Gugulanii-s fruncea!

caransebes-hunedoara 14FC Caransebeş – FC Hunedoara 2-0 (0-0)

Vineri, 8 noiembrie, pe stadionul din Balta Sărată s-a disputat derby-ul Seriei a IV-a a Ligii a III-a, între ocupantele locurilor 1 şi 2, FC Caransebeş şi FC Hunedoara, ambele echipe având 24 de puncte, gugulanii fiind pe prima poziţie datorită numărului mai mare de goluri marcate.

Prima fază de poartă s-a consumat în minutul 10, când Negoescu a prins un şut excelent de la 20 de metri, lateral-dreapta, portarul hunedorean Dragotă reuşind să respingă spectaculos în lateral. Timp de aproape un sfert de oră s-a jucat la centrul terenului, aspru, aşa cum am mai spus, pentru ca abia în minutul 23 Suciu să încerce cu un şut prin surprindere, de la 30 de metri, vigilenţa portarului gugulan, însă Laurenţiu a prins fără probleme.

În minutul 33, nervii au izbucnit de ambele părţi, s-a format un meleu între băncile de rezerve, rezultatul acestuia fiind două „galbene”, văzute de Şandru, de la gazde, şi de Homei de la hunedoreni.

O fază ciudată s-a petrecut în minutul 37, când, la un şut de la 18 metri, Vârtan a deviat balonul, înalt, portarul Dragotă a apreciat greşit traiectoria mingii, nu a mai fost atent, iar balonul a căzut pe bara transversală.

Partea a doua a meciului a început, nu cum era de aşteptat, cu o fază de poartă, ci cu intrarea Ambulanţei pe gazon, şi asta pentru că în minutul 51 Pepenar l-a faultat extrem de dur la mijlocul terenului pe R. Artimon, după îngrijirile medicale acesta rămânând totuşi pe teren.

În minutul 58, gazdele puteau deschide scorul, după o centrare de pe stânga a lui Artean, reluată excelent de la 18 metri de Şandru, însă Dragotă s-a întins şi a scos de sub bară.

Scorul a fost deschis în minutul 77, după o fază în care Negoescu l-a angajat bine în adâncime pe Steop, Dragotă a plonjat la picioarele atacantului caransebeşean, faultându-l, lovitura de pedeapsă dictată de Răzvan Drăgoi fiind transformată cu o „scăriţă” de efect de către Suru. Gazdele şi-au mărit avantajul pe tabela de marcaj 7 minute mai târziu, atunci când Şandru l-a depăşit în dribling pe nou-intratul Roiu, a pătruns în careu, Dragotă i-a ieşit în întâmpinare, şi, cu un lob excelent, din unghi, gugulanul a trimis balonul în vinclul porţii hunedorene.

Până la sfârşit, gazdele au ştiut să păstreze rezultatul, fără să forţeze, singura fază periculoasă la poarta lor înregistrându-se în minutul 90+4, atunci când Petresc l-a angajat în adâncime pe Suciu, în poziţie unu la unu cu Laurenţiu, însă portarul caransebeşean i-a închis bine unghiul, iar Suciu, din cădere, a trimis puţin pe lângă poartă.

„Nu ştiu cât de importantă a fost victoria de astăzi, dar cu siguranţă a fost meritată. Un joc pe care l-am controlat «da capo al fine» şi mă bucur că am câştigat a doua oară împotriva Hunedoarei, demonstrând, şi prin acest rezultat, că suntem o echipă superioară în momentul de faţă şi că merităm să fim acolo unde suntem. În acelaşi timp, am demonstrat că jocul din etapa trecută (pierdut cu 0-2 de caransebeşni – n.r.) a fost un accident, şi-i felicit pe băieţi pentru capacitatea de a reveni după un insucces greu digerat, şi de mine şi de ei, în ultima săptămână. Asta arată calitate, asta arată caracter, şi cred că prin ceea ce am prestat astăzi, mai mult decât rezultatul, am dovedit că putem să ne numărăm printre cei care în play-off îşi doresc mai mult decât Liga a III-a. Este în regulă, dar trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, fiindcă în etapa viitoare vom avea un joc mai greu decât cel de astăzi, la Giarmata”, a declarat după meci Alin Artimon, antrenorul echipei gugulane.