Pe teren… minat, la Minerul Dognecea

Minerul Dognecea – Scorilo Caransebeş 1-2 (0-0)

Miercuri, 26 mai, în cea a XXXII-a etapă din cadrul Ligii a IV-a la fotbal, Scorilo Caransebeş a jucat în deplasare, la Dognecea, unde a învins echipa locală Minerul cu scorul de 2-21, prin golurile înscrise de Stanca şi de Damian. Meciul, lipsit de spectaculozitate, a fost totuşi unul care i-a solicitat la maximum pe jucători, datorită terenului extrem de prost, care nu a permis echipei mai tehnice, respectiv Scorilo, să-şi pună în valoare calităţile, cu atât mai mult cu cât întâlnea ,,lanterna roşie” a acestui eşalon. Sâmbătă, 29 mai, băieţii antrenaţi de Ion Ibric au stat, iar în ultima etapă vor juca în deplasare cu Hercules Băile Herculane. (S. Rogoz)

Miercuri, 26 mai, în cadrul etapei cu numărul XXXII din Liga a IV-a la fotbal, Scorilo Caransebeş a întâlnit, în deplasare, pe Minerul Dognecea, echipă situată pe ultimul loc al clasamentului, poziţie pe care, dacă ar fi posibilă o astfel de ierarhie, ar trebui să se afle în primul rând terenul acestei formaţii. Şi spunem asta pentru că gazonul – vorba vine! – a fost principalul adeversar al ambelor combatante, în prima repriză cele două echipe nefăcând altceva decât să ducă o luptă surdă la mijlocul terenului, fiecare respingând baloanele pe care nu le puteau controla datorită denivelărilor şi corpurilor străine de pe suprafaţa de joc, rezultatul fiind că, în primele 45 de minute, nici Minerul, nici Scorilo nu au avut nicio ocazie de a înscrie.

Primul gol a picat abia în minutul 60, când Damian i-a pasat lui Stanca, printre fundaşii centrali ai gazdelor, atacantul caransebeşean scăpând singur cu portarul şi trimiţând mingea în plasă pe lângă acesta. Minerul a egalat 10 minute mai târziu, după o lovitură liberă de pe partea dreaptă, acordată de centralul George Novac după un fault inutil al lui Lepa, centrarea fiind fructificată, cu capul, de Istodor. Încet, încet, Scorilo a pus stăpânire pe joc, dominând clar întâlnirea. În minutul 84, Geneţ a interceptat o diagonală adresată atacanţilor formaţiei gazdă, i-a pasat excelent lui Damian, care a driblat fundaşul ieşit în întâmpinare şi, rămas singur cu portarul, a tras sec la colţul scurt, asigurând victoria băieţilor antrenaţi de Ion Ibric. Asta nu a însemnat însă şi că emoţiile au luat sfârşit pentru caransebeşeni, deoarece gazdele au mai avut două şuturi periculoase, ambele fiind însă respinse în lateral de Laitin.

Scorilo: Laitin, Ştefănuţ, Urs, Arnăut, Geneţ, Ionescu (min. 71, Bihoneţ), Puşchiţă (min. 25, Ibric), Lepa, Ioja, Stanca, Damian; rezervă, Semenescu. Antrenor, Ion Ibric.

Minerul: Cseky, Istodor, Alexandru, Fara, Hîrţu, Golea, M. Vizitiu, Crista, Drăgoi, Chiriţă, Rusnac; rezerve: D. Vizitiu, Bârsanu, Duman, Calotă. Antrenor, Remus Istodor.

A arbitrat la centru George Novac, asistat la cele două linii de Dan Miholcea şi Daniel Cocora.

Observatori, Nicuşor Asandei, Marcel Voinescu.

În întâlnirea juniorilor, caransebeşenii s-au impus cu scorul de 4-2.

Rezultatele complete ale etapei a XXXII-a: Arsenal Reşiţa – Gloria Reşiţa 6-4 (0-2); Autocatania Caransebeş – Oţelu Roşu 1-0 (0-0); Metalul Bocşa – Oraviţa 3-0 (1-0); Prolaz Karasevo – Voinţa Lupac 3-1 (1-0); Minerul Dognecea – Scorilo Caransebeş 1-2 (0-0); Băile Herculane – Nera Bozovici 2-4 (0-3); Bistra Glimboca – Berzasca 1-3 (0-3); Moldova Nouă – Minerul Anina 3-0 (2-0); Negrea Reşiţa a stat.

În etapa a XXXIII-a, Scorilo Caransebeş a stat. Celelalte rezultate sunt: Bistra Glimboca – Arsenal Reşiţa 5-3; Voinţa Lupac – Moldova Nouă 1-2; Oraviţa – Prolaz Karasevo 4-2; Minerul Anina – Minerul Dognecea 8-2; Gloria Reşiţa – Autocatania Caransebeş (s-a amânat, disputându-se, miercuri, 2 iunie, de la ora 18, după închiderea ediţiei noastre); Berzasca – Nera Bozovici 1-0; Oţelul Roşu – Metalul Bocşa 2-0; Negrea Reşiţa – Băile Herculane 5-1.

Etapa viitoare, a XXXIV-a, sâmbătă, 7 iunie: Nera Bozovici – Negrea Reşiţa; Metalul Bocşa – Gloria Reşiţa; Prolaz Karasevo – Oţelu Roşu; Moldova Nouă – Oraviţa; Minerul Dognecea – Voinţa Lupac; Autocatania Caransebeş – Bistra Glimboca; Băile Herculane – Scorilo Caransebeş; Arsenal Reşiţa – Berzasca; Minerul Anina stă.

7 Berzasca 31 14 5 12 64 56 47
8 Minerul Anina 32 13 6 13 53 58 45
16 Băile Herculane 31 7 0 24 43 98 21
17 Minerul Dognecea 31 6 2 23 40 127 20