Peste Balta Sărată a căzut cortina…

FC Caransebeş – CFR Simeria 1-2 (0-0)

Sâmbătă, 26 noiembrie, fotbaliştii caransebeşeni au evoluat pentru ultima oară în acest an, în faţa propriilor suporteri. În ultima etapă a turului Seriei a V-a a Ligii a III-a, ei au întâlnit-o pe vecina de clasament, CFR Simeria, meciul încheindu-se cu scorul de 2-1 în favoarea oaspeţilor. A fost o partidă echilibrată, în urma căreia băieţii antrenaţi de Ion Ibric şi Dan Doran ocupă un onorant loc V în clasamentul seriei, în al doilea sezon în care evoluează în Liga a III-a. (S. Rogoz)

Sâmbătă, 26 noiembrie, peste Seria a V-a a Ligii a III-a a căzut cortina care anunţă sfârşitul turului Campionatului 2011-2012. În ultima reprezentaţie din acest an dată în faţa propriilor suporteri, băieţii antrenaţi de Ion Ibric au întâlnit, pe stadionul din Balta Sărată, pe CFR Simeria, ocupanta locului IV al clasamentului, situată imediat sub echipa gugulană. Şi, chiar dacă vremea a fost potrivnică fotbalului, la ora meciului temperatura înregistrată fiind de câteva grade sub zero, ambele formaţii au fost susţinute de galerii care le-au încurajat pe tot parcursul întâlnirii.

Partida a început într-o notă de echilibru, fiecare echipă beneficiind de câteva faze fixe, rămase însă fără rezultat pe tabela de marcaj. În minutul 20, oaspeţii au înscris un gol prin Stroia, care a reluat în plasă mingea respinsă în prima fază de Vulpescu, însă „centralul” Sergiu Popa a anulat golul, pe motiv de ofsaid. Gazdele au replicat prin Staicu, 8 minute mai târziu, însă şutul de la 20 de metri al atacantului caransebeşean a trecut puţin pe lângă stâlpul drept al porţii apărate de Dragotă.

Tot Staicu putea deschide scorul în minutul 34, când, ajuns în partea dreaptă a atacului gugulan, a încercat să-l lobeze, din careu, pe Dragotă, toată lumea a văzut gol, însă balonul a trecut la câţiva centimetri de ţintă. În minutul 39, Feneş l-a angajat bine în adâncime pe acelaşi Staicu, care, după ce a pivotat la 18 metri, a tras pe jos, din întoarcere, însă şutul său a fost reţinut de goal-keeper-ul oaspeţilor. Ultima fază a primei reprize le-a aparţinut tot gugulanilor, care, în minutul 43, au pus din nou în pericol poarta lui Dragotă, însă şutul de la 18 metri, din poziţie incomodă, al lui Văcărescu, a trecut pe lângă bară.

La 5 minute de la reluare, gazdele au fost din nou la un pas de a înscrie, însă „trasorul” din marginea careului, expediat de Văcărescu, a fost scos de sub bară, cu un reflex excelent, de către Dragotă. Şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 57, ceferiştii au plecat pe un contraatac rapid, purtat pe stânga de Făgărăşanu, care a pătruns în careu, i-a întors în spate lui Dăscălescu, care a pus latul, la 10 metri, trimiţând mingea în plasă, în stânga lui Vulpescu. Două minute mai târziu, faza s-a repetat la indigo, însă de această dată centrarea a venit puţin prea în spate şi Dăscălescu nu a putut agăţa balonul.

Aflaţi în căutarea golului egalizator, gugulanii au mărit presiunea asupra oaspeţilor, care au făcut pasul înapoi, iar în minutul 63, în urma unei lovituri libere executate de Feneş, de la 25 de metri, fundaşii ceferişti au respins până la Văcărescu, al cărui şut, de la 22 de metri, a trecut peste poarta adversă. Pe contraatac, oaspeţii au fost aproape de a-şi majora avanatajul, în minutul 67, însă „latul” lui Lintaru, după o centrare bună a lui Făgărăşanu, a trecut puţin pe lângă poarta lui Vulpescu.

Egalarea a venit în minutul 75, când, în urma executării unui aut de pe partea stângă a atacului caransebeşean, Staicu a insistat la o minge în careu, s-a debarasat de doi adversari şi a tras puternic la colţul lung, fără speranţe pentru Dragotă. Imediat, ceferiştii au ieşit din nou la joc, iar în minutul 81, Făgărăşanu a pătruns din nou pe stânga, a intrat în careu, însă a fost blocat cu pieptul de Vulpescu. Peste doar un minut, Staicu a furat o minge la 17 metri, însă s-a grăbit, iar şutul său a trecut pe lângă ţintă.

În minutul 83, tot în urma unui atac purtat pe partea stângă a ceferiştilor, mingea a ajuns în careul caransebeşean, acolo unde apărătorii gugulani nu s-au sincronizat, iar Pepenar a trimis mingea în poartă, de la 10 metri. În ultima parte, gazdele au jucat cu garda jos, atacând cu toate liniile, astfel că, în primul minut al prelungirilor, Văcărescu a centrat periculos prin faţa porţii lui Dragotă, însă fundaşii oaspeţilor au respins în corner. Peste un minut, Ungureanu a scăpat singur spre poarta gugulană, însă Vulpescu a fost mai rapid şi, ieşit la 35 de metri şi a respins în aut. Ultima fază a meciului i-a găsit pe caransebeşeni în atac, lovitura liberă a lui Feneş, de la 30 de metri, fiind reluată cu capul de… portarul Vulpescu, însă mingea a trecut la o palmă de bara din dreapta a porţii lui Dragotă.

FC Caransebeş: Vulpescu, N. Bona, Patrona, Covăsală (min. 73, Dovlete), R. Dumitru (87, Fara), Ţimbota, Şt. Bălan (64, Tică), Suru, Feneş, Văcărescu, Staicu; rezerve: Socaci, Frenţ, Lepa, Firiţeanu. Antrneori: Ion Ibric, Dan Doran.

CFR Simeria: Dragotă, Vârtan, Buta, Făgărăşanu, Stroia, Vişan, Pepenar, Lintaru (76, Ungureanu), Dăscălescu (68, Suciu, 90, Pop), Şoit, Dosan; rezerve: Raţ, Vigariu, Ivaşcu, Păduraru. Antrenor, Marius Opric.

A arbitrat la centru Sergiu Popa, asistat la cele două linii de Adrian Mărginean şi Alin Damian (toţi din Aiud).

Observatori: Ionel Bungău, Valentin Ignea (ambii din Timişoara).

11. Făget 15 5 2 8 16-30 17 (-7)

12. Naţional Sebiş 15 3 5 7 12-13 14 (-10)

13. Becicherecu Mic 15 4 2 9 18-20 14 (-10)
14. Vladimirescu 15 4 1 10 17-30 13 (-8)
15. Gloria Reşiţa 15 2 5 8 8-21 11 (-13)

16. Gloria Arad 15 2 4 9 9-22 10 (-21)

Rezultatele etapei a XV-a, din 25 şi 26 noiembrie: Millenium Giarmata – FC Timişoara II 0-0; ACS Recaş – Gloria Arad 2-0; Bihorul Beiuş – FC Hunedoara 0-1; CSM Şcolar – Vladimirescu 1-0; FC Caransebeş – CFR Simeria 1-2; Becicherecu Mic – Gloria Reşiţa 3-0; Jiul Petroşani – Naţional Sebiş 1-0; Flacăra Făget – Valea lui Mihai 0-2.