Voleibaliştii au spus adio Cupei României!

În sferturile Cupei României, Volei Club Banatul Caransebeş a jucat marţi, 13 ianuarie, în deplasare, la CS Volei Municipal Zalău, partida încheindu-se cu scorul de 3-0 (pe seturi 28-26, 25-15, 25-22) în favoarea gazdelor. Antrenorul Dimitar Pangarov i-a utilizat în acest meci pe Teleleu, Oprişor, Lung, Filip, Sormaz, Balica, precum şi pe juniorii Trica şi Diaconescu. Aşa cum o arată şi scorul, a fost o partidă de mare luptă, în care Teleleu s-a accidentat în primul set, la scorul de 25-24 pentru caransebeşeni, el suferind o fractură la piciorul drept. Din păcate, el va fi indisponibil pentru partida din prima etapă a returului, programată sâmbătă, 17 ianuarie, la Lugoj, în care gugulanii vor primi replica echipei Phoenix Şimleu Silvaniei.

Să mai spunem că, la sfârşitul săptămânii trecute, voleibaliştii caransebeşeni au susţinut o partidă de verificare în compania foştilor adversari din liga secundă, de la Universitatea Timişoara. Gugulanii s-au impus cu 3-0, însă, la dorinţa antrenorilor celor două formaţii, s-a mai jucat un set, şi acesta fiind adjudecat tot de caransebeşeni. În acest meci, noul technician al gugulanilor, Dimitar Pangarov, a rulat tot lotul avut la dispoziţie, cu excepţia lui Birău şi Aleksic, care au avut probleme de sănătate. La gazde a debutat şi fostul căpitan al timişorenilor, Sorin Schiesz, transferat în această iarnă la clubul caransebeşean.

Text şi foto: Marcel RUSU