Şase medalii pentru şase fraţi

La sfârşitul săptămânii trecute, la Chişineu-Criş a avut loc ediţia cu numărul 35, una aniversară, a concursului internaţional dotat cu „Cupa Crişius”. La competiţie au luat parte tineri de la Palatele şi Cluburile Copiilor din Timişoara, Oradea, Deva, Drobeta Turnu-Severin, Cluj-Napoca, Satu Mare, Zalău, Arad, Călăraşi, Lugoj, Orşova, Carei, Drăgăşani, la turneu participând, ca invitaţi de onoare, elevi din Ungaria, Serbia, Franţa, Spania, Germania, Norvegia şi Statele Unite ale Americii.

Caraş-Severinul a fost reprezentat de o delegaţie care a numărat 109 sportivi, din mai multe localităţi, de la Cercurile de karting, karate, tenis de masă, baschet, handbal şi şah. Dacă în 2012 şi 2013, „Cupa Crişius” a ajuns în Banat, de data aceasta judeţul nostru a ocupat locul II, trofeul fiind adjudecat de organizatorul competiţiei, respectiv Arad.

Clubul Copiilor din Caransebeş şi-a adus, din nou, o contribuţie substanţială la această performanţă – locul II în clasamentul general pe echipe – prin cei opt elevi de la Cercul de tenis de masă, coordonat de prof. Ioan Rein. Prin prestaţia de excepţie a fraţilor Gavrilovici, Caransebeşul a reuşit să se claseze pe primul loc la echipe, atât la fete, cât şi la băieţi, toţi sportivii fiind elevi ai Liceului Pedagogic „C.D. Loga”. Astfel, la fete, la categoriile 10-12 şi 13-14 ani, locul I a fost câştigat de Lidia Gavrilovici (clasa a IV-a) şi Ana Gavrilovici (clasa a VII-a), care este şi campioană judeţeană la Gimnaziu, iar Estera Gavrilovici (clasa a X-a), dublă campioană judeţeană la Licee, a ocupat locul II la categoria 15-16 ani.

La băieţi, au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului David Gavrilovici (clasa a VII-a), vicecampion judeţean la Gimnaziu, la categoria 11-12 ani, şi Timotei Gavrilovici (clasa a IX-a), campionul judeţean la Licee, la categoria 15-16 ani, în timp ce Nicu Gavrilovici (clasa a III-a) a ocupat locul II la categoria 11-12 ani.

Pe lângă performanţele sportive, toţi aceşti tineri au obţinut rezultate foarte bune la învăţătură, Estera Gavrilovici reuşind să se claseze a treia la Olimpiada Naţională de Psihologie, ne-a mai informat Ioan Rein, coordonatorul Cercului de tenis de masă de la Clubul Copiilor din Caransebeş.