Micii judokani, mari la Arad

La sfârşitul săptămânii trecute, la Arad a avut loc memorialul dotat cu Cupa „Mihai Botez” la judo, competiţie la care au luat parte peste 400 de sportivi de la 50 de cluburi din România, Serbia, Ungaria şi Croaţia. Dintre cei 13 tineri de la „Hidroelectrica” din Caransebeş care au făcut deplasarea împreună cu antrenorii Ion Radu şi Ioan Răuţu, nu mai puţin de 9 s-au întors acasă cu medalii. Astfel, la U12, Robert Chelu a ocupat locul II la categoria 27 kg, Alexandru Borcean, 38 kg, a obţinut locul III, iar Daniela Hanţig, 44 kg, locul II; la U14, Răzvan Ienea a terminat concursul pe locul I la categoria 30 kg, Patricia Nistor, 44 kg, a obţinut locul II, iar Andreea Albu, la 48 kg, şi Andreea Hanţig, 52 kg, au câştigat medaliile de bronz; la U16, Georgiana Copăceanu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria 52 kg, iar Claudia Martinescu, 70 kg, a obţinut locul II.

La aceeaşi competiţie, un alt sportiv de excepţie care a început judo-ul la clubul caransebeşean, Alexandru Matei, s-a clasat pe primul loc la categoria de vârstă U16, 42 kg, deși el are doar 13 ani și cântărește numai 36 kg. În prezent, Alex se pregătește la CSM 2007 LPS CSŞ Focşani, la Centrul Olimpic de Excelenţă. (S. Rogoz)