Trei caransebeşeni la „Naţionale”

Vineri, 21 aprilie, la Râmnicu Vâlcea s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Judo U14, competiţie la care au luat parte mai mult de 300 de sportivi, din peste 100 de cluburi din toată ţara.

De la Clubul Energetica din Caransebeş – antrenori Ion Radu şi Ioan Răuţu –, la întreceri au participat trei judoka, Patricia Nistor (52 kg) obţinând medalia de bronz, Alexandru Borcean (38 kg) s-a clasat pe locul V, ratând calificarea în finală, pierzând bronzul în prelungiri, în faţa campionului naţional de anul trecut, chiar dacă el a fost cu un an mai tânăr decât adversarii lui, iar Daniela Hanţig (48 kg) a ocupat locul IX, după ce începuse cu dreptul, obţinând două victorii.

Deplasarea tinerilor judoka la Râmnicu Vâlcea a fost posibilă datorită sprijinului financiar acordat de Rotary Club Caransebeş. (S. Rogoz)