Primii între 650

Cei 12 sportivi de la CSŞ Caransebeş care au participat la Campionatul Naţional Zonal, desfăşurat la Bucureşti în zilele de 10 şi 11 martie, au obţinut din nou rezultate foarte bune, aproape ţoţi clasându-se pe primele opt locuri. În competiţiile la care au participat aproximativ 650 de copii, Loredana Cimpoieru s-a clasat pe primul loc în cursa de 800 m plat, sora ei geamănă, Nicoleta Cimpoieru, a câştigat cursa de 600 m plat, iar echipa formată din Loredana şi Nicoleta Cimpoieru, Cristina Peia şi Karina Tămăşilă a câştigat cursa de 4x1tur. Locurile II au fost ocupate de Sebastian Scheuşan – în concursurile de 200 şi 600 metri plat, şi de Roxana Cârpaci, în cursa de 600 metri plat. Locul III i-a revenit lui Alexandru Predonescu la biatlon (400 şi 200 metri plat). Roxana Cârpaci a ocupat locul IV în cursa de 50 metri plat, iar Cristina Peia şi Adina Chirilă s-au clasat pe locul V în cursele de 800 metri plat, respectiv biatlon. Andreea Irimia a terminat cursa de 600 metri plat pe locul VI, iar Yasmina Tămăşilă, Karina Tămăşilă şi Iulian Ebetiuc s-au clasat pe locul VII în cursele de triatlon, 800 m plat, respectiv în cea de 800 metri plat. De asemenea, Cornelia Peia s-a clasat pe locul X la 600 metri plat, iar Andreea Irimia, pe locul XI în cursa de 50 metri plat.

Un alt Campionat Naţional Zonal s-a desfăşurat în aceeaşi perioadă la Bacău, finala la aceste categorii de vârstă urmând să aibă loc la sfârşitul lunii martie. Până atunci, sportivii antrenaţi de Iuliana Popescu, Marian Enache şi Luminiţa Hamat vor participa la Campionatul Naţional de Cros, ce se va desfăşura la Băile Felix, în data de 17 martie. (C. Senco)