Răzbunare glorioasă a Reşiţei

La sfârşitul săptămânii trecute, Gloria Reşiţa s-a întors la Caransebeş, pentru a susţine un amical în compania celei de a doua echipe a Clubului Sportiv Scorilo-Autocatania, cea care evoluează în Liga a IV-a. Reşiţenii au venit hotărâţi să-şi spele onoarea, după ce, în urmă cu numai câteva zile, prima echipă caransebeşeană, care activează în cel de al treilea eşalon valoric, le-a administrat un sec 8-0. Obiectivul elevilor lui Andrade Bichescu a fost îndeplinit, ei câştigând întâlnirea de vineri cu scorul de 3-1. (S. Rogoz)

După ce, în urmă cu o săptămână, a jucat, pe Stadionul Caromet, cu prima echipă a clubului Scorilo-Autocatania şi au în casat fără drept de apel 8 goluri fără să dea niciunul, reşiţenii de la Gloria au revenit la Caransebeş vineri, 25 februarie, pentru un nou meci de verificare, de astă dată cu formaţia care activează în Liga a IV-a. Partida s-a desfăşurat pe terenul din Pipirig, pe o ninsoare măruntă, suprafaţa de joc fiind acoperită de un strat consistent de zăpadă. Cei doi antrenori – Dan Doran şi Andrade Bichescu – au mizat pe efortul suplimentar pe care trebuie să-l depună fotbaliştii în astfel de condiţii, verificând, cu această ocazie, nivelul la care s-a ajuns cu pregătirea fizică, având în vedere că returul va începe în 19 martie.

Ce s-ar putea spune despre meci? Că, în minutul 6, Gloria conducea deja cu 2-0, ambele goluri fiind marcate pe greşeli personale ale fundaşilor caransebeşeni. În minutul 3, Ispas a pierdut o minge în careu, iar Uţiu a profitat şi a şutat sec, de la 7 metri, deschizând scorul. După alte 3 minute, a fost rândul lui Ionescu să repete figura, dându-i posibilitatea lui Costescu, de la oaspeţi, să marcheze în poarta lui D. Socaci.

Chiar dacă, după primirea golurilor, gazdele s-au dezmeticit, încercând să echilibreze partida, în prima parte jocul s-a desfăşurat mai mult la mijlocul terenului, unde s-a dat o luptă surdă, cu multe intrări prin alunecare şi cu multe pase greşite de ambele părţi, lucruri de altfel fireşti în contextul condiţiilor meteorologice în care s-a disputat meciul. Prima fază cu adevărat periculoasă la poarta oaspeţilor, apărată de Laitin, ,,împrumutat” pentru 90 de minute la Gloria, care a venit la Caransebeş fără goal-keeper, s-a petrecut în minutul 32, când şutul plasat al lui Bona, din lovitură liberă, de la 17 metri, a fost apărat de noul ,,transfer” al reşiţenilor. Cu 5 minute înainte de pauză, Szilagy a pătruns pe partea stângă, a centrat pe jos, la prima bară, de unde Ursu a pus latul, trimiţând la colţul scurt şi ducând scorul la 3-0.

În partea a doua, caransebeşenii au intrat mult mai montaţi pe teren, poate şi pentru că şi-au adus aminte că, vineri, colegul lor Flavius Vulpeş, căruia coechipierii şi tehnicianul Dan Doran îi urează, prin intermediul ziarului, ,,La Mulţi Ani! – a împlinit 18 ani şi că ar fi fost frumos să-i ofere în dar o victorie. Astfel, în minutul 51, Bona a luat o acţiune pe cont propriu, şi a pătruns pe stânga, şutul său la colţul lung ocolind puţin poarta. În minutul 62, a fost rândul lui Lepa să destabilizeze aripa stângă a apărării reşiţene, a pătruns în careu, din încâlceala creată mingea ajungând într-un final la Frenţ, al cărui şut de la 12 metri a fost respins de portarul ,,advers” Laitin.

În continuare, Scorilo-Autocatania a controlat jocul, însă fazele de poartă au fost rare, dar, aşa cum am mai spus, acest lucru a fost firesc, având în vedere condiţiile în care s-a desfăşurat partida. În minutul 63, Ştefănuţ a prins un voleu frumos, din alergare, de la 18 metri lateral-dreapta, însă Laitin a fost la post. Peste două minute, Drăgan, de la oaspeţi, a recuperat o minge la 20 de metri de poarta caransebeşeană, a avansat şi a tras din marginea careului, însă D. Socaci s-a întins spectaculos şi a prins.

În minutul 67, Ionescu l-a lobat, de la 20 de metri lateral-dreapta, pe Laitin, însă balonul a lovit bara transversală. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat în minutul 70, de Vireag, după un şut violent de pe partea dreaptă, care nu i-a dat nicio şansă lui Laitin să intervină. Ultima fază a meciului s-a petrecut tot la poarta oaspeţilor, în minutul 77, când centrarea de pe partea stângă a lui Bona a fost preluată de P. Socaci, care a tras din careu, însă Laitin a reuşit să respingă în corner.

CS Scorilo-Autocatania II: D. Socaci, Ionescu, Covăsală, Geneţ, Puşchiţă, Bona, Ivanici, Ispas, Lepa, Vireag, Frenţ; au mai jucat: Domilescu (18 ani, venit în probe de la Mehadia), Ştefănuţ, David, P. Socaci. Antrenor, Dan Doran.

Gloria Reşiţa: Laitin, Lupu, Griguţă, Beică, Szilagy, Costescu, Beloaia, Uţiu, Oncică, Creţan, Ursu; au mai jucat: Adamescu, Drăgan, Mateiaş, Bordea, Ciupici, Vicea, Nica. Antrenor, Andrade Bichescu; secunzi: Kiss Zoltan şi Giani Truşcă.

A arbitrat la centru Cosmin Păunescu, asistat la cele două linii de Gheorghe Rusneac şi Ionuţ Mihăilescu, toţi din Caransebeş.

Tehnicianul Dan Doran ne-a vorbit şi despre viitorul tinerilor pe care-i pregăteşte. ,,Eu îi văd pe toţi cei sub 22 de ani ca având şanse să facă pasul către echipa mare. Printre tineri sunt şi jucători care au deja o anumită experienţă, printre care Lepa, Covăsală, Frenţ, Bona, Ivănici, Geneţ, Ionescu şi Vireag, De asemenea, Socaci este un portar de perspectivă”, a spus ,,principalul” celei de a doua echipe a clubului. La capitolul veniri, se numără tinerii promovaţi de la propriul centru – Vulpeş, David, Bordânc şi Trancea. Lor li se adaugă şi fratele goal-keeper-ului Daniel Socaci, Petru, venit de la Clubul Sportiv Şcolar.