Caransebeşul s-a făcut comod în fotoliul de lider

caransebes-mehadia-1

Viitorul Caransebeș – AD Mediam Mehadia 5-0 (1-0)

În meciul restanță contând pentru etapa a IV-a a Ligii a IV-a, formația gugulană a întâlnit miercuri, 19 octombrie, pe Stadionul Municipal din Parcul Teiuș, pe AD Mediam Mehadia, echipă care în 24 septembrie nu a putut face deplasarea la Caransebeș, partida fiind reprogramată de AJF Caraș-Severin.

Aşa cum era de aşteptat, partida a început în nota de dominare a gazdelor care au şi deschis scorul relativ repede, în minutul 12, în urma unei faze la care portarul oaspeţilor, Călătoaia, a degajat greşit, Neagu a fost mai rapid decât Ghe. Raescu, i-a furat acestuia mingea, a pătruns în careu pe partea dreaptă, a şutat, Călătoaia a respins, însă tot până la atacantul caransebeşean, care, de la 10 metri, a trimis calm în poartă. Gugulanii au mai avut o fază periculoasă în minutul 18, când Şandru, angajat în adâncime, a intrat în careu pe aripa dreaptă, însă goal-keeper-ul oaspeţilor a ieşit curajos şi l-a blocat la 8 metri de poartă. Acelaşi Şandru a trecut din nou pe lângă gol în minutul 30, când Negoescu a centrat perfect de pe stânga, iar atacantului gazdelor a reluat cu capul, de la 8 metri, puţin pe lângă poarta lui Călătoaia.

Ultima fază notabilă a primei reprize s-a consumat în minutul 39, când Bona a executat o lovitură liberă de la 18 metri, obţinută de Şandru, balonul trecând razant cu transversala porţii oaspeţilor.

Se pare că pauza a fost un sfetnic bun pentru caransebeşeni, pentru că a doua repriză s-a desfăşurat pe cu totul alte coordonate. Gazdele îşi puteau mări avantajul în minutul 52, însă lovitura de cap a lui Imbre, trimisă după un corner executat de Suru, s-a dus peste poarta oaspeţilor.

În minutul 56, Ghe. Raescu i-a dat emoţii lui Birăescu, la şutul bun, cu boltă, trimis de la 25 de metri, balonul trecând peste poartă.

Gugulanii au reuşit al doilea gol în minutul 57, atunci când Negoescu, angajat cu o pasă filtrantă printre fundaşii adverşi, a rămas singur cu Călătoaia, pe care l-a driblat, şi de la 6 metri a trimis în plasă. După doar două minute, acelaşi Negoescu, angajat de Suru, a trimis de la 14 metri un lob peste portarul oaspeţilor, ducând scorul la 3-0.

În minutul 62, autorul golului a făcut ce a vrut pe partea dreaptă, a centrat în careul mic al oaspeţilor, iar Şandru, de la 6 metri, a trimis cu latul, însă Grigore a reuşit să respingă de pe linia porţii. Băieţii antrenaţi de Costel Anchescu au avut două momente bune în minutele 66 şi 68, atunci când S. Raescu a trimis două şuturi din lovituri libere, ambele prinse de Birăescu.

Scorul a luat proporţii în minutul 69, când Şandru l-a depăşit uşor pe Achimescu şi, de la 10 metri, l-a executat pe Călătoaia.

Acelaşi Şandru putea să-şi mai treacă o dată numele pe lista marcatorilor, în minutul 87, însă şutul său de la 16 metri a întâlnit bara din stânga a porţii apărate de Călătoaia.

Scorul final a fost stabilit de acelaşi Şandru, care, în minutul 89, a driblat în careu tot ce i-a ieşit în cale, şi, de la 10 metri, a tras sec în plasa porţii oaspeţilor, care au reclamat un ofsaid la Negoescu, însă „centralul” Dorian Micloşină a validat golul, gest care a stârnit furia lui Călătoaia, portarul oaspeţilor văzând cartonaşul roşu.

„Azi ne-am atins obiectivul, am luat trei puncte, suntem în grafic, mergem mai departe. Băieţii au vrut să facă şi puţin spectacol, de aceea scorul nu e atât de mare, fiindcă au fost şi câteva ratări. Una peste alta, e bine, sunt trei puncte, şi până la sfârşitul turului de campionat încercăm să mergem, dacă se poate, din victorie în victorie. Victoriile aduc victorii, cum a spus şi Gică Hagi, glumesc, desigur, dar sunt mulţumit. Azi am încercat să folosesc tot lotul pe care l-am avut la dispoziţie, am făcut toate cele patru schimbări permise de regulament… Sper ca adevărata noastră valoare să se vadă în returul campionatului, fiindcă acum pot spune că încă suntem la început de drum, avem şase victorii în şase meciuri… Într-un cuvânt, sunt mulţumit”, ne-a declarat, după meci, antrenorul gugulanilor, Dan Doran.

Viitorul Caransebeş: Birăescu, Vătafu, Văluşescu, Gulea (min. 46, Ov. Bălan), Suru (65, Drăgoi), Bona (46, Imbre), Dragomir, Buzan (60, Gheorghescu), Negoescu, Şandru, Neagu; rezerve: Căldăraş, Văcărescu. Antrenor, Dan Doran.

AD Mediam Mehadia: Călătoaia, Ghe. Raescu, Brînzan, Feneşan, S. Raescu, Achimescu, Suciu, Hartl (80, Peia), Pâslaru (74, Marcu), Secheşan, Grigore. Antrenor, Costel Anchescu.

A arbitrat la centru Dorian Micloşină (Reşiţa), asistat la cele două linii de Ioan Daniel Humiţa (Caransebeş) şi Daniel Cocora (Bocşa).

Observator: Gheorghe Tiuch (Caransebeş).

După disputarea acestei partide, Viitorul Caransebeș își păstrează ecartul de 3 puncte pe care îl are în fața Voinței Lupac, în condițiile în care gugulanii mai au de disputat o restanță, în deplasare, la Muncitorul Reșița, în 26 octombrie, iar în etapa viitoare, a VIII-a, din 22 octombrie, băieții antrenați de Dan Doran vor sta.