Un egal cât o victorie

Scorilo-Autocatania Caransebeş – ACS Recaş 2-2 (1-1)

Vineri, 12 noiembrie, Scorilo-Autocatania Caransebeş a primit replica formaţiei ACS Recaş, echipă care ocupa poziţia a treia în clasamentul Seriei a V-a a Ligii a III-a la fotbal. A fost un meci greu pentru ,,driverii” din Balta Sărată, care au fost conduşi în două rânduri, ultima egalare venind la ultima fază a meciului. Acesta a fost şi primul joc în care pe banca tehnică a caransebeşenilor a stat noul antrenor, Ion Ibric. Scorilo-Autocatania ocupă locul IV în clasament, cu 16 puncte, iar în etapa viitoare va juca în deplasare, la Bihorul Beiuş. (S. Rogoz)

Meciul de vineri, 12 noiembrie, din etapa a XII-a a Seriei a V-a a Ligii a III-a la fotbal, a fost unul pe care ,,driverii” din Balta Sărată l-au aşteptat cu ceva emoţii, dat fiind faptul că întâlneau ocupanta locului al treilea al clasamentului şi, mai ales, o echipă solidă, cu jucători nu doar bine clădiţi fizic, ci şi foarte tehnici. Iar acest lucru s-a văzut încă din primele momente ale meciului, oaspeţii anunţându-şi clar intenţiile ofensive prin două acţiuni de atac purtate în minutele 3 şi 4, când Szekely a intrat în careul caransebeşean fiind contrat în ultimul moment de Românu, pentru ca, la cornerul care a urmat acestei faze, Enciu să şteargă cu capul balonul centrat la punctul de 11 metri.

Minutul 6 avea să aducă şi primul gol al partidei: lovitură liberă ACS Recaş de la 25 de metri, puţin lateral-stânga, a executat excelent Szekely, mingea a muşcat puţin bara laterală, lângă vinclu, intrând apoi în plasa porţii lui Vulpescu, al cărui plonjon s-a dovedit inutil la acea fază. În continuare, beneficiind şi de plusul de experienţă în acest eşalon valoric, oaspeţii – bine aşezaţi în teren – au pus presiune la mijlocul terenului, reuşind câteva deposedări deosebit de utile, cea mai importantă aparţinând lui Şeroni, care, după ce a furat o minge la 40 de metri de poartă, a înaintat, însă şutul său a fost slab şi i-a dat posibilitatea portarului caransebeşean să prindă balonul.

Gazdele au ripostat în minutul 18, când Neagu a reuşit să se descotorosească de oamenii de marcaj, şi, ajuns în careul advers, a pivotat, însă goal-keeper-ul Sârbu a fost mai rapid şi a prins mingea înainte ca atacantul caransebeşean să şuteze. Minutul 23 a adus o nouă ocazie a oaspeţilor: acelaşi Szekely a recuperat o minge la mijlocul terenului, a pătruns pe stânga şi, din colţul careului, a tras bine la colţul lung, obligându-l pe Vulpescu să se întindă spectaculos şi să respingă o minge pe care scria ,,gol”. Până la urmă, însă, acesta avea să pice în cealaltă poartă, în minutul 26, când, la o centrare venită de pe partea dreaptă, Văcărescu, liber în careu, a pus latul la 10 metri şi a adus egalarea mult-dorită.

Oaspeţii nu s-au împăcat cu noua situaţie existentă pe tabela de marcaj şi au continuat să pună presiune pe mijlocaşii caransebeşeni, dând impresia că de fapt ei controlează jocul. În aceste condiţii, inamicul public numărul unu pentru gazde – şi l-am numit aici pe Szekely – a prins, imediat după marcarea golului caransebeşean, un şut bun din interiorul careului, mingea trecând razant cu vinclul porţii apărate de Vulpescu. Şi tot oaspeţilor le-au aparţinut şi ultimele ocazii ale primei reprize: minutul 35, şut Ignea de la 22 de metri, puţin pe lângă, pentru ca, în minutul 43, Boldea să tragă slab de la 17 metri, deşi avea trei coechipieri bine plasaţi în careul gazdelor.

