Ocaziile nu se răzbună întotdeauna, nu-i aşa?

FC Scorilo Caransebeş – Moldo Forest Moldova Nouă 2-0 (1-0)

La ultima partidă disputată pe teren propriu în Campionatul Ligii a IV-a, ediţia 2009-2010, de către Scorilo Caransebeş, a venit puţină lume. Băieţii antrenaţi de Ion Ibric au întâlnit sâmbătă, 22 mai, pe Moldo Forest Moldova Nouă, formaţie pe care au învins-o cu 2-0, într-un meci presărat cu ratări. Caransebeşenii ocupă locul cinci în clasament şi au mai disputat miercuri, 26 mai, un meci contând pentru etapa a XXXII-a, intermediară, cu Minerul Dognecea, în deplasare. Din păcate, nu am putut afla scorul, partida încheindu-se după închiderea ediţiei. (S. Rogoz)

Înfrângerea categorică din etapa precedentă, acel 6-0 încasat la Prolaz Karasevo, sau ameninţarea de ploaie din aer, ori pur şi simplu lipsa de interes pentru un campionat care şi-a cam alcătuit deja ierarhia fruntaşă, nu se ştie exact ce anume, cert e însă că puţină lume a venit sâmbătă, 22 mai, la stadion, la întâlnirea dintre Scorilo Caransebeş şi Moldo Forest Moldova Nouă. Şi asta cu atât mai mult cu cât acest meci a fost ultimul disputat de băieţii antrenaţi de Ion Ibric la Caransebeş, deoarece miercuri, 26 mai, în etapa a XXXII-a, intermediară, aceştia au jucat la Minerul Dognecea, în etapa a XXXIII-a, programată sâmbătă, 29 mai, vor sta, iar în ultima rundă, care se va juca sâmbătă, 5 iunie, Scorilo va evolua în deplasare, la Hercules Băile Herculane.

Păcat, aşadar, că lumea nu a venit sâmbătă, la stadion, pentru că timpul a fost excelent, totuşi, pentru fotbal, în ciuda previziunilor meteorologilor, iar spectacolul de pe gazon a fost unul mai mult decât agreabil. Iar acest lucru s-a putut vedea chiar şi din faptul că prima, dar şi următoarele ocazii de gol au aparţinut oaspeţilor, care n-au stat prea mult pe gânduri când a fost vorba de a ataca. Astfel, în minutul 7, Popescu a şutat excelent de la 22 de metri, mingea fiind deviată în corner, la o palmă de bară, de către fundaşii-gazdă, după executarea lovituri de colţ Dodoi trimiţând balonul milimetric peste transversala porţii apărate de Laitin. Asaltul oaspeţilor a continuat, iar în minutul 10 Guţu a prins un vole sănătos, de la 14 metri, care se ducea pe poartă, însă mingea s-a lovit de apărătorii caransebeşeni, seria bună a celor de la Moldo Forest fiind încheiată de Popescu, cu şutul său sănătos din minutul 13, care însă s-a dus peste poartă.

După trecerea… sfertului academic, gazdele au revenit încet, încet, în joc, echilibrându-l şi trecând extrem de repede la cârma lui. Semnalul l-a dat Puşchiţă, şutul acestuia, din minutul 18, fiind scos cu greu de Blănariu, însă centralul Gheorghe Balaj fluierase oricum ofsaid la jucătorul caransebeşean. În minutul 23, Ionescu a avut o incursiune care începe deja să fie tipică pentru purtătorul tricoului cu numărul 4 de la Scorilo, însă şutul său din alergare, de la 14 metri, la colţul lung, a trecut cu câţiva centimetri doar peste poarta oaspeţilor. La numai un minut de la această fază, Ionescu a prins o ghiulea de la 15 metri, Blănariu a respins cu piciorul în faţă, iar Stanca, pe fază, a trimis mingea în stânga goal-keeper-ului oaspeţilor, deschizând scorul.

