Caransebeşul, pe podium la Naţionalele de Judo

La sfârşitul săptămânii trecute, la Râmnicu Vâlcea s-au desfăşurat Campionatele Naționale de Judo U15, competiţie la care Clubul Energetica din Caransebeş, antrenori Ion Radu și Ioan Răuțu, a participat cu patru sportivi. Cel mai bine clasat a fost Alexandru Borcean, care a obţinut medalia de bronz la categoria 42 de kg, el fiind, de altfel, multiplu medaliat la competițiile naționale.

Sunt foarte mulțumit de rezultatul lui Alex, mai ales că el este cu un an mai mic decât vârsta acestei competiții. Alex a pierdut la sportivul cap de serie, cel care avea să şi câștige titlul național. Sunt bucuros că ne-am prezentat onorabil la întrecerea de la Râmnicu Vâlcea, sunt convins că vor veni și rezultate mai bune. Am mai avut în competiție trei sportive la categoria 57 kg, Patricia Nistor, Serena Dumitru și Daniela Hanțig,

aceasta pierzând meciul pentru medalia de bronz”, a declarat antrenorul Ion Radu. (S. Rogoz)