Juniorii caransebeşeni, rezultate mari la Bucureşti

Atleţii de la Clubul Sportiv Şcolar Caransebeş, participanţi la Grand Prix-ul destinat Juniorilor 3, desfăşurat la Bucureşti în zilele de 10 şi 11 februarie, au obţinut rezultate bune. Astfel, Maria Irimia, antrenată de prof. Iuliana Popescu, a câştigat cursa de 800 metri plat, cu 2:21,96 s, a ocupat locul II în competiţia de 300 metri plat, cu 43,50 s, şi s-a situat pe poziţia a VIII-a în concursul de 60 metri garduri, cu 9,95 s.

Fratele ei geamăn, Alexandru Irimia, antrenat de prof. Marian Enache, s-a clasat pe locul II în cursa de 1.500 metri plat, cu 4:23,30 s, şi pe locul III în proba de 800 metri plat, cu 2:09,12 s. Conform declaraţiilor prof. Iuliana Popescu, Maria şi Alexandru au concurat foarte bine şi au reuşit să obţină noi recorduri personale. „Dacă Maria ar fi concurat la proba de 800 metri plat în cadrul Grand Prix-ului pentru Juniori 2, s-ar fi clasat a doua, la doar 3 zecimi de secundă de câştigătoarea probei”, a mai precizat antrenoarea. În competiţia de 1.500 metri plat, Andrei Mirea şi Lucian Patcaş, antrenaţi de prof. Luminiţa Hamat, au ocupat locurile 12, respectiv 15. La rândul lui, Flavius Peia a ocupat locul 16 în cursa de 300 metri plat. (T. Mesner)