Judokanii caransebeşeni, cei mai buni

„La Scena“ din Gărâna a găzduit recent, timp de două zile, întrecerile „Cupei Semenic – Gărâna” la judo. La invitaţia organizatorilor, C.S. Muncitorul Reşiţa (antrenori Dan Păştean şi Rodica Buda), Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Caraş-Severin, Firma Lupo Gărâna, au răspuns 100 de judoka, categoriile U 11 şi U 13, din Cluj-Napoca, Arad (două cluburi), Sibiu, Baia Mare, Timişoara, Lugoj, Drobeta Turnu Severin, A.S.V. Grassau (Germania) şi Energetica din Caransebeş.

De la clubul din municipiul de pe malurile Timişului şi Sebeşului antrenori Ion Radu şi Ioan Răuţ, preşedinte, director Nicolae Brebu –, au obţinut medalii Alexandru Chicin (categoriile 42 şi 46 kg), Daniel Dorobanţu (46 kg), Dragoş Mărgan (46 kg), Rebeca Dragu (+50 kg), Giorgiana Copăceanu (32 kg), Serena Dumitru (32 kg) şi Maria Mureşan (36 kg).

În urma desfăşurării concursului, s-a întocmit şi un clasament pe cluburi. Astfel, pe prima poziţie s-a situat Energetica din Caransebeş, cu 70 de puncte, pe locul 2 s-a clasat C.S.M. Arad, cu 69 de puncte, locul 3 fiind ocupat de Muncitorul Reşiţa, cu 61 de puncte.

Arbitrii competiţiei au fost din Arad, iar Federaţia Română de Judo a fost reprezentată de prof. Nicolae Marinescu, din cadrul Compartimentului Competiţii.