14 judoka, 14 medalii

Un număr de 14 sportivi de la Energetica din Caransebeş au participat, recent, la cea de-a doua ediţie a concursului dotat cu Cupa Palatului Strehaia la judo, competiţie la care au fost prezente16 cluburi din ţară. Toţi cei 14 tineri au obţinut medalii, ceea ce a făcut ca Energetica să ocupe la acest concurs locul doi pe echipe.

Au urcat pe podium: la U9, categoria 19 kg, Ianis Gurgu, locul I, şi David Radu, locul II; la categoria 27 kg, Andreas Crasnianec, locul I; la U11, fete, 29 kg, Gabriela Cîrcu – locul I, 40 kg, Nicoleta Bona, locul III, iar la băieţi, 24 kg, Marius Boboc, locul III, la 27 kg – David Ţîrdoiu, locul I, iar la 30 kg, Bogdan Vădrariu, locul III; U13, categoria 48 kg, Ana Maria Arşovan, locul III, 46 kg, Alexandru Nedeianu – locul II, şi la 55 kg, Bogdan Selner – locul I; la U15, fete, 57 kg, Serena Dumitru – locul I, şi Daniela Hanţig – locul III, iar la băieţi, categoria 46 kg, Alexandru Borcean a obţinut locul I.

Deplasarea sportivilor coordonaţi de Ion Radu şi Ioan Răuţu la Strehaia a fost sprijinită de Primăria municipiului Caransebeş şi de angajaţii SC Hidroelectrica. Tinerii sportivi de la Energetica vor participa sâmbătă, 2 iunie, la un puternic concurs internaţional, care va avea loc la Sibiu.