Trei puncte în zece oameni

CS Scorilo-Autocatania II – Moldo-Forest Moldova Nouă 0-2 (0-1)

Sâmbătă, 18 septembrie, Liga a IV-a a programat etapa cu numărul cinci a turului actualei ediţii de campionat, în cadrul căreia cea de a doua echipă a CS Scorilo-Autocatania Caransebeş a primit, pe teren propriu, vizita ,,forestierilor” de la malul Dunării. Teoretic, ar fi trebuit să fie un meci de ,,care pe care”, nu de alta, dar băieţii antrenaţi de Dan Doran veneau după o înfrângere severă, un 4-1, suferită la Bozovici, în etapa intermediară desfăşurată miercuri, 15 septembrie.

Că ospeţii n-au venit însă doar să facă figuraţie s-a văzut în chiar minutul 3 al jocului, când portarul caransebeşean Laitin a intervenit la o minge deviată din 4 metri de atacanţii Moldo-Forest-ului. Nici bine nu şi-au tras sufletul după faza fierbinte din careul lor, că gazdele s-au şi văzut conduse, încă din minutul 6, prin golul reuşit de Dodoi, care a fructificat o centrare venită de pe dreapta. O altă fază care ar fi trebuit să fie importantă în economia desfăşurării ulterioare a partidei, dar care s-a dovedit a nu conta aproape deloc în ceea ce a urmat, s-a petrecut în minutul 12. Atunci, Iovanovici l-a faultat din spate, la aproximativ 25 de metri de propria poartă, din postură de ultim apărător, pe Tică, gest pentru care centralul Sebastian Oprişan i-a arătat cartonaşul roşu. Lovitura liberă a fost executată de Neagu, pe lângă vinclul porţii apărate de veteranul Costică Blănaru.

Oaspeţii au făcut şi ei o fază frumoasă de fotbal, prin Telescu, care a luat mingea de la centrul terenului şi a pătruns cu ea la picior până la careu, unde a fost deposedat de Ştefănuţ. Următoarele trei ocazii au aparţinut gazdelor, care au avut posibilitatea să înscrie prin Pădean, în minutul 26, care, de la doar 12 metri, a tras în piciorul unui fundaş, prin Belciu – şut de la 25 de metri, pe jos, prins lângă bară de Blănaru, şi prin Ionescu, care atras bine de la 30 de metri, însă mingea a ocolit de puţin poarta adversă. Laitin a avut şi el o intervenţie bună la şutul din lovitură liberă al lui Marchiş, din minutul 42, prima repriză încheindu-se cu gazdele în atac, lovitura liberă executată de Şt. Bălan, de la 30 de metri, fiind prinsă de Blănaru.

La reluare, caransebeşenii au ieşit pe teren hotărâţi să recupereze handicapul de un gol şi să-şi valorifice superioritatea numerică. Din păcate pentru ei, adversarii au făcut tot ce le-a stat în putinţă să le zădărnicească planurile, şi până la urmă au reuşit. Or, asta a însemnat, pe lângă tragerea de timp, în primul rând fragmentarea jocului, ,,forestierii” fiind mai mult pe jos decât în picioare şi căzând la cel mai mic contact cu jucătorii echipei-gazdă. Într-o asemenea fază, petrecută în minutul 56, arbitrul de centru a dictat o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral-dreapta, a executat bine Marchiş, la colţul lung, Laitin a fost indus în eroare de un adversar care a sărit fals, iar scorul a devenit 0-2.

Din acel moment, caransebeşenilor le-a fost tot mai greu să se apropie de poarta lui Blănaru, oaspeţii formând o adevărată redută undeva la linia propriului careu de 16 metri. Au încercat să străpungă apărarea adversă Tică, în minutul 60, şutul său de la 14 metri trecând peste poartă, Ivanici – şut de asemenea peste, de la 25 de metri, Bona – şut slab, de la 17 metri, sau Arnăut, cu o torpilă de la 30 de metri, care a greşit puţin ţinta. ,,Forestierii” au ripostat şi ei prin Roşca, a cărui lovitură liberă din minutul 73 a trecut la o palmă de vinclul porţii apărate de Laitin. Un minut mai târziu, a fost rândul lui Blănaru să aibă emoţii la ,,capul” lui Tică, trimis puternic sub bară de la 14 metri, precum şi la şutul pe jos al lui Neagu, din minutul 82, mingea trecând la câţiva centimetri de bară. O bună ocazie de a reduce din diferenţă a avut-o şi Bona, care a executat bine, la colţul lung, o lovitură liberă de pe dreapta, însă Blănaru s-a întins ca la 20 de ani şi a respins în corner. Tot portarul – însă cel advers, Laitin – a fost protagonistul ultimei faze importante, plonjonul său la picioarele atacanţilor oaspeţi împiedicând înscrierea celui de al treilea gol.

Scorilo-Autocatania II Caransebeş: Laitin, Arnăut, M. Bălan, Ştefănuţ (min. 42, Ivanici), Şt. Bălan, Bona, Belciu (min. 62, Puşchiţă), Ionescu (min. 62, Frenţ), Pădean (min. 46, Ispas), Neagu, Tică; rezerve: Socaci, Dragu, Dovlete. Antrenor, Dan Doran.

Moldo-Forest Moldova Nouă: C. Blănaru, Ţuţulan, Iovanovici, Ştefanovici, Mihai, Telescu, Folea, Zurbagiu, Marchiş, Dodoi, Roşca; rezerve: R. Blănaru, Lupşan, Dumitru, Guţu. Antrenor, Valeriu Seculici.

A arbitrat la centru Sebastian Oprişan, asistat la cele două linii de Dorin Şelep şi Silviu Haramuz.

Observatori: Nicodim Macarie, Nicuşor Asandei.