Una caldă, una… sloi

Scorilo Caransebeş a susţinut, în doar o săptămână, două meciuri, unul pe teren propriu, cu Metalul Bocşa, miercuri, 12 mai, şi altul în deplasare, sâmbătă, 15 mai, cu Prolaz Karasevo. Dacă în primul joc, elevii lui Ion Ibric s-au impus fără emoţii, cu 3-1, în faţa unei formaţii clasate pe locul IV, în cea de a doua întâlnire caransebeşenii au încasat nu mai puţin de… 6 goluri, fără să dea niciunul, de la o echipă din a doua jumătate a clasamentului. Să spunem însă că Scorilo a deplasat la Caraşova un lot din care au lipsit câţiva titulari, iar terenul a fost prost, gazdele adaptându-se mult mai repede condiţiilor de joc. (S. Rogoz)

FC Scorilo Caransebeş – Metalul Bocşa 3-1 (1-0)

Miercuri, 12 mai, în Liga a IV-a la fotbal s-a mai disputat o etapă intermediară, a XXIX-a, în cadrul căreia Scorilo a primit, pe teren propriu, replica formaţiei Metalul Bocşa, echipă clasată cu o singură treaptă mai sus în ierarhia acestui eşalon. Şi cum, în acest stadiu al campionatului, niciuna dintre combatante nu mai putea emite pretenţii la promovare, tot aşa, nici caransebeşenii, nici elevii antrenaţi de Gică Mărgineanţu nu aveau nimic de pierdut, aşa că jocul nu avea decât de câştigat din acest punct de vedere. Să mai spunem celor care nu au fost la stadion că Metalul a venit în municipiul de pe Timiş şi Sebeş cu Tudor, fostul golgeter, alături de Bădeţ, al sezonului 2008-2009, şi cu veteranul Vali Ciucur, poreclit Ravanelli atunci când, în urmă cu 14 ani, evolua în Divizia A, sub tricoul formaţiei CSM Reşiţa.

Cu Ciucur în centrul apărării, bocşenii s-au aşezat în primul rând bine în propria jumătate de teren, mijlocaşii şi atacanţii urmând parcă să intre în scenă abia mai târziu. În aceste condiţii, gazdele n-au aşteptat să fie invitate de două ori, aşa că, în minutul 3, Puşchiţă a centrat de pe dreapta, Bihoneţ, aflat în careu, reluând dintr-o bucată, însă pe lângă poartă. Tot Bihoneţ a fost destinatarul următoarei pase, trimise de Stanca un minut mai târziu, însă centrarea a fost prinsă de portarul Hranevici, care a plonjat curajos la picioarele caransebeşeanului. Portarul oaspeţilor a mai ieşit în evidenţă în minutul 12, atunci când a scos şutul frumos, din alergare, de la 14 metri al lui Stanca, şi peste alte 7 minute, când, aflat faţă în faţă cu acelaşi Stanca, a respins cu piciorul, în corner, şutul atacantului caransebeşean, care a tras bine de la doar 9 metri.

Clasa lui Tudor avea să se vadă în minutul 22, când, după un fault al lui Bihoneţ la Ladea, centralul Adrian Baghiu a dictat lovitură liberă directă de la 20 de metri, central, pentru oaspeţi. A executat Tudor, plasat, pe lângă zid, în stânga portarului, însă Laitin a fost pe fază şi a respins cu un reflex de zile mari. Următoarea fază de poartă importantă a adus şi golul. În minutul 32, în luptă cu fundaşii bocşeni, Damian a obţinut un corner de pe partea stângă, pe care tot el l-a executat. Mingea a ajuns în careu, la Ioja, acesta a întors, apoi balonul a ricoşat pe dreapta, a fost centrat, iar Puşchiţă l-a trimis cu capul în plasa porţii lui Hranevici.

Limitele lui Vali Ciucur s-au văzut în câteva rânduri, fundaşul veteran al oaspeţilor, extrem de masiv, mişcându-se uneori greoi, iar una dintre aceste faze s-a petrecut în minutul 34, când Stanca i-a furat pur şi simplu o minge din vârful ghetei, la doar 18 metri de poartă, însă şutul acestuia, la colţul scurt, s-a oprit în plasa laterală. ,,Ravanelli” şi-a mai spălat din păcate peste două minute, când, după un corner executat de Damian, mingea a ajuns la Ioja, care, de la numai 8 metri, a tras din întoarcere, însă balonul l-a lovit pe Ciucur în plină faţă, fundaşul bocşean fiind ultimul obstacol în calea golului. Ultima fază notabilă a primei reprize l-a avut în prim-plan pe Stanca, a cărui lovitură de cap, executată cu pământul, a fost prinsă de Hranevici de sub bara transversală.

Gazdele au început partea a doua a meciului în trombă. În chiar minutul 46, Ionescu a pătruns pe dreapta, a centrat de la 8 metri, Stanca a reluat cu capul, însă mingea l-a lovit în plex pe Hranevici, căruia i-au trebuit minute bune până să-şi revină. În continuare, gazdele au atacat, dar nu în forţă, ci urmărind parcă mai mult să-şi facă ţesătura de pase şi să rupă din când în când ritmul prin incursiunile devastatoare ale lui Ionescu. Aşa a venit şi golul al doilea. În minutul 56, acesta a centrat iarăşi de pe dreapta, Puşchiţă a trimis cu capul în bara de sus, de unde mingea a ricoşat în pământ, depăşind linia de var, fiind împinsă, pentru mai multă siguranţă, după linia porţii, de către Bihoneţ.

