Liliana Danci, la Campionatul European de Alergare Montană

Atleta caransebeşeancă Liliana Danci a obţinut încă o performanţă importantă pe plan internaţional. Tânăra legitimată la Clubul Sportiv Şcolar Caransebeş şi Clubul Sportiv Municipal Reşiţa a luat parte la întrecerile Campionatului European de Alergare Montană, competiţie ce s-a desfăşurat în Bulgaria, la Sapareva Banja. Sportiva a făcut parte din echipa de senioare a României, alături de Monica Andreea Barna, Iulia Coşarcă şi Alina Boholţan. La finele probei, sportiva din urbea de pe Timiş şi Sebeş a terminat pe locul 18, aceasta fiind şi cea mai bună clasare a uneia dintre alergătoarele echipei de senioare a României. De menţionat şi faptul că la întrecerile Campionatului European de Alergare Montană au participat 66 de atlete, din 21 de ţări. România s-a clasat pe un onorant loc 10, într-o întrecere câştigată de Italia, urmată de Franţa şi Rusia. (L. Dinu)