Caransebeşul, argint la Naţionalele de Ne Waza

Timp de două zile, la sfârşitul săptămânii trecute, la Ploieşti s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Judo Ne Waza (lupte la sol), la categoriile U11, U13 şi U15, competiţie la care au participat peste 600 de sportivi de la 70 de cluburi din toată ţara.

Tinerii judoka de la Clubul Energetica din Caransebeş, antrenaţi de Ion Radu şi Ioan Răuţu, au obţinut rezultate meritorii, întorcându-se acasă cu un „argint”, şi au ocupat câteva locuri foarte bune, având în vedere anvergura concursului.

Astfel, la U11, David Ţîrdoiu a urcat pe treapta a doua a podiumului de premiere, la categoria 27 kg, iar Gabriela Cîrcu a ocupat locul 7 la 29 kg. La U13, sportivii caransebeşeni au obţinut două locuri 7, prin Ana Maria Arşovan, la +52 kg, şi Bogdan Şelner, la 60 kg, iar David Boldea a ocupat locul 5 la 66 kg.

Deplasarea tinerilor judoka la Ploieşti a fost posibilă datorită sprijinului acordat de Primăria Caransebeş şi angajaţii de la SC Hidroelectrica.