Metalul se-ntoarce pe doi

Metalul Oţelu Roşu – Gloria Reşiţa 0-0

Sâmbătă, 17 noiembrie, Liga a IV-a a programat etapa a XV-a, în cadrul căreia liderul Metalul Oţelu Roşu a întâlnit pe Gloria Reşiţa, o formaţie tânără, deci cu atât mai ambiţioasă şi mai dornică de afirmare. Staff-ul tehnic al gazdelor a pregătit cu mare atenţie meciul, ştiind bine că orice pas greşit nu ar face altceva decât să avantajeze Lupacul, echipă de care o despărţea doar un punct în clasament. Dar, aşa cum s-a mai întâmplat în acest tur de campionat, după un meci bun – e vorba despre victoria din etapa precedentă, din deplasare, de la Bocşa –, fotbaliştii Metalului nu au mai arătat aceeaşi concentrare în joc.

În prima repriză, partida s-a desfăşurat mai mult la mijlocul terenului, făr nicio ocazie clară de gol, meciul fiind unul de uzură, în total înregistrându-se doar două cornere şi… cam atât.

Nici repriza secundă nu a diferit prea mult, singura fază notabilă fiind bara lui Neagu, din minutul 90, când a reluat cu capul o centrare venită de pe dreapta.

Ar mai fi de spus că gazdele au resimţit lipsa lui Slătaru din angrenajul echipei, el fiind schimbat în minutul 5, ca urmare a unei accidentări. În etapa viitoare, Metalul va juca la Moldova Nouă, un meci deloc uşor, unde, dacă vrea să rămână sus în clasament, va trebui să recupereze punctele pierdute sâmbătă.

Metalul Oţelu Roşu: Băluţă, Arnăut, O. Bălan, Aiojoaiei, Veche, Moldovan, D. Bona (min. 65, Tuştean), Slătaru (min. 5, Nedelcea – min. 69, Tony Inaede), Ispas, Păuna, Neagu; rezerve: Grecu, Drucă. Antrenor, Aurică Panescu.

A arbitrat la centru Dorin Voina (Reşiţa), asistat la cele două linii de Răzvan Nistoran şi Emil Nistoran, ambii din Oraviţa.

Observatori: Sorin Costachi şi Remus Orleanu, amândoi din Caransebeş.

Rezultatele etapei a XV-a, 17 noiembrie: Băile HerculaneCroaţia Clocotici 3-2; Voinţa LupacSemenicul Văliug 4-0; Oţelu RoşuGloria Reşiţa 0-0; OraviţaMoldova Nouă 0-0; Minerul DogneceaBerzasca 4-1; Prolaz KarasevoBistra Glimboca 0-2; Nera BozoviciVoinţa Răcăşdia 6-1; FC Caransebeş II Minerul Anina 2-0. Metalul Bocşa a stat.

Etapa a XVI-a, 24 noiembrie: Croaţia ClocoticiVoinţa Lupac; Băile HerculaneMinerul Dognecea; Voinţa RăcăşdiaProlaz Karasevo; Metalul Bocşa – FC Caransebeş II; Minerul AninaNera Bozovici; Moldova NouăOţelu Roşu; Semenicul VăliugOraviţa; Bistra GlimbocaBerzasca. Gloria Reşiţa stă.

În clasament, conduce Voinţa Lupac, cu 36 de puncte, urmată de Metalul Oţelu Roşu – 35 de puncte, şi Metalul Bocşa, cu 33 de puncte.

Rezultatele etapei a XIII-a, Liga a V-a, Zona Caransebeş, 18 noiembrie:Speranţa VârciorovaAd Mediam Mehadia 2-4; Vulturii PrisacaHidrocon Marga 0-0; Agmonia ZăvoiCFR Era Caransebeş 2-1; Timişul Slatina TimişAs Teregova 0-3; Marmura Rusca MontanăUnirea Voislova (meci întrerupt în min. 40); FC Caransebeş III – A.S. Bucoşniţa 2-2; Rapid BuchinVictoria Vârciorova 5-2. Vulturii Obreja a stat.

Etapa a XIV-a, 25 noiembrie:Speranţa VârciorovaRapid Buchin; Ad Mediam MehadiaVulturii Prisaca; Hidrocon MargaAgmonia Zăvoi; CFR Era CaransebeşTimişul Slatina Timiş; As TeregovaMarmura Rusca Montană; Unirea Voislova – FC Caransebeş III; A.S. BucoşniţaVulturii Obreja. Victoria Vârciorova va sta.

În clasament, lider este Ad Mediam Mehadia, care a acumulat 32 de puncte, urmată de Agmonia Zăvoi şi As Teregova, ambele cu câte 28 de puncte, şi de CFR Era Comexim Caransebeş, cu 25 de puncte.