 20 8 4 8 41-28 28 (-2)

10. V. lui Mihai 20 3 8 9 17-22 24 (-3)

11. Naţional Sebiş 20 6 5 9 18-21 23 (-7)

12. Becicherecu M. 20 6 2 12 24-26 20 (-10)

13. Vladimirescu 20 6 1 13 25-40 19 (-8)

14. Flacăra Făget 20 5 3 12 20-39 18 (-12)

15. Gloria Arad 20 3 5 12 16-31 14 (-15)

16. Gloria Reşiţa 20 2 5 13 9-43 11 (-19)

Etapa a XXI-a, vineri, 13 aprilie, ora 17: Gloria Reşiţa – Gloria Arad; Becicherecu Mic – F.C. Caransebeş; Jiul Petroşani – CSM. Şcolar Reşiţa; Flacăra Făget – Bihorul Beiuş; Valea lui Mihai – A.C.S. Recaş; Naţional Sebiş – F.C. Timişoara II; C.F.R. Simeria – F.C. Hunedoara; Vladimirescu – Millenium Giarmata.

Rezultatele etapei a XX-a, din 6 şi 7 aprilie: F.C. Caransebeş – Jiul Petroşani 3-1; C.S.M. Şcolar Reşiţa – Flacăra Făget 1-0; F.C. Timişoara II – Gloria Reşiţa 5-1; Millenium Giarmata – Becicherecu Mic 1-3; Bihorul Beiuş – Valea lui Mihai 5-0; A.C.S. Recaş – Naţional Sebiş 4-1; Gloria Arad – C.F.R. Simeria 1-1; F.C. Hunedoara – Vladimirescu 2-0.