Scorilo şi-a continuat recitalul ocaziilor (sau să-i spunem al ratărilor?!), Ionescu prinzând din nou un şut excelent, de la 15 metri, lateral-dreapta, mingea trimisă spre colţul lung trecând la o palmă de bară. Peste numai un minut, Lepa l-a lobat pe Blănariu, de la 18 metri, însă balonul s-a scurs la doar câţiva centimetri de bara din stânga a porţii oaspeţilor. Dominarea caransebeşenilor a fost aproape totală, oaspeţii nereuşind, în jumătate de oră, decât două ,,treceri” peste linia de centru a terenului, în vreme ce gazdele s-au jucat pur şi simplu cu ocaziile de a înscrie. Noroc că acestea nu s-au răzbunat, mai ales cea din minutul 36, când, după ce a pătruns pe dreapta şi l-a driblat până şi pe Blănariu, Stanca a centrat perfect, iar Bihoneţ, cu poarta goală în faţă, a trimis cu capul, de la numai 8 metri, în bara transversală. Dacă ar fi fost ca în zicală, la faza din mintul 37, când Telescu a centrat, Popescu ar fi trebuit să înscrie, însă ,,şpiţul” acestuia, de la doar 6 metri, s-a dus pe lângă poarta lui Laitin. Până la pauză, ar mai fi de notat incursiunea lui Lepa, din minutul 39, ieşirea curajoasă a lui Blănariu, la 17 metri, împiedicând majorarea scorului, şi şutul lui Ioja, de la 22 de metri, din chiar ultimele secunde, când mingea a şters bara din stânga a porţii oaspeţilor.

Nici bine nu a început repriza secundă, că Ioja a şi trimis un trasor din lovitură liberă de la 25 de metri, mingea fiind scoasă în ultimul moment de sub bară de portarul Blănariu. Cornerul a fost executat, Bihoneţ, aflat la 6 metri, a lovit balonul cu capul şi a dus scorul la 2-0. O fază hilară s-a petrecut în minutul 49, când Ionescu a tras cu sete de la peste 35 de metri, Blănariu, ieşit din poartă, a apreciat greşit traiectoria mingii, lăsând-o să treacă, aceasta a lovit bara laterală, goal-keeper-ul oaspeţilor neştiind ce să mai facă apoi să îndepărteze pericolul. Caransebeşenii au rămas cu aproape toată echipa în jumătatea de teren a oaspeţilor, presând, în aceste condiţii ocaziile de gol apărând firesc. Aşa se face că, în minutul 51, Puşchiţă l-a angajat excelent pe Stanca, cu o pasă filtrantă, printre fundaşii adverşi, atacantul lui Scorilo a pătruns în careu talonat de fundaşii adverşi, şutul său, de la 12 metri, trecând pe lângă poartă. Un minut mai târziu, Puşchiţă nu a mai fost atât de altruist, ci a tras de la 28 de metri, puţin în dreapta porţii lui Blănariu. La următoarea fază de atac, Stanca a dejucat un ofsaid, însă şutul său, de la 10 metri, pe jos, a fost prins de Blănariu, care a fost, probabil, cel mai bun om al oaspeţilor. Peste alte două minute, Blănariu s-a evidenţiat din nou, scoţând în corner, cu piciorul, şutul pe jos, de la numai 8 metri, al lui Ionescu.