Acelaşi Ionescu şi-a încercat şi şutul de la distanţă, balonul trimis de el, extrem de puternic, de la 35 de metri, trecând la o palmă peste transversala porţii apărate de Hranevici. În replică, în minutul 57, Topciu a prins o torpilă de la 25 de metri, însă mingea a ocolit cu câţiva centimetri poarta lui Laitin. Au urmat apoi o serie de ocazii ale gazdelor, care au trecut cu nonşalanţă pe lângă majorarea scorului. În minutul 66, Damian şi Stanca au scăpat umăr la umăr, central, în careu, Damian a tras plasat, pe lângă Hranevici, însă mingea a lovit bara. Stanca a mai rămas singur cu portarul bocşean 3 minute mai târziu, însă şutul bun, pe jos, a fost deviat în corner de goal-keeper-ul oaspeţilor. Atacantul lui Scorilo şi-a luat revanşa în faţa lui Hranevici în minutul 73, când a pus latul la o centrare venită de pe dreapta, de la Ioja, trimiţând mingea sub bara transversală, ducând astfel scorul la 3-0.

Aproape imediat unul după altul, au venit două şuturi, câte unul de fiecare echipă, ceea ce ne-a făcut să le menţionăm fiind autorii lor, respectiv veteranii Ibric, puţin peste poartă, de la 22 de metri, şi Ciucur, care a lovit mingea năpraznic, de la 28 de metri, dar precizia a lăsat de dorit. Acelaşi Ibric a trimis, în minutul 80, o diagonală de peste 40 de metri spre Stanca, iar acesta, de la numai 8 metri, l-a luat la ţintă pe Hranevici.

Şi dacă despre Ciucur am spus că şi-a arătat limitele şi vârsta în unele momente ale jocului, e cazul să spunem şi că experienţa bogată i-a conferit un plasament excelent în majoritatea fazelor, dar şi că are un şut de excepţie. Asta s-a văzut în minutul 81, când, la o lovitură liberă de la peste 30 de metri, mingea a fost mişcată, iar Ciucur a trimis o adevărată torpilă pe jos, la colţul lung, plonjonul lui Laitin rămânând fără rezultat. Şi, ca un ecou, parcă, ultima fază notabilă i-a aparţinut aceluiaşi Ciucur, care a mai încercat o dată poarta de la 40 de metri, dar mingea a trecut pe lângă.

Scorilo: Laitin, Ionescu (Ibric), Geneţ, Arnăut, Puşchiţă, Stanca, Damian, Urs, Ştefănuţ, Ioja, Bihoneţ (Ivanici); rezerve: Semenescu, Vela, Patrona. Antrenor, Ion Ibric.

A arbitrat la centru Adrian Baghiu, asistat la cele două linii de Matei Fomitescu şi Florea Motroc.

Rezultatele complete ale etapei a XXIX-a: Voinţa Lupac – Arsenal Reşiţa 4-0 (1-0); Oţelu Roşu – Gloria Reşiţa 1-1 (1-1); Nera Bozovici – Moldova Nouă 1-0 (1-0); Negrea Reşiţa – Prolaz Karasevo 2-0 (1-0); Oraviţa – Bistra Glimboca 2-0 (0-0); Băile Herculane – Minerul Dognecea 7-2 (1-1); Minerul Anina – Autocatania Caransebeş 1-2 (0-2); Scorilo Caransebeş – Metalul Bocşa 3-1 (1-0); Berzasca a stat.

Rezultatele complete ale etapei a XXX-a: Moldova Nouă – Negrea Reşiţa 7-2 (5-2); Berzasca – Gloria Reşiţa 1-2 (0-1); Bistra Glimboca – Oţelu Roşu 1-0 (0-0); Arsenal Reşiţa – Oraviţa 2-1 (1-1); Autocatania Caransebeş – Voinţa Lupac 0-0; Prolaz Karasevo – Scorilo Caransebeş 6-0 (2-0); Minerul Dognecea – Nera Bozovici 3-0 (neprezentare); Metalul Bocşa – Minerul Anina 3-1 (2-1); Băile Herculane a stat.

Etapa viitoare, a XXXI-a, sâmbătă, 22 mai: Oţelu Roşu – Arsenal Reşiţa; Scorilo Caransebeş – Moldova Nouă; Minerul Anina – Prolaz Karasevo; Gloria Reşiţa – Bistra Glimboca; Negrea Reşiţa – Minerul Dognecea; Oraviţa – Autocatania Caransebeş; Voinţa Lupac – Metalul Bocşa; Berzasca – Băile Herculane; Nera Bozovici stă.

6 Moldova Nouă 28 14 5 9 63 33 47
7 Minerul Anina 29 11 6 12 42 53 39
16 Băile Herculane 28 7 0 21 37 84 21
17 Minerul Dognecea 28 6 2 20 37 113 20