Scorilo-Autocatania, oaspetele unui arbitru găzdar

Naţional Sebiş – Scorilo-Autocatania Caransebeş 1-0 (0-0)

Reprezentanta Caransebeşului în Liga a III-a, formaţia Scorilo-Autocatania, s-a deplasat vineri, 3 septembrie, în judeţul Arad, la Sebiş, pentru un meci contând în cadrul etapei a doua a acestui eşalon valoric. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru gazde, lovitura de pedeapsă dictată de arbitrul central la un presupus fault în careu comis de R. Costachi fiind transformată, în minutul 52, de Iambor. Acelaşi arbitru n-a văzut, însă, când, în minutul 90+3, Bucure a fost pur şi simplu cosit în suprafaţa de pedeapsă, şi, în loc să acorde penalty pentru caransebeşeni, a arătat cartonaşul galben celui faultat. (S. Rogoz)

A fost o deplasare accesibilă pentru jucătorii caransebeşeni, însă din păcate echipa a venit fără niciun punct din deplasarea de la Sebiş, de vineri, 3 septembrie. Câteva dintre cauzele care au contribuit la această stare de lucruri ar fi lipsa de consistenţă în joc a câtorva fotbalişti, greşeli personale şi, nu în ultimul rând, arbitrajul pe alocuri ostil oaspeţilor.

Meciul a început într-o notă de echilibru, niciuna dintre echipe neavând vreo intenţie de a risca ceva. Astfel, gazdele au beneficiat în prima repriză de două acţiuni periculoase de atac: la o greşeală de plasament a lui Moga, Luca preia în careu, însă, dorind să lobeze mingea peste goal-keeper-ul caransebeşean, trimite prea încet, a doua consemnându-se la un fault în atac asupra lui R. Costachi, nesemnalizat de către centralul partidei, fază în urma căreia Iambor scapă singur cu Vulpescu, care, ieşit în întâmpinare, îi închide unghiul şi, implicit, poarta. Carasebeşenii au avut şi ei oportunităţi de a marca, însă nu au fost suficient de penetranţi încât să se apropie de poarta adversă. Ar mai fi de remarcat simulările din prima repriză ale gazdelor în careul Autocataniei, toate lipsite de suport regulamentar, însă se pare că nu şi în viziunea arbitrului central al întâlnirii, care, la prima simulare din cea de-a doua repriză, acordă penalty sebişenilor la un presupus fault al lui R. Costachi, lovitura de pedeapsă din minutul 52 fiind transformată de Iambor.

Din acest moment, oaspeţii pun stăpânire pe joc şi domină întreaga repriză secundă, atacurile continuând chiar şi în condiţiile în care, în minutul 80, Văcărescu primeşte cartonaşul roşu  după ce vede al doilea galben, gazdele preferând contraatacul. Astfel, în minutul 60 Feneş trage puţin peste poartă, Românu trece milimetric pe lângă minge, în minutul 65, la un corner bătut de pe partea stângă, iar în minutul 70 Văcărescu şutează prea slab pentru a-l învinge pe Păşcălău. Seria ocaziilor de a înscrie a fost continuată de Bucure, care, în minutul 73 deviază cu şiretul mingea spre poartă, acelaşi Păşcălău respingând norocos, cu un reflex, din 6 metri, acelaşi Bucure, în minutul 90+3, pătrunde în careu, îl fentează pe Feieş, care îl coseşte evident şi foarte clar în suprafaţa de pedeapsă, fără însă ca arbitrul să acorde un binemeritat 11 metri, dar primind în schimb cartonaş galben, decizia centralului stârnind stupefacţie în rândul delegaţiei caransebeşene.

Aşa s-a terminat o partidă în care s-a pierdut oportunitatea de a aduce puncte din deplasare, lucru foarte important în Clasamentul adevărului.

Scorilo-Autocatania Caransebeş: Vulpescu, Ţimbota, Moga, Românu, R. Dumitru, Văcărescu, Feneş (cpt.), Şt. Bălan (Filimon), Bucure, R. Costachi, Neagu (Dăbuleanu). Antrenori: Sorin Costachi, Marius Dulca.

Naţional Sebiş: Păşcălău, Cl. Feieş, Lung, Lengyel, Tuculea, A. Leucuţa, Sabău, Iambor, Budur, Luca, S. Leucuţa. Pe parcursul meciului au mai fost folosiţi Ivancea, Malancu, Cr. Feieş şi Pavel. Antrenor, Adrian Abrudean.