Liliana Danci, un maraton excelent la Viena

Atleta caransebeşeană Liliana Danci, legitimată la CSM Reşiţa, a obţinut un rezultat excelent la cea de-a XXX-a ediţie, aniversară, a Maratonului Vienna City. Dintre cei 41.000 de sportivi din 118 ţări, Liliana s-a clasat pe locul 10 în concursul feminin, cu un timp de 2h, 56 min, 26 sec. Sportiva, pregătită de antrenorul federal Cristian Dragomir, prof. Iuliana Popescu şi prof. Marian Enache, şi-a îndeplinit ambele obiective. Lili şi-a propus să termine cursa şi să înregistreze un timp sub trei ore, şi a reuşit. A alergat foarte bine primii 35 km, însă ultimii 7 km au fost mai dificili pentru ea. Rezultatul ei a fost cel mai bun dintre cele obţinute de românii înscrişi în cursa de anduranţă.

Maratonul feminin, desfăşurat duminică, 14 aprilie, a fost câştigat de o sportivă din Kenya, iar pe următoarele două locuri s-au clasat sportive din Etiopia. La startul semimaratonului a fost present, şi a şi câştigat, multiplul campion olimpic şi mondial, etiopianul Haile Gebrselassie. (C. Senco)