Gabriel Vlădulescu, preşedintele executiv al FC Caransebeş: „6-1 este o ruşine!”

Gabriel Vlădulescu, preşedintele executiv al FC Caransebeş:

6-1 este o ruşine!”

FC Hunedoara – FC Caransebeş 6-1 (3-0)

În etapa cu numărul XXVIII a Ligii a III-a, programată la sfârşitul săptămânii trecute, formaţia FC Caransebeş a jucat sâmbătă, 19 mai, în deplasare, la ocupanta locului secund al clasamentului Seriei a V-a, FC Hunedoara.

Scorul a fost deschis în minutul 7, atunci când goal-keeper-ul caransebeşean Vulpescu a respins în faţă un şut puternic expediat din afara careului, iar Boroştean a trimis balonul sub transversală. În continuare, gugulanii au ieşit la joc, în căutarea golului egalizator, purtând o serie de atacuri prin Staicu, Bârsan şi Niţă, acesta din urmă şutând, din unghi, în portarul Anton, în minutul 20. De asemenea, să mai spunem că, în câteva rânduri, Staicu a fost surprins în poziţie de ofsaid, semnalizată, de fiecare dată, cu promptitudine, de asistentul Adrian Mărginean.

În minutul 40, gazdele şi-au mărit avantajul, prin Steop, care a reluat din careul caransebeşean mingea primită de la Păcurar, care a pătruns după o acţiune frumoasă pe cont propriu. Acelaşi Steop avea să stabilească scorul pauzei, în minutul 42, când a şutat puternic, de la marginea careului, în vinclul porţii apărate de Vulpescu.

Tehnicianul gugulan Romulus Ciobanu a început repriza secundă prin introducerea în teren a lui Munteanu, Poenaru şi Joseph Anagor. După doar două minute, Văcărescu a obţinut o lovitură liberă de la 18 metri, transformată de Suru, care a executat o scăriţă superbă, iar speranţele caransebeşenilor renăşteau.

Gazdele au mărit însă ecartul în minutul 58, când, după o acţiune purtată de Păcurar şi Steop, Boroştean a dus scorul la 4-1. Peste 10 minute, Staicu a replicat printr-un şut violent în transversală, însă asistentul a indicat ofsaid, atacantul gugulan, nemulţumit de decizie, lovind mingea după fluierul arbitrului, fapt pentru care s-a ales cu un cartonaş galben din partea „centralului” Sergiu Popa. Peste doar două minute, Staicu a protestat din nou, de data aceasta aruncând cu mingea spre asistentul Florin Potora, gestul său atrăgând al doilea „galben” şi, implicit, eliminarea de pe teren.

În minutul 75, asistentul Adrian Mărginean a indicat penalty pentru hunedoreni, însă „centralul” Popa a trecut peste semnalizarea acestuia, faza terminându-se cu un corner. Lovitura de colţ a fost bine executată, iar Bier a reluat cu capul din centrul careului, ducând scorul la 5-1. Vulpescu a văzut şi el cartonaşul galben în minutul 82, după un henţ la o respingere a balonului în afara careului.

Scorul final a fost stabilit în minutul 89, de Păcurar, cu un şut în vinclu, din interiorul careului, puţin lateral-stânga.

„A fost vorba în primul rând de relaxarea jucătorilor, şi apoi, în ordine, de lipsa de valoare a unora – şi l-aş numi aici pe Munteanu, de indolenţa altora – vezi Poenaru, dar şi alţii, care se ştiu ei bine –, şi de greşelile personale ale lui Vulpescu ori Yacouba. În plus, ambiţia a lipsit cu desăvârşire. Toate acestea, cumulate, au dus la scorul din teren. 6-1 este o ruşine! La începutul campionatului, eu am spus că la Caransebeş rămân doar fotbaliştii şi caracterele. Vom analiza, vom trage linie şi ne vom despărţi de câţiva jucători!”, ne-a declarat Gabriel Vlădulescu, preşedintele executiv al FC Caransebeş.

FC Caransebeş: Vulpescu, Costachi (min. 46, Munteanu), Yacouba (46, Poenaru), M. Puşcă, Nemţescu (50, Ov. Bălan), Văcărescu, Suru, Feneş, Niţă, Bârsan (46, Joseph Anagor), Staicu; rezerve: Viciu, Şandru, N. Bona. Antrenori: Romulus Ciobanu, Liviu Achim.

FC Hunedoara: Anton, Marcu, Vodiţa, Cuciula, Bier, Boroştean (71, Cr. Radu), Steop (68, Iftimie), Jitaru, Păcurar, Todea (75, Dimcea), Bajda; rezerve: Simeni, Roiu, Trăscan, Muntean. Antrenori: Remus Steop, Gavril Rus.

A arbitrat la centru Sergiu Popa, asistat la cele două linii de Florin Potora şi Adrian Mărginean, toţi din Aiud.

Observatori: Dănuţ Popa (Sibiu) şi Valer Nichimiş (Alba Iulia).

Rezultatele etapei a XXVIII-a, din 18 şi 19 mai: Gloria Reşiţa – Flacăra Făget 2-6; Gloria Arad – C.S.M. Şcolar Reşiţa 0-3; F.C. Hunedoara – F.C. Caransebeş 6-1; A.C.S. Recaş – Millenium Giarmata 3-0; F.C. Timişoara II – Bihorul Beiuş 3-2; Vladimirescu – Becicherecu Mic 2-0; C.F.R. Simeria – Jiul Petroşani 1-2; Naţional Sebiş – Valea lui Mihai 1-1.