A urmat o perioadă de acalmie, la care o contribuţie importantă a avut, fără îndoială, şi căldura, în care nu s-a mai înregistrat nicio fază cu adevărat periculoasă, nota rămânând însă, în esenţă, aceeaşi: Scorilo a atacat şi Moldo Forest a încercat să puncteze cât de cât la capitolul imagine, prin câteva incursiuni firave, stopate însă de apărarea gazdelor. Abia într-un târziu, Ionescu a mai avut o pătrundere pe dreapta, şutul său, de la 20 de metri, trecând puţin peste poartă. Stanca putea să-şi treacă pentru a doua oară numele pe lista marcatorilor, însă lovitura sa de cap ,,cu pământul”, din minutul 75, a fost scoasă în corner, după executarea căruia mingea a ajuns la Lepa, şutul din întoarcere al acestuia trecând – pentru a câta oară? – la doar o palmă de bara porţii apărate de Blănariu. În minutul 86, Ionescu a executat o lovitură liberă de la 35 de metri, însă centrarea acestuia nu a fost ajunsă de Damian, care s-a întins cât a putut. Şi, aşa cum spuneam, Blănariu a fost probabil cel mai bun om al oaspeţilor, intervenţiile sale limitând, indiscutabil, proporţiile scorului. Până la final, el şi-a mai salvat echipa de la primirea a încă două goluri, care i-ar fi putut avea ca autori pe Ivanici, care a tras, din 6 metri, la colţul scurt, însă portarul lui Moldo Forest a respins cu piciorul în corner, şi Damian, care, de la 10 metri, nu a reuşit să fructifice centrarea lui Geneţ, Blănariu scoţând balonul cu piciorul.

FC Scorilo: Laitin, Urs, Arnăut, Geneţ, Puşchiţă (min. 64, Ivanici), Ionescu, Ştefănuţ, Ioja (min. 75, Ibric), Lepa, Stanca, Bihoneţ (min. 60, Damian); rezerve: Semenescu, Vela, Patrona. Antrenor: Ion Ibric.

Moldo Forest Moldova Nouă: Blănariu, Nicolici, Iovanovici, Ştefanovici, Zurbagiu, Telescu, Guţu, Dodoi, Popescu, Roşca; rezerve: Scânteie, Găină, Dobrosavevici, Vireag. Antrenor: Aurel Seculici.

A arbitrat la centru Gheorghe Balaj, asistat la cele două linii de Daniel Sorescu şi Cosmin Paraschivescu.

Observatori: Mircea Medar, Marin Vărzan.

• În întâlnirea juniorilor, FC Scorilo a pierdut în faţa tinerilor de la Moldo Forest

Moldova Nouă cu scorul de 1-0.

Miercuri, 26 mai, s-a disputat etapa cu numărul XXXII, intermediară, după cum urmează: Arsenal Reşiţa – Gloria Reşiţa; Autocatania Caransebeş – Oţelu Roşu; Metalul Bocşa – Oraviţa; Prolaz Karasevo – Voinţa Lupac; Minerul Dognecea – Scorilo Caransebeş; Băile Herculane – Nera Bozovici; Bistra Glimboca – Berzasca; Moldova Nouă – Minerul Anina; Negrea Reşiţa a stat.

Rezultatele complete ale etapei a XXXI-a: Oţelu Roşu – Arsenal Reşiţa 7-2 (2-1); Scorilo Caransebeş – Moldova Nouă 2-0 (1-0); Minerul Anina – Prolaz Karasevo 3-0 (1-0); Gloria Reşiţa – Bistra Glimboca 2-0 (1-0); Negrea Reşiţa – Minerul Dognecea 4-0 (2-0); Oraviţa – Autocatania Caransebeş 0-5 (0-2); Voinţa Lupac – Metalul Bocşa 9-0 (3-0); Berzasca – Băile Herculane 6-3 (2-1); Nera Bozovici a stat.

Etapa viitoare, a XXXIII-a, sâmbătă, 29 mai: Voinţa LupacMoldova Nouă; OraviţaProlaz Karasevo; BerzascaNera Bozovici; Minerul AninaMinerul Dognecea; Oţelu RoşuMetalul Bocşa; Negrea ReşiţaBăile Herculane; Gloria Reşiţa – Autocatania Caransebeş; Bistra GlimbocaArsenal Reşiţa; Scorilo Caransebeş stă.

6 Moldova Nouă 29 14 5 10 63 35 47
7 Minerul Anina 30 12 6 12 45 53 42
16 Băile Herculane 29 7 0 22 40 89 21
17 Minerul Dognecea 29 6 2 21 37 117 20