Trei puncte mari cu Becicherecu Mic

Mama Mia Becucherecu Mic – FC Caransebeş 0 – 1 (0 – 0)

În cadrul etapei a XXI-a a Ligii a III-a, echipa FC Caransebeş a jucat sâmbătă, 13 aprilie, în deplasare, la Mama Mia Becicherecu Mic, formaţie pe care a întrecut-o la limită, cu scorul de 1-0, golul gugulanilor fiind înscris de Staicu, în minutul 51. După această victorie, echipa caransebeşeană a urcat pe locul trei, fiind la opt puncte de liderul ACS Recaş. În etapa viitoare, băieţii antrenaţi de Romulus Ciobanu vor juca tot în deplasare, la Millenium Giarmata. (S. Rogoz)

Cu toate că etapa cu numărul XXI a Ligii a III-a era programată să se dispute vineri, 13 aprilie, formaţia FC Caransebeş a jucat cu o zi mai târziu, respectiv sâmbătă, meciul din deplasare, cu Mama Mia Becicherecu Mic. Vremea mohorâtă şi apropierea sărbătorii de Paşte au făcut ca în tribune, deşi stadionul găzduia o partidă cu una dintre revelaţiile returului de campionat, să ia loc doar puţini spectatori.

Prima repriză a înregistrat ocazii la fiecare poartă. Astfel, în minutul 15, gugulanii puteau profita de un henţ în tuşă comis de tânărul goal-keeper al Becicherecului, Filip. A bătut rapid Niţă, însă a preferat să centreze, în loc să încerce să trimită direct, spre poarta părăsită, irosind astfel o bună oportunitate de a înscrie. În situaţia de a deschide scorul s-au mai aflat în prima parte a jocului Voicu, de la oaspeţi, şi Zurbagiu, de la gazde, însă trebuie spus că terenul nu s-a prezentat în cele mai bune condiţii, fapt ce a dezavantajat clar echipa mai tehnică, în acest caz, pe caransebeşeni.

Debutul reprizei secunde avea să aducă şi singurul gol al partidei. În minutul 51, Nemţescu a executat o lovitură liberă, mingea, respinsă greşit, a ajuns la Marius Staicu, a cărui lovitură de cap l-a depăşit pe goal-keeper-ul gazdelor, Filip, însă căpitanul acestora, Hecsko, a intervenit şi a respins balonul cu şoldul. Asistentul de pe acea parte, Marius Balint, a indicat însă ferm centrul terenului, iar ,,centralul” Horaţiu Feşnic, bine poziţionat, a validat reuşita gugulanilor.

Imediat după înscrierea golului, antrenorul Becicherecului, Sorin Bălu, a fost trimis în tribună, pentru proteste, iar gazdele au ieşit la joc, în căutarea egalării. Peste numai două minute, Mama Mia a reuşit o acţiune colectivă bună, dar Hodiş a finalizat cu un şut pe lângă poartă. Gugulanii şi-au păstrat însă calmul şi au rezistat atacurilor adversarilor. Pe final, băieţii antrenaţi de Romulus Ciobanu puteau chiar să se desprindă pe tabela de marcaj, atunci când, în minutul 87, Bârsan a rămas singur cu portarul, după o greşeală a defensivei gazdelor, însă Filip şi-a salvat echipa de la primirea celui de al doilea gol. Până la sfârşit, echipa timişeană nu a mai reşit să pună în pericol poarta lui Viciu, asta poate şi fiindcă banca de rezerve nu a oferit prea multe opţiuni.

După întâlnirea de sâmbătă, Caransebeşul – care a arătat maturitate în joc – a urcat pe treapta a treia a podiumului, la opt puncte de lider.

Mama Mia Becicherecu Mic: Filip – Ştefanovici, Hecsko (c), Telescu, Burduhos – Glava, Z. Radu, Zurbagiu, Bogdan, Bâldea – Jilcu. Au mai intrat: Hodiş, Scânteie, Semenea şi Centea. Antrenor, Sorin Bălu.

FC Caransebeş: Viciu – Firoiu, C. Puşcă, Timar, Nemţescu – Ad. Voicu, M. Puşcă, Poenaru, Niţă – Bârsan, Staicu. Au mai jucat: Şandru, Văcărescu, Feneş şi Ov. Bălan. Antrenor, Romulus Ciobanu.

Clasament:

1. A.C.S. Recaş 21 14 4 3 39-14 46 (+16)

2. Hunedoara 21 12 5 4 28-13 41 (+12)

3. Caransebeş 21 11 5 5 29-21 38 (+5)

4. Bihorul Beiuş 21 11 4 6 37-25 37 (+7)

5. C.S.M. Şcolar 21 11 3 7 28-20 36 (+6)

6. Petroşani 21 10 6 5 24-16 36 (+6)

7. Simeria 21 9 7 5 30-22 34 (+4)

8. Timişoara II 21 9 4 8 44-29 31 (+1)

9. Giarmata 21 9 4 8 29-32 31 (-2)

10. V. lui Mihai 21 3 8 10 19-26 24 (-6)

11. Naţional Sebiş 21 6 5 10 19-23 23 (-10)

12. Vladimirescu 21 7 1 13 28-41 22 (-8)

13. Flacăra Făget 21 6 3 12 23-41 21 (-12)

14. Becicherecu M. 21 6 2 13 24-27 20 (-13)

15. Gloria Arad 21 4 5 12 19-32 17 (-12)

16. Gloria Reşiţa 21 2 5 14 10-46 11 (-22)

Etapa viitoare, a XXII-a, vineri, 20 aprilie, ora 17: C.S.M. Şcolar Reşiţa – Becicherecu Mic; Millenium Giarmata – F.C. Caransebeş; F.C. Hunedoara – Gloria Reşiţa; Bihorul Beiuş – Jiul Petroşani; A.C.S. Recaş – Flacăra Făget; F.C. Timişoara II – Valea lui Mihai; Gloria Arad – Naţional Sebiş; Vladimirescu – C.F.R. Simeria.

Rezultatele etapei a XXI-a, din 13 şi 14 aprilie: Gloria Reşiţa – Gloria Arad 1-3; Becicherecu Mic – F.C. Caransebeş 0-1; Jiul Petroşani – C.S.M. Şcolar Reşiţa 2-0; Flacăra Făget – Bihorul Beiuş 3-2; Valea lui Mihai – A.C.S. Recaş 2-4; Naţional Sebiş – F.C. Timişoara II 1-2; C.F.R. Simeria – F.C. Hunedoara 2-2; Vladimirescu – Millenium Giarmata 3-1.