Aradul, fără glorie cu Caransebeşul

Gloria Arad – FC Caransebeş 0-1 (0-1)

În cadrul etapei a XII-a a Seriei a V-a a Ligii a III-a, echipa FC Caransebeş a jucat vineri, 4 noiembrie, în deplasare, cu Gloria Arad, singura formaţie din serie care evoluează pe teren sintetic. Meciul s-a încheiat cu victoria gugulanilor, care au înscris din lovitură de pedeapsă, prin Staicu, în minutul 42. În prezent, trupa antrenată de Ion Ibric ocupă locul IV al clasamentului, iar în etapa viitoare vor juca acasă, cu FC Hunedoara, sâmbătă, de la ora 14. (S. Rogoz)

De trei meciuri, Gloria Arad, gazda întâlnirii de vineri, 4 noiembrie, din cadrul etapei a XII-a Seriei a V-a a Ligii a III-a, cu FC Caransebeş, nu a mai găsit drumul spre poarta adversă, lucru care, în mod normal, trebuia să-i motiveze pe jucătorii ardeleni. În realitate, cei care au intrat mai determinaţi pe teren au fost gugulanii, care, deşi aveau câteva absenţe importante în lot – Feneş, Ov. Bălan şi Văcărescu, toţi accidentaţi –, s-au mobilizat în jurul căpitanului Vulpescu şi au obţinut în cele din urmă toate cele trei puncte, în faţa singurei echipe din serie care joacă pe teren sintetic.

Prima fază notabilă a meciului s-a consemnat în minutul 31, atunci când fostul prim-divizionar Găldeanu a lovit balonul cu capul din marginea careului mic al caransebeşenilor, însă mingea a ocolit bara. Trupa lui Nelu Ibric a simţit că poate realiza ce şi-a propus la Arad, iar în minutul 33 Dumitru l-a întins serios pe portarul Silaghi, cu un voleu năprasnic de la 25 de metri. La scurt timp a căzut şi unicul gol al meciului, când, în minutul 42, Dovlete a fost împins în careu de Manea, iar centralul Gheorghioiu a dictat penalty. Staicu şi-a potrivit mingea şi l-a fentat pe Silaghi, rămas în vestiar odată cu pauza. Să mai spunem că în prima repriză gazdele au avut două incursiuni periculoase, însă de fiecare dată Vulpescu a ieşit şi a respins cu piciorul de la limita careului de 16 metri.

În partea a doua, în încercarea de a reveni în meci, Gloria a împins jocul către poarta adversă, însă gugulanii s-au apărat exact şi au contraatacat periculos prin Staicu, Ţimbota şi Dovlete. Ocaziile adevărate au lipsit însă, jocul desfăşurându-se în cea mai mare parte la mijlocul terenului, unde s-a dat o luptă surdă între cele două combatante. Cei care au fost aproape să înscrie au fost tot gugulanii, la o fază mai rar întâlnită, când, în minutul 78, nou-intratul Fara a rămas singur cu Bujor, a reuşit să trimită pe lângă el, de la 20 de metri, dar mingea a lovit ambele bare şi a fost culeasă în cele din urmă de portarul arădean.

Gloria: Silaghi (46, Bujor) – Păvălan (80, Tuculea), Manea, Dubeştean, Hulbăr – Ad. Popa, Ban, Sălăjan, Viţu – Găldeanu (46, Toc), Jakoblevic (46, Căt. Suru). Antrenor, Leo Pinţa.

Caransebeş: Vulpescu – Firiţeanu, Covăsală, Patrona, Dumitru – Ţimbota, Cr. Suru, Şt. Bălan (70, D. Bona), Dovlete (80, Lepa) – Frenţ (90, N. Bona), Staicu (73, Fara). Antrenori: Ion Ibric, Dan Doran.

Arbitri: Eugen Gheorghioiu – Cristian Drăguţ, Călin Cimponeriu (toţi din Timişoara).

Observatori: Adrian Radu (Deva), Adrian Cristea (Timişoara).

Până la încheierea turului, pe caransebeşeni îi mai aşteaptă trei meciuri, din care doresc să scoată maximum de puncte, cel mai greu fiind cel de sâmbătă, de pe teren propriu, cu FC Hunedoara.

9. Petroşani 12 5 4 3 13-9 19 (+1)

10. Flacăra Făget 12 5 0 7 16-28 15 (-3)

11. Naţional Sebiş 12 3 4 5 12-11 13 (-8)

12. V. lui Mihai 12 3 3 6 11-13 12 (-3)

13. Vladimirescu 12 3 1 8 15-24 10 (-8)

14. Gloria Reşiţa 12 2 3 7 7-17 9 (-12)

15. Becicherecu M. 12 2 2 8 11-19 8 (-10)

16. Gloria Arad 12 1 4 7 7-18 7 (-11)

Rezultatele etapei a XII-a, din 4 şi 5 noiembrie: Gloria Reşiţa – Valea lui Mihai 1-0; FC Timişoara II – CSM Şcolar 0-2; Gloria Arad – FC Caransebeş 0-1; ACS Recaş – Bihorul Beiuş 5-0; FC Hunedoara – Becicherecu Mic 1-1; CS Vladimirescu – Jiul Petroşani 1-2; CFR Simeria – Flacăra Făget 4-0; Naţional Sebiş – Millenium Giarmata 2-2.

Etapa a XIII-a, programată în 11 şi 12 noiembrie, ora 14: FC Caransebeş – FC Hunedoara (se dispută sâmbătă); CSM Şcolar – Gloria Arad; Flacăra Făget – Gloria Reşiţa; Millenium Giarmata – ACS Recaş; Bihorul Beiuş – FC Timişoara II; Becicherecu Mic – Vladimirescu; Jiul Petroşani – CFR Simeria; Valea lui Mihai – Naţional Sebiş.