Trei titluri pentru Caransebeş

În perioada 19-21 septembrie, la Bucureşti s-a desfăşurat Campionatul Balcanic de Atletism Master. Pentru România a participat şi o reprezentantă a municipiului de pe malurile Timişului şi Sebeşului, prof. Floarea Pascal, de la Colegiul Naţional Pedagogic „C.D. Loga“. Atleta caransebeşeană a avut o evoluţie remarcabilă, obţinând trei titluri de campion balcanic şi corectând două recorduri naţionale. În cadrul probei de aruncare a discului, la categoria +45, a câştigat medalia de aur, cu o aruncare reuşită ce a măsurat 34,25 m, performanţă ce constituie un nou record naţional. La aruncarea ciocanului, Floarea Pascal şi-a adjudecat titlul balcanic şi a corectat din nou recordul naţional, cu o aruncare de 22,66 m, iar la aruncarea greutăţii s-a impus câştigând medalia de aur, cu performanţa de 9,72 m. Ca urmare şi a contribuţiei prof. Floarea Pascal, la această ediţie a Campionatelor Balcanice de Atletism Master, România a ocupat primul loc în clasamentul pe naţiuni. (S. Rogoz)