Minerul, o „mătase” dură pentru gugulani

Minerul Mătăsari – FC Caransebeş 2-0 (0-0)

foto 3Etapa a XXI-a a Seriei a IV-a a Ligii a III-a a programat vineri, 26 aprilie, meciul dintre Minerul Mătăsari şi FC Caransebeş, o întâlnire între două vecine de clasament. Gazdele veneau după o victorie în deplasare, obţinută în minutele de prelungire, 3-2 cu Pandurii Tg. Jiu, în timp ce gugulanii obţinuseră primul punct, după patru etape de secetă, în partida disputată pe teren proriu cu Apă Craiova, scor 2-2.

Meciul a început într-o notă de tatonare, căldura şi terenul tare punându-şi amprenta pe evoluţia ambelor combatante. Singura fază de poartă au făcut-o gugulanii, în minutul 15, când portarul Pârjol a respins şutul bun expediat de Balmău. În rest, până la pauză, gazdele au aruncat mingile în careul caransebeşean, însă apărarea oaspeţilor nu a avut niciun fel de probleme în a le respinge.

Repriza secundă a început în aceeaşi notă, primele ocazii aparând abia în minutul 60, gazdele fiind periculoase la fazele fixe – cornere şi lovituri libere –, gugulanii punând în pericol poarta lui Pârjol prin contraatacuri rapide. Totul părea să se îndrepte spre un rezultat de egalitate care ar fi mulţumit ambele echipe, dar, spre ghinionul oaspeţilor şi bucuria gazdelor, au venit cele două faze din finalul partidei care au răsturnat situaţia înregistrată pe tabela de marcaj. Astfel, în minutul 86, Mohora a beneficiat de o pasă de 60 de metri, a speculat ezitarea fundaşilor gugulani Matei şi Firan şi, de la 16 metri, l-a învins pe Cioloca cu un şut în stânga porţii gugulane. După doar două minute, apărarea caransebeşeană a greşit din nou, Dinu a preluat o minge strecurată printre fundaşii de pe partea dreaptă şi cei centrali şi, cu un şut la colţul lung, a stabilit scorul final.

Minerul Mătăsari: Pârjol, Scânteie, Roman, Ularu, Ciocioană, Dinu, Sandu (min. 81, Drăcea), Ştoiu (65, Vlăduţ), Stoian (52, Mohora), Turcin (68, Pârvu), Clipici. Antrenori: Ion Alecu, Victor Ardeoiu.

FC Caransebeş: Cioloca, Albet, Firan, Matei, Doman, Mariţescu, Dragu, Suru (89, Vătafu), Văcărescu, Balmău (78, Morar), Şandru; rezerve: Doran, Simescu, Dodoacă. Antrenor, Alin Paleacu.

În etapa viitoare, programată vineri, 3 mai, FC Caransebeş va întâlni pe Stadionul CFR, de la ora 18, pe FCM Reşiţa, într-un meci în care gugulanii au neapărat nevoie de victorie pentru a putea spera la menţinerea în eşalonul trei al fotbalului românesc. Poate că Iepuraşul şi, de ce nu, încurajările publicului, de care fotbaliştii au atâta nevoie în aceste momente, vor aduce în contul băieţilor antrenaţi de Alin Paleacu cele 3 puncte atât de necesare…