Mama Mia, ce greu a fost la început!

CS Scorilo-Autocatania Caransebeş – CS Nova Mama Mia Becicherecul Mic 2-0 (0-0)

În cadrul etapei a III-a din Seria a V-a a celui de al treilea eşalon valoric al ţării, CS Scorilo-Autocatania Caransebeş a întâlnit pe teren propriu formaţia Nova Mama Mia Becicherecul Mic. Partida s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea gazdelor, prin golurile lui Moga şi Dăbuleanu. Diferenţa putea să fie mult mai mare în favoarea caransebeşenilor, însă în prima repriză jocul acestora a fost mai reţinut, descătuşarea venind abia după reuşita lui Moga, din minutul 60. (S. Rogoz)

Pe o vreme excelentă pentru fotbal – ,,mercurul” din termometrele electronice arăta 20 de grade la ora meciului –, Scorilo-Autocatania a întâlnit vineri, 10 septembrie, pe stadionul din Balta Sărată, pe Nova Mama Mia Becicherecul Mic, ocupanta locului 10 după primele două etape. Băieţii antrenaţi de Sorin Costachi veneau după o înfrângere la limită suferită la Sebeş, şi cu dorinţa evidentă de a răsplăti fidelitatea inimoasei galerii caransebeşene printr-un joc cât mai bun şi mai ales prin obţinerea de puncte. Acest din urmă lucru avea să se înfăptuiască, însă mai greu decât s-au aşteptat gazdele acestei întâlniri.

În primele 25 de minute ale meciului, amândouă echipe s-au tatonat, lucru de altfel firesc, pentru că nu se cunoşteau absolut deloc, singurele faze de poartă aparţinând caransebeşenilor. Astfel, în minutul 9, Feneş a executat o lovitură liberă de la 22 de metri, centrarea-covrig trimisă în careul advers fiind respinsă în corner de fundaşii oaspeţi, şutul aceluiaşi Feneş, din minutul 17, fiind respins de portarul Bănică. În apărare, linia de fundaşi Ţimbota – Românu – Moga – Dumitru şi-a făcut datoria, apărându-se exact, fără a lăsa niciun culoar atacanţilor de la Nova Mama Mia. Prima breşă – şi singura din prima repriză – a apărut în minutul 26, când Vegynas a tras violent din careu, de la 14 metri, la colţul scurt, mingea trecând puţin pe lângă poarta apărată de Vulpescu. Acesta a fost momentul din care meciul a început să se anime, un minut mai târziu Feneş pătrunzând excelent pe dreapta şi, odată ajuns în careu, a trimis pe lângă Bănică, însă Nicolici a ajuns la minge cu o fracţiune de secundă înaintea lui Tică, degajând de la un metru de linia porţii.

În minutul 38, şi oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă de la 35 de metri, însă şutul lui Bâldea a fost prins cu siguranţă de Vulpescu. Până la pauză, caransebeşenii au mai avut două ocazii de a deschide scorul, prima în minutul 41, când Moga, incomodat de fundaşii adverşi, a trimis cu capul, de la doar şase metri, pe lângă poartă, centrarea venită de la Feneş, şi în minutul 44, când R. Costachi a interceptat o minge la centrul terenului, a pasat pe dreapta la Tică, acesta a intrat în careu şi a trimis la colţul lung, pe lângă Bănică. Toată lumea a văzut gol, însă mingea a trecut milimetric pe lângă bară.

La reluare, gazdele au ieşit mult mai motivate de la vestiare. Astfel, în minutul 47, Ţimbota a pătruns pe dreapta, a centrat în careu, mingea fiind trimisă cu capul de Tică, de la numai 8 metri, peste poartă. În minutul 50, la o lovitură liberă de la 25 de metri, Feneş a mişcat, R. Costachi a centrat, însă nesincronizarea fotbaliştilor caransebeşeni le-a permis oaspeţilor să respingă din careu, iar în minutul 54 Frenţ a tras slab, după un corner, din careu, în braţele lui Bănică.

Abia în minutul 60 eforturile gazdelor aveau să fie răsplătite şi pe tabela de marcaj. Feneş a executat perfect o lovitură liberă de la 25 de metri lateral-dreapta, mingea a ajuns deasupra punctului de la 11 metri, de unde a fost trimisă cu capul de Moga lângă bara din stânga portarului Bănică, în plasa laterală, nelăsându-i nicio şansă goal-keeper-ului oaspeţilor să intervină. Din minutul 68, însă, a ieşit la rampă Dăbuleanu, cel care l-a înlocuit pe Tică în atacul caransebeşean. În urma unei centrări excelente a lui Şt. Bălan, purtătorul tricoului cu numărul 11 de la gazde a trimis cu capul, din apropierea porţii, la doar câţiva centimetri de stâlpul din stânga al porţii lui Bănică. Patru minute mai târziu, acelaşi Dăbuleanu a trimis, de la numai şase metri, din nou cu capul şi din nou la câţiva centimetri de poartă, centrarea de pe dreapta a lui Lepa. N-a mai ratat însă în minutul 73, când, după un corner, mingea a ajuns la Feneş, acesta a centrat, iar Dăbuleanu a trimis, cu capul, în vinclu, ducând scorul la 2-0.

Oaspeţii au trecut şi ei pe lângă înscrierea golului de onoare, în minutul 90, când ,,bolta” lui Juravete, de la 25 de metri, a trecut la o palmă de vinclul porţii lui Vulpescu. Ultimul cuvânt l-au avut însă tot gazdele, prin Dăbuleanu, al cărui gol din minutul 90+1 a fost anulat pe motiv de ofsaid, şi prin Feneş, care a pus punct meciului cu un şut sănătos, din afara careului, care a trecut puţin pe lângă poarta adversă.

Scorilo-Autocatania: Vulpescu, Ţimbota (min. 78, Lepa), Moga, Românu, Dumitru, Şt. Bălan, R. Costachi, Feneş, Frenţ, Tică (min. 57, Dăbuleanu), Bucure (min. 84, Ov. Bălan); rezerve: Laitin, Ştefănuţ, Filimon, Neagu. Antrenori, Sorin Costachi, Marius Dulca.

Nova Mama Mia Becicherecul Mic: Bănică, Vegynas, Hodiş, Zurbagiu, Luţă, Nicolici, Radu, Panduru, Gârz, Bâldea, Piluţi; rezerve: Filip, Bogdan, Burcea, Avram, Mihăilescu, Cârmaci, Juravete. Antrenor, Valeriu Sorescu.

A arbitrat la centru Daniel Dumuţă (Stânceşti – Bihor), asistat la cele două linii de Robert Pantiş (Arad) şi Alexandru Vodă (Aiud – Alba). Observator, Florin Duinea (Craiova).