Partea doua a meciului a început parcă la indigo cu prima. După cinci minute de la reluare, Enciu l-a ngajat bine în adâncime pe Szekely, care, scăpat singur cu Vulpescu, a tras de la 14 metri pe lângă portarul caransebeşean, aducându-şi echipa în avantaj: 1-2. În minutul 52, Văcărescu a scăpat şi el singur în careu, a fost împins de Situwe, s-a prăbuşit, toată lumea a văzut penalty, însă ,,centralul” Valentin Gavrilă a arătat imperturbabil colţul terenului: corner.

Mulţumiţi, oarecum, cu avantajul minim înregistrat pe tabela de marcaj, oaspeţii s-au muţumit să conserve rezultatul, contraatacând, însă, tăios, ori de câte ori au avut ocazia. Astfel, în minutul 53, Szekely a prins un şut bun de la 17 metri, mingea trecând puţin peste poartă, iar un minut mai târziu Rogozinaru a executat bine o lovitură liberă de la 25 de metri, balonul ocolind cu câţiva centimetri stâlpul drept al porţii lui Vulpescu. La rândul lor, gazdele au pus şi ele în pericol poarta lui Sârbu, în minutul 65, când, în urma unui corner executat de Filimon, noul intrat Tică a şutat din întoarcere, puţin peste transversală.

În căutarea egalării, băieţii antrenaţi de Ion Ibric – aflat la primul meci pe banca tehnică a ,,driverilor” caransebeşeni – s-au năpustit peste oaspeţi, atacând cu toate liniile. În minutul 77, la o centrare a lui Românu venită de pe partea dreaptă, Tică a reluat cu capul, însă mingea s-a dus din nou peste poartă. Aşa cum am mai spus, oaspeţii au contraatacat tăios ori de câte ori au avut ocazia, astfel că, pe fondul dominării caransebeşene, în minutul 89, Szekely, ajuns în careu, a întors la Rogozinaru, care, de la 12 metri, a tras pe jos, însă Vulpescu a fost la post.

Egalarea – şi fericirea, atât a jucătorilor, cât şi a spectatorilor – avea să vină în minutele de prelungire, la ultima fază de joc, când Feneş a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral-stânga, ambele echipe fiind masate în careul oaspeţilor, mingea a fost deviată de Ţimbota, apoi de Filimon, pentru ca în înghesuiala creată fundaşul Cătălin Ion s-o introducă în propria poartă.

CS Scorilo-Autocatania: Vulpescu, Ştefănuţ, Românu, Moga, Dumitru (Filimon), Ţimbota, Feneş, R. Costachi, Bucure (Tică), Văcărescu, Neagu; rezerve: Laitin, Şt. Bălan, Ov. Bălan, Dăbuleanu. Antrenor, Ion Ibric.

ACS Recaş: Sârbu, C. Ion, Situwe, Ştreangă (Rogozinaru), Novacovici, Ignea, Şeroni, Crişan, Enciu, Boldea, Szekely; rezerve: Indreica, Ionuţ, Paleacu, Andronic, Şchiopu, Steop. Antrenor, Sorin Bălan.

A arbitrat la centru Valentin Gavrilă (Brad), asistat la cele două linii de Alin Damian (Aiud) şi Aurelian Băleanu (Deva).

Observator, Silviu Bogdan (Craiova).

Rezultatele complete ale etapei a XII-a din Liga a III-a, Seria a V-a, sunt: Naţional Sebiş – Sânnicolau Mare 2-1 (2-1); CFR Simeria – Şcolar Reşiţa 6-0 (2-0); Autocatania Caransebeş – A.C.S. Recaş 2-2 (1-1); Termo Dr. Tr. Severin – Luceafărul Oradea 1-2 (0-1); Timişoara SA II – Millenium Giarmata 0-0; Becicherecul Mic – Bihorul Beiuş 3-0 (1-0); FC Hunedoara şi Gloria CTP Arad au stat.

În etapa a XIII-a, programată vineri, 19 noiembrie, vor avea loc meciurile: Gloria CTP AradTimişoara SA II; Millenium GiarmataNaţional Sebiş; Sânnicolau MareBecicherecul Mic; Bihorul BeiuşAutocatania Caransebeş; ACS RecaşCFR Simeria; Şcolar ReşiţaTermo Dr. Tr. Severin; Luceafărul OradeaFC Hunedoara.