Energetica a luat aurul Aradului

La sfârşitul săptămânii trecute, Aradul a găzduit un triplu eveniment sportiv. Astfel, sâmbătă, 8 decembrie, a avut loc cea de a X-a ediţie a Cupei CSM Arad la judo, iar duminică Euro League Regional U16 şi Ziua Judo-ului Arădean U18, competiţii la care au participat peste 600 de sportivi de la cluburi din Serbia, Ungaria, Moldova, Croaţia, Austria, Germania şi, bineînţeles, din România.

Tinerii judoka de la Clubul Energetica din Caransebeş, antrenaţi de Ion Radu şi Ioan Răuţu, au obţinut rezultate meritorii, întorcându-se acasă cu mai multe medalii de aur şi au ocupat câteva locuri foarte bune, având în vedere anvergura concursului.

Astfel, la U10, au urcat pe prima treaptă a podiumului David Radu, la categoria 22 kg, Darius Iliuţă şi Andreas Crasnianec (27 kg), Bogdan Vădrariu şi Răzvan Lucian (30 kg), Marcus Lungu (34 kg), Gabriel Văduva (50 kg), iar la fete Anisia Iscru (38 kg) şi Nicoleta Bona (42 kg); la U12, David Ţîrdoiu a ocupat locul III la categoria 27 kg, Gabriela Cîrcu aceeaşi poziţie la 29 kg, iar Ana-Maria Arşovan a obţinut locul I la categoria 52 kg; la U14, Alexandru Borcean a câştigat locul I la categoria 46 kg, Bogdan Şelner s-a clasat pe poziţia a V-a a clasamentului, la 60 kg, iar la U16 Liviu Copăceanu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la 81 kg.

Deplasarea tinerilor judoka la Arad a fost posibilă datorită sprijinului acordat de Primăria Caransebeş şi angajaţii de la SC Hidroelectrica.