Atleţii antrenaţi de Călin Dragomir, rezultate excelente în Taiwan

În zilele de 1 şi 2 decembrie, la Taipei, în Taiwan, a avut loc Campionatul Mondial de Alergare 24 de Ore, unde România a fost reprezentată de patru sportivi: Alina Maria Preda, care aleargă pentru clubul CSM Caransebeş şi pentru ACS Super Sports Club Timişoara, Răzvan Farcaş, care concurează sub culorile clubului timişorean, ambii fiind antrenaţi de Călin Dragomir, Mara Guler, de la CSU Arad, şi Brandon Kurtinecz, care concurează pentru Pro Racer Satu Mare.
„Aceşti sportivi au obţinut nişte rezultate foarte frumoase, mai ales fetele. Mara a reuşit să îşi doboare propriul record naţional şi să alerge 243,8 km, devenind vicecampioană mondială la categoria de vârstă +45, Alina a reuşit un record personal şi a devenit campioană mondială la categoria de vârstă +35, cu un rezultat de 210 km. La băieţi, Răzvan a reuşit doar 220 km, fiind obosit după un concurs foarte important unde a participat acum 9 săptămâni, în Grecia, la renumita competiţie Spartathlon, care se aleargă de la Atena până în Sparta, reuşind totuşi să obţină titlul de vicecampion mondial la categoria de vârsta +35. Din păcate, Brandon a fost nevoit să se oprească, din motive medicale, după un început foarte bun de cursă”, ne-a informat Călin Dragomir, antrenor la CSM Caransebeş.