La omul sărac…

caransebes pandurii 3Pandurii II Tg.- Jiu – FC Caransebeş 4-0 (1-0)

Într-un meci al supravieţuirii în Liga a III-a, FC Caransebeş a întâlnit vineri, 24 mai, în penultima etapă de campionat, în deplasare, pe Pandurii II Târgu-Jiu, ocupanta locului VII al clasamentului Seriei a IV-a. Gugulanii au plecat în Oltenia fără trei titulari, Suru şi Firan – cumul de cartonaşe galbene, şi Dodoacă, suspendat după primirea unui cartonaş roşu.

Meciul a început în nota de dominare a gazdelor, caransebeşnii încercând, încă din start, să conserve rezultatul de egalitate, apărându-se organizat. Prima fază periculoasă a meciului a aparţinut „pandurilor”, în minutul 23, când Afrem a reluat cu capul, pe lângă poartă, centrarea venită din lovitură liberă de pe partea dreaptă.

Gazdele s-au menţinut în atac, iar în minutul 33 acelaşi Afrem a expediat un şut bun spre poarta lui Cioloca, însă goal-keeper-ul gugulan a fost la post şi a reţinut. Portarul caransebeşean s-a evidenţiat din nou două minute mai târziu, când Găman a recuperat o minge la 25 de metri, a pătruns în careu, însă Cioloca a reuşit să respingă cu piciorul şutul bun al mijlocaşului gazdelor.

Prima fază periculoasă a oaspeţilor s-a consemnat în minutul 36, când, pe contraatac, după un un-doi cu Şandru, Morar a reuşit să tragă la poartă, însă Bănică a reţinut. După doar două minute, Cioloca s-a evidenţiat din nou, când a reuşit să respingă spectaculos şutul excelent expediat de Afrem.

Minutul 41 a adus deschiderea scorului, după ce N. Bona a comis un henţ în careu, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Ungur, care a tras în dreapta lui Cioloca, portarul caransebeşean ghicind colţul, dar neputând să evite golul.

În repriza secundă, gugulanii au ieşit mai curajos la joc, punând în pericol poarta gazdelor în special prin centrări şi la loviturile de colţ.

Pe acest fond, în minutul 61, „pandurii” au plecat pe un contraatac rapid, Cioloca a ieşit la 18 metri, unde l-a faultat pe atacantul gazdelor, Afrem, în postură de ultim apărător, văzând direct cartonaşul roşu. Locul său între buturile porţii gugulane a fost luat de Socaci, carel-a înlocuit pe Morar. Lovitura liberă a fost executată de Făgărăşanu, însă Socaci a reuşit să prindă balonul. Portarul caransebeşean a mai reţinut şi şutul trimis de Ungur, în minutul 68.

Peste patru minute, gazdele au beneficiat de o lovitură liberă de pe partea dreaptă, însă Socaci a respins direct în Mariţescu, mingea intrând în poartă din jucătorul gugulan, scorul devenind astfel 2-0. Portarul caransebeşean s-a revanşat însă în minutul 74, când a respins în corner lovitura liberă de la 25 de metri executată bine de Ungur.

Oaspeţii au avut o fază periculoasă în minutul 76, însă Bănică a reuşit să prindă şutul lui Ganea. Minutul 80 a fost unul cu ghinion pentru gugulani, deoarece N. Bona s-a accidentat şi a trebuit să părăsească terenul, caransebeşenii rămânând în doar opt jucători de câmp, deoarece toate schimbările fuseseră efectuate.

Inevitabilul s-a produs în minutul 82, când Ungur a dus scorul la 3-0, reluând în poarta gugulană o centrare venită de pe partea dreaptă. Scorul final a fost stabilit în minutul 85, de Vlăduţ, care a şutat de la marginea careului de 16 metri, la colţul lung, învingându-l pe Socaci.

Pandurii: Bănică, Dobroiu (Vlăduţ), Băiţă, Oiţă, Ecobici (Diaconu), Bertea, Găman (Petrache), Gavrilescu, Fărăcşanu, Afrem (Goia), Ungur. Antrenor, Florin Bejinaru.

FC Caransebeş: Cioloca (cpt.), Gulea (Simescu), Vătafu, N. Bona, Albet (Beucă), Şandru, Ganea, Văcărescu (Ţuţul), Dragu, Morar (Socaci), Mariţescu. Antrenori: Marius Dulca, Dan Doran.

Rezultatele etapei a XXV-a, de vineri, 24 mai: F.C.M. Reşiţa – C.S.M. Lugoj 3-2; Pandurii II – F.C. Caransebeş 4-0; Giarmata – Muncitorul Reşiţa 6-2; Minerul Mătăsari – Făget 2-1; Minerul Motru – Rovinari 3-2; Echipele C.S. Vladimirescu şi Apă Craiova au stat.

Clasamentul: 1. Minerul Motru (44 p); 2. Jiul Rovinari (36 p); 3. Giarmata (35 p); 4. F.C.M. Reşiţa (32 p); 5. Mătăsari (31 p); 6. Pandurii II (28 p); 7. Muncitorul (28 p); 8. Flacăra Făget (23 p); 9. C.S.M. Lugoj (21 p); 10. Apă Craiova (21 p); 11. Caransebeş (21 p); 12. Vladimirescu (10 p).

Etapa a XXVI-a, vineri, 31 mai: F.C. Caransebeş – Minerul Motru; C.S. Vladimirescu – Pandurii II; C.S.M. Lugoj – Millenim Giarmata; Flacăra Făget – F.C.M. Reşiţa; Jiul Rovinari – Apă Craiova; Echipele Minerul Mătăsari şi Muncitorul Reşiţa vor sta.