„Banatul”, victorie în Ardeal

În etapa a III-a Diviziei A1, desfășurată sâmbătă, 22 octombrie, Volei Club Banatul Caransebeș a jucat în deplasare la CS Unirea Dej, formație pe care, în final, au învins-o cu scorul general de 3-2.

Gugulanii au început meciul în forță și, după numai două minute, aveau 4-0 pe tabelă. Gazdele au egalat și apoi au reușit să echilibreze partida (7-7, 13-14), însă în final au cedat primul set cu 17-25. Dejenii au controlat actul secund (6-2, 11-8, 15-10), iar caransebeșenii nu au putut ține ritmul, runda încheindu-se cu scorul de 25-17. La 1-1 pe tabelă, oaspeții s-au regrupat imediat și au turat motoarele, câștigând punct după punct, diferența la finalul setului fiind un neverosimil, pentru gazde, 9-25. În actul cu numărul patru, gazdele s-au distanțat încă de la început (9-4, 12-5, 14-9) și au controlat ostilitățile, adjudecându-și setul cu 25-17 și restabilind egalitatea pe tabelă, scor 2-2.

În decisiv, ardelenii au condus cu 8-7 la time-out-ul tehnic, dar sportivii din Caransebeș au preluat conducerea, 13-11, și și-au adjudecat setul la două lungimi, 15-13.

CS Unirea Dej – CS Volei Caransebeș s-a încheiat 2-3. A fost o victorie muncită pentru băieții antrenați de Răzvan Parpală, care acumulează 3 puncte în clasament și urcă încă o poziție, până pe locul 7, la egalitate de puncte cu U Cluj, formație cu care vor juca sâmbătă, 29 octombrie, în Polivalenta din Caransebeș.