Ocaziile se răzbună, nu-i aşa?

Bihorul Beiuş – FC Caransebeş 2-0 (2-0)

Un meci greu pentru caransebeşeni se anunţa cel de vineri, 27 aprilie, din etapa a XXIV-a a Ligii a III-a, pe care l-au susţinut în deplasare, la Beiuş, având în vedere că, în clasament, echipa bihoreană era la un punct în spatele gugulanilor. Şi, după cum a arătat, la final, scorul, chiar aşa s-a şi întâmplat, cu toate că acesta nu a reflectat fidel realitatea din teren.

În minutul 7, apărarea caransebeşeană a greşit în lanţ, întâi Timar, apoi Nemţescu, portarul Viciu fiind nevoit să-l faulteze pe Silaghi în suprafaţa de pedeapsă, astfel că „centralul” Dan Dreve a arătat punctul cu var. Penalty-ul a fost transformat de Lupaşcu, care şi-a adus astfel echipa în avantaj în chiar debutul partidei. Peste două minute, Galea, de la gazde, a intrat dur la Nemţescu, la centrul terenului, Dan Derve arătându-i, fără ezitare, cartonaşul roşu bihoreanului.

În căutarea golului egalizator, gugulanii au pus stăpânire pe joc şi, în minutul 14, Joseph i-a pasat decisiv lui Niţă, însă şutul de la 20 de metri al acestuia a lovit bara. Două minute mai târziu, Văcărescu a fost faultat de Dumitra, însă lovitura liberă, de la 25 de metri, executată de Nemţescu, s-a dus mult peste poarta apărată de Mănişor. Peste alte două minute, Suru a trimis o diagonală la Firoiu, acesta a centrat până la Joseph, care a pivotat şi a trimis la colţul scurt, însă Mănişor a reuşit să pareze.

În minutul 20, la o fază în careul gugulan, Timar l-a scăpat de sub control pe Tăut şi a fost nevoit să-l faulteze, Dan Dreve acordând bihorenilor cea de a doua lovitură de pedeapsă, după executarea căreia Pain a dus scorul la 2-0. Ca şi după primul gol, oaspeţii au ieşit la joc, iar în minutul 23, Joseph, scăpat singur, perpendicular, pe poartă, a încercat o scăriţă, dar a ratat.

În minutul 41, Niţă a centrat de pe partea dreaptă, mingea a ajuns la Feneş, însă şutul acestuia, de la 18 metri, s-a dus peste transversală. Cu un minut înainte de pauză, acelaşi Niţă a centrat până la Văcărescu, acesta a trimis la Bârsan, care a ratat din 6 metri.

Şi în partea a doua a meciului, gugulanii au presat, în căutarea golului care să relanseze partida. În minutul 50, Voicu a centrat în faţa porţii bihorene, la Bârsan, însă lovitura de cap a acestuia, de la doar 5 metri, a fost apărată de Mănişor. Caransebeşenii au mai fost aproape de gol în minutul 60, când Feneş a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, dar balonul a trecut razant cu bara transversală. După două minute, Voicu a centrat de pe dreapta, însă Joseph, aflat la 6 metri de poartă, a lovit mingea cu umărul, greşind ţinta.

Pe fondul dominării oaspeţilor, în minutul 65, Dumitra a atins mingea cu mâna în careul bihorean, însă arbitrul nu a sancţionat infracţiunea. Cu 8 minute înainte de fluierul final, „centralul” Dreve l-a eliminat pe goal-keeper-ul caransebeşean, după ce i-a arătat al doilea „galben”, ca urmare a unui fault comis în afara careului, locul său în poartă fiind luat de C. Puşcă, până la sfârşitul meciului.

A fost o întâlnire în care, imediat după marcarea primului gol, caransebeşenii au controlat jocul, masându-şi adversarii în jumătatea proprie şi având cel puţin opt ocazii de a înscrie, bihorenii punând probleme doar sporadic şi numai pe contraatac, iar jocul a fost dur, cu intervenţii, de multe ori, la limita regulamentului. Au fost şi câteva erori de arbitraj, care însă nu au influenţat rezultatul final.

„Deocamdată, am arătat că, spre deosebire de meciurile de pe teren propriu, la cele din deplasare suntem un grup, nu suntem încă o echipă matură. Simt că ne lipseşte ceva, iar acel lucru cred că e curajul”, a declarat, la finalul partidei, Gabriel Vlădulescu, preşedintele executiv al FC Caransebeş.

Bihorul Beiuş: Mănişor, Bogdan, Tăut, Dumitra, Silaghi, Galea, Vanca, Bode, Lupaşcu, Pain, Trif; rezerve: Odobaşianu, Toma, Teşean, Gavrilescu, Şerb, Costan, Cârstea. Antrenor, Pap Deac.

FC Caransebeş: Viciu, Timar (min. 20, Feneş), C. Puşcă, Nemţescu, Văcărescu, Suru, M. Puşcă (80, Poenaru), Niţă (60, Şandru), Bârsan, Firoiu (49, Voicu), Joseph Anagor; rezerve: Vulpescu, Ov. Bălan, Costachi. Antrenori: Romulus Ciobanu, Liviu Achim.

A arbitrat de la centru Dan Dreve, aistat la cele două linii de Szabo Gerö şi Ionuţ Câmpean, toţi din Cluj-Napoca.

Rezultatele etapei a XXIV-a: C.S.M. Şcolar Reşiţa – Millenium Giarmata 0-0; Bihorul Beiuş – F.C. Caransebeş 2-0; C.F.R. Simeria – Gloria Reşiţa 5-0; A.C.S. Recaş – Mama Mia Becicherecu Mic 3-0; F.C. Timişoara II – Jiul Petroşani 3-1; Gloria Arad – Flacăra Făget 0-0; F.C. Hunedoara – Unirea Valea lui Mihai 3-0; C.S. Vladimirescu – Naţional Sebiş 2-2.