Caransebeşul a făcut spectacol la Lupac

Recolta Rafnic – Viitorul Caransebeş 3-10 (1-3)

În etapa a XV-a a Ligii a IV-a, Viitorul Caransebeş a întâlnit duminică, în deplasare, pe Recolta Rafnic, însă partida s-a disputat pe stadionul echipei Voinţa Lupac, care are o suprafaţă de joc mult superioară celei pe care gugulanii ar fi întâlnit-o dacă ar fi trebuit să evolueze pe terenul gazdelor.

Partida a început cu un val de ratări ale oaspeţilor, prima fiind chiar un penalty ratat încă din startul meciului. În minutul 2, Lucacela l-a faultat pe Imbre în suprafaţa de pedeapsă, lovitura de la 11 metri fiind executată de Şandru, care trimis în dreapta portarului, dar şi pe lângă ţintă. În minutul 5, Neagu, bine angajat în adâncime, a rămas singur cu portarul Pataş, însă acesta a reuşit să plonjeze şi să-l blocheze pe jucătorul gugulan. Trei minute mai târziu, acelaşi Neagu a trimis puţin peste transversală mingea bine aşezată de Dumitru, la 12 metri, după un corner executat  de pe stânga, de Şandru. Peste alte două minute, a fost rândul lui Dumitru să-l servească pe Şandru, însă şutul acestuia, de la marginea careului, s-a dus puţin peste poartă. Şi cum de data aceasta, măcar, ocaziile nu s-au răzbunat, în minutul 11 a venit şi deschiderea scorului, Bălan trimiţând o pasă excelentă în adâncime, peste apărarea celor de la Rafnic, până la Imbre, acesta l-a driblat pe Pataş, ieşit în întâmpinare, după care a înscris, cu latul, în poarta goală.

Oaspeţii au mai ratat o lovitură de la 11 metri, obţinută de Văcărescu, în minutul 13, atunci când a fost faultat în careu, penalty-ul executat de Suru, care a încercat o „scăriţă”, întâlnind transversala porţii apărate de Pataş. Caransebeşenii puteau să-şi majoreze avantajul în minutul 18, însă Pataş a avut o paradă de zile mari la vole-ul trimis de Imbre din marginea careului, respingând în corner.

„Gazdele” au avut prima fază mai periculoasă abia în minutul 21, când Patape a expediat un şut de la 25 de metri, puţin pe lângă vinclul stâng al porţii caransebeşene. Un minut mai târziu, Bălan l-a faultat pe Miloş la 18 metri, central, lovitura liberă executată de Mihai Beul, pe lângă zid, în dreapta lui Birăescu, oprindu-se în plasa porţii gugulane.

Doar două minute a arătat tabela de marcaj scor egal, fiindcă Suru a majorat avantajul oaspeţilor tot dintr-o lovitură liberă, de la 20 de metri, puţin lateral stânga, şutul său la colţul scurt neputând fi ajuns de Pataş.

Caransebeşenii au mai beneficiat de două ocazii de a înscrie, în minutul 33, când Văcărescu şi Neagu au scăpat singuri cu Pataş, însă şutul lui Văcărescu, de la 14 metri, s-a dus peste poartă, şi în minutul 42, când Neagu, pe partea dreaptă, singur cu Pataş, a şutat în goal-keeper-ul celor de la Rafnic, mingea a ajuns la Şandru, care, de la 16 metri, a trimis peste transversală.

Cel mai frumos gol al meciului s-a marcat în penultimul minut al primei reprize, în urma unei faze plecate de pe stânga, de la Vătafu, care i-a pasat la centrul terenului lui Neagu, acesta a avansat paralel cu tuşa şi, după ce a driblat doi adversari, a înscris la colţul lung, pe lângă portarul Pataş, ieşit în întâmpinare.

Oaspeţii şi-au majorat avantajul în minutul 60, când Văcărescu i-a furat mingea lui Mincan, la 35 de metri, după care i-a pasat lui Şandru în centrul careului, iar acesta, de la 12 metri, l-a executat pe Pataş. În minutul 63, gugulanii au mai avut o dublă ocazie, prima la şutul cu efect, de pe dreapta, al lui Şandru, care a întâlnit bara laterală a porţii lui Pataş, mingea a ajuns la Neagu, şutul acestuia, de la 4 metri, nimerind aceeaşi bară lovită de Şandru.

A fost 5-1 în minutul 66, în urma unei faze în care Imbre a pătruns pe centru, Pataş a reuşit să-l blocheze pe moment, jucătorul gugulan a insistat, a recuperat mingea şi i-a aşezat-o lui Neagu, care de la 8 metri a şutat sec în dreapta goal-keeper-ului „gazdelor”.

Rafnicul a redus din handicap în minutul 70, după ce Mihai Beul l-a găsit cu o pasă în adâncime pe Chicheş, şutul puternic al acestuia, de la 14 metri, învingându-l pe Socaci.

După doar trei minute s-a făcut 6-2, atunci când Şandru a pasat în adâncime până la Neagu, fundaşii adverşi s-a oprit crezând că e ofsaid, Neagu a avansat şi, rămas singur cu Pataş, a trimis în plasă de la 12 metri. După alte trei minute, acelaşi Neagu a furat o minge pe partea stângă, a trimis în careu pentru Imbre, care, de la 10 metri, nu l-a iertat pe portarul Recoltei. Galopul de sănătate al caransebeşenilor a continuat, în minutul 79 Văcărescu pasând în adâncime pentru Şandru, acesta, rămas singur, din nou, cu Pataş, trimiţând cu latul în plasă. A fost 9-2 pentru caransebeşeni în minutul 83, atunci când Şandru, aflat pe dreapta, a centrat în careu, iar Neagu a reluat de la 10 metri în poarta celor de la Rafnic. Golul cu numărul 10 a fost înscris de acelaşi Neagu, care, scăpat – pentru a câta oară? – singur cu portarul advers, l-a executat cu un şut plasat, de la 14 metri.

Scorul final a fost stabilit în minutul 88, după o fază în care Mitrică, aflat pe aripa stângă, a pasat la Vlasici, acesta şutând, de la 8 metri, în colţul lung al porţii apărate de Socaci.

„A fost a doua etapă a returului şi a doua victorie a noastră, cu un rezultat clar, o victorie meritată. După 10-3, singurul lucru pe care pot să-l spun e că, efectiv, a fost un meci de vacanţă… În ceea ce priveşte partida din etapa viitoare, va fi una mult mai grea, jucăm cu Nera Bozovici, o echipă care nu mai e aceeaşi din turul campionatului, când am câştigat cu 10-1 în faţa ei, acum e cu totul altă formaţie, chiar contracandidata noastră la primul loc, Lupacul, a învins-o foarte greu, cu 2-0. Ne aşteaptă, aşadar, o partidă dificilă, trecem la muncă, fiindcă trebuie să obţinem victoria”, ne-a declarat după meci Dan Doran, antrenorul Viitorului Caransebeş.

Recolta Rafnic: M. Pataş, N. Chicheş, A. Gaiţă, Gh. Patape, P. Gluvac (min. 46, M. Chicheş), P. Lucacela (36, A. Popovici), Mihai Beul, M. Muselin (64, M. Vlasici), C. Mitrică, A. Mincan, P. Miloş (68, Marian Beul); rezervă: M. Vizitiu. Antrenor, Hoţa Petrovici.

Viitorul Caransebeş: Cr. Birăescu (46, D. Socaci), L. Vătafu, Cr. Suru (61, P. Birăescu; 73, I. Toboşeru), I. Văcărescu, M. Gheorghescu (57, Fl. Dovlete), Al. Dumitru, N. Imbre, Ov. Bălan, Ad. Neagu, D. Şandru, Gh. Văluşescu. Antrenor, Dan Doran.

A arbitrat la centru Roberto Svatsinka (Reşiţa), asistat la cele două linii de Ana-Maria Glogoviceanu (Reşiţa) şi Dragoş Timofticiuc (Moldova Nouă).

Observator: Petru Herghelegiu (Bocşa).

Celelalte rezultate: Nera Bozovici – Muncitorul Reșița 7-1; AD Mediam Mehadia – Voinţa Lupac 0-3; CS Moldova Nouă – Agmonia Zăvoi 6-0; AS Oravița – Metalul Bocșa 5-1; Minerul Anina – AS Berzasca 2-1; Rapid Buchin a stat.

Etapa viitoare, a XVI-a: Muncitorul Reșița – AD Mediam Mehadia (oaspeţii s-au retras din campionat); AS Berzasca – AS Oravița; Metalul Bocșa – CS Moldova Nouă; Agmonia Zăvoi – Recolta Rafnic; Viitorul Caransebeș – Nera Bozovici; Voința Lupac – Rapid Buchin; Minerul Anina va sta.