Bistra, mai mare decât Timişul

FC Caransebeş II – Bistra Glimboca 1-2 (1-0)

Sâmbătă, 16 februarie, echipa secundă a FC Caransebeş a disputat un meci amical, pe stadionul CFR, arenă care a trecut, de curând, în administrarea municipalităţii, în compania colegei din Liga a IV-a, Bistra Glimboca. Gazdele veneau după o înfrângere, scor 1-2, cu Voinţa Lupac, în timp ce pentru oaspeţii de la Glimboca aceasta era prima partidă de verificare.

Scorul a fost deschis relativ repede, imediat după obişnuita perioadă de tatonare. În minutul 12, Dragu l-a văzut bine, pe stânga, pe Văcărescu, acesta a pătruns în careu şi, cu calm, l-a lobat pe Băluţă, trimiţând în plasa porţii oaspete. Peste 4 minute, Lepa a tras bine de la 20 de metri, însă Băluţă a fost la post şi a reţinut.

Prima replică mai tăioasă a oaspeţilor s-a consemnat în minutul 27, atunci când Bistrean a centrat de pe dreapta, goal-keeper-ul caransebeşean D. Socaci a scăpat mingea, care a ajuns pe stânga, la Caraibot, şutul din cădere al acestuia oprindu-se în plasa laterală a porţii gazdelor.

În minutul 32, Văcărescu a făcut o fază care a semănat la indigo cu cea din care s-a deschis scorul, însă lobul său a ratat ţinta cu câţiva centimetri.

Peste 4 minute, Bistrean, de la oaspeţi, a ajuns într-o poziţie bună, pe partea dreaptă, a intrat în careu şi a şutat bine, de la 8 metri, la colţul scurt, însă D. Socaci a reţint. Ultima fază importantă a primei reprize s-a consemnat în minutul 36, când Albert i-a pasat, de pe dreapta, lui Lepa, în colţul careului, şutul-centrare al caransebeşeanului ducându-se peste poarta apărată de Băluţă.

Prima ocazie a părţii secunde şi-au trecut-o în cont oaspeţii de la Glimboca, după 3 minute de la reluare, prin Crâsnic, al cărui şut puternic de la 18 metri a trecut puţin peste poarta caransebeşeană. Acelaşi Crâsnic a trecut pe lângă egalare şi în minutul 62, când a reluat, de la 12 metri, puţin pe lângă poartă, centrarea trimisă de pe dreapta de L. Puiu.

Gazdele au replicat peste doar două minute, prin Lepa, care s-a descurcat bine pe drepta, a pătruns în centrul careului oaspete, unde a lăsat pentru Frenţ, şutul acestuia, de la 14 metri, ducându-se peste poarta lui Băluţă. În minutul 72, Lepa a fost pe punctul de a mări avantajul gazdelor, însă şutul său bun, de la 12 metri, la colţul lung, a fost respins de