Atleţii caransebeşeni au început vara în forţă

În cursul lunii iunie s-au desfăşurat câteva concursuri importante la care au participat atleţii pregătiţi la Secţia de atletism a Clubului Sportiv Şcolar Caransebeş, la care tinerii au obţinut rezultate meritorii. Astfel, la Campionatul Naţional Şcolar de la Bucureşti, Juniori 1 şi 2 – Andrei Mirea a obţinut medalie de aur la 3.000 m obstacole, cu timpul de 9:31,76 s (record personal), iar Cristina Peia, la 5.000 m, medalie argint, cu 17:54,46 s (record personal). La Campionatul Naţional de Copii sub 14 ani, desfăşurat tot în Capitală, Lucian Ştefan a intrat în posesia medaliei de argint la 800 m, cu rezultatul de 2:26,51 s (record personal).

La Cupa Europei de 10.000 m, de la Minsk, Liliana Dragomir (Danci) a ocupat locul 6 cu echipa României, cu timpul de 34:54,43 s (record personal). Tânăra atletă este calificată la Campionatul Mondial de Atletism de Seniori, care se desfăşoară la Londra în luna august, în proba de Maraton, performanţă reuşită în luna aprilie, la Maratonul de la Viena, unde a ocupat locul 10, terminând cursa cu rezultatul de 2.46:03.

La Campionatul Balcanic de Juniori de la Piteşti, la care au luat parte sportivi din 18 ţări, 17 făcând parte din ABAF, Andrei Mirea a ocupat locul 7 la proba de 3.000 m obstacole. Ca o curiozitate, tânărul pregătit de antrenorul federal Cristian Dragomir, împreună cu Iuliana şi Marian Enache, a susţinut examenul de bacalaureat în această perioadă, fiind elev la Colegiul Naţional Traian Doda”, şi a alergat a doua zi după ultima probă a examenului. Probabil că performanţa sportivă ar fi fost mai bună, dar… examenul i-a furat câteva antrenamente importante.

De asemenea, tinerii atleţi gugulani au participat la Cupa CSM Timişoara, unde Sorina Ciuche a ocupat locul 1 la 800 m şi locul 2 la 400 m, iar Denisa Ludica, locul 2, atât la 200 m, cât şi la triplusalt. Tot aici, Nicoleta Cimpoieru a ocupat locul 2 la 800 m, Loredana Cimpoieru – locul 3 la 800 m, Cristina Peia a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la 5.000 m, Karina Tămăşilă – locul 2 la 5.000 m, Iasmina Tămăşilă, locul 3 la 5.000 m, Andrei Achim – locul 2 la 800 m, Teodor Tucaliuc, locul 2 la proba de 400 m, iar Hanni Brecica s-a clasat pe locul 1 atât la 800 m, cât şi la triplusalt.

În acest week-end, atleţii caransebeşeni vor participa la Campionatul Naţional de Seniori şi Tineret de la Piteşti, după care antrenorul federal Cristian Dragomir va conduce delegaţia României care va participa la Campionatul Mondial de Cadeţi de la Nairobi, în Kenya.