Caransebeșul, galop de sănătate prin ploaie

muncitorul-viitorul-5

Muncitorul Reșița – Viitorul Caransebeș 1-4 (0-1)

După ce, conform programului Ligii a IV-a, în runda cu numărul 8, desfășurată la sfârșitul săptămânii trecute, Viitorul Caransebeș a stat, gugulanii au disputat miercuri, 26 octombrie, restanța din etapa a VII-a, programată inițial în 15 octombrie, jucând în deplasare cu Muncitorul Reșița.

În ciuda vremii câinoase, terenul „Muncitorului” s-a prezentat în condiţii foarte bune, lucru care a avantajat, fireşte, echipa mai tehnică, iar aceasta a fost Viitorul Caransebeş. Şi dacă în primele 10 minute lupta s-a dat mai mult la mijlocul terenului, după perioada de tatonare gugulanii au trecut la cârma jocului, pe care nu aveau s-o mai lase din mână până la final.

În minutul 12, după un corner de pe dreapta executat de Bona, scurt, până la Suru, acesta a tras năprasnic din unghi, portarul oaspeţilor a respins până la Negoescu, care, de la 12 metri, a trimis cu latul puţin peste poartă. Peste patru minute, Neagu a şutat puternic de la 25 de metri, însă B. Lolea s-a întins şi a reuşit să respingă. Goal-keeper-ul reşiţean a mai intervenit şi în minutul 21, la şutul de la 16 metri trimis de acelaşi Neagu, pentru ca un minut mai târziu să fie salvat de apărarea proprie, care a deviat în corner şutul excelent, de la 18 metri, al lui Negoescu.

În minutul 26, în urma unui un-doi Şandru – Imbre, acesta din urmă a intrat în careu pe aripa dreaptă, însă a fost blocat în ultima clipă de B. Lolea, care a trimis în corner. Lovitura de colţ a fost executată de Bona, în centrul careului reşiţean, mingea s-a plimbat ca la biliard până când a ajuns la Negoescu, care, de la 10 metri, a trimis în colţul stâng al porţii lui B. Lolea, deschizând scorul.

Portarul gazdelor şi-a reparat greşeala în minutul 31, când Şandru a şutat puternic de la 18 metri, iar B. Lolea a reuşit să respingă. Negoescu putea să-şi mai treacă o dată numele pe lista marcatorilor în minutul 38, când lovitura liberă de la 18 metri executată de el a întâlnit transversala porţii reşiţene.

Nici nu s-au aşezat bine în teren, după pauză, cele două echipe, când, în minutul 48, Ov. Bălan a prins un şut senzaţional de la 25 de metri, sub bară, mărind avantajul gugulanilor pe tabela de marcaj.

Gazdele puteau reduce din handicap în minutul 61, însă şutul excelent, de la 20 de metri, al lui Mitru, a fost respins cu dificultate de Birăescu.

Şi cum ocaziile se răzbună, un minut mai târziu, Bona, aflat pe stânga, l-a angajat foarte bine pe Şandru, acesta şi-a driblat adversarul direct şi a înscris cu un şut la colţul lung.

În minutul 77, Amariei a reuşit o fază frumoasă pe partea dreaptă, a intrat în careu, a şutat la colţul scurt, balonul a nimerit bara, iar de acolo a deviat la Gavrilă, care, de la 6 metri, a trimis în poarta goală, reuşind să reducă din handicap.

În ultimul minut de joc, gugulanii au beneficiat de un corner de pe partea stângă, Şandru a trimis spre Negoescu, care a lăsat mingea să treacă, iar Buzan a trimis o torpilă de la 25 de metri, pe jos, lângă bara din dreapta a porţii reşiţene, făcând inutil plonjonul lui B. Lolea.

Adrian Baghiu a fluierat finalul meciului exact când caransebeşenii se aflau în atac, într-o situaţie clară de a înscrie, iar căpitanul acestora, Văluşescu, i-a cerut socoteală pentru gestul său, însă a făcut-o pe un ton pe care „centralul” întâlnirii l-a sancţionat cu cartonaşul roşu.

„Am câştigat din nou cele trei puncte pe care ni le-am propus, în schimb meciul de astăzi a fost unul modest, de calitate foarte slabă, o victorie fără dubii, dar, din ce în ce, jocul nostru lasă de dorit. Mai avem o lună de competiţie, mai avem cinci meciuri de jucat anul acesta, trebuie să fim o echipă, fiindcă, dacă Viitorul s-a format ca urmare a unor prietenii şi dorinţei de a avea o formaţie în Liga a IV-a, acum trebuie să strângem rândurile şi să ducem la bun sfârşit acest tur de campionat”, a spus antrenorul caransebeşean Dan Doran.

Muncitorul Reşiţa: B. Lolea, A. Bordea, I. Budai (min. 56, S. Cocârlă), F. Lolea, E. Mateaş, Al. Sturzu, D. Amariei, Al. Mitru, S. Alexandru, C. Cuzma (65, Gavrilă). Antrenor, Adrian Cîrjan.

Viitorul Caransebeş: Cr. Birăescu, L. Vătafu, Ov. Bălan, C. Arnăut (60, M. Dragomir), N. Bona, Cr. Suru, D. Şandru, N. Imbre (70, D. Buzan), Ghe. Văluşescu, C. Negoescu, A. Neagu (76, B. Drăgoi). Antrenor, Dan Doran.

A arbitrat la centru Adrian Baghiu (Reşiţa), asistat la cele două linii de Ion Cocora (Bocşa) şi Flavius Bîtea (Reşiţa).

Observator, Dan Miholcea (Bocşa).

Rezultatele etapei a VIII-a, din 22 octombrie: Agmonia Zăvoi – Muncitorul Reşiţa 4-0; Metalul Bocşa – Voința Lupac 2-3; AS Berzasca – Rapid Buchin 4-3; Minerul Anina – AD Mediam Mehadia 15-1; AS Oraviţa – Nera Bozovici 11-1; CS Moldova Nouă – Recolta Rafnic 9-1. Viitorul Caransebeş a stat.

După Victoria din meciul cu Muncitorul Reșița, în clasament conduce Viitorul Caransebeș, cu 21 de puncte, urmat de Voința Lupac, cu 18 puncte, și A.S. Oravița, Agmonia Zăvoi și A.S. Berzasca, toate cu câte 16 puncte.

Etapa a IX-a, 29-30 octombrie: Nera Bozovici – C.S. Moldova Nouă; AD Mediam Mehadia – A.S. Oraviţa; Rapid Buchin – Minerul Anina; Voința Lupac – A.S. Berzasca; Muncitorul Reşiţa – Metalul Bocşa; Viitorul Caransebeş – Agmonia Zăvoi (duminică, ora 14). Recolta Rafnic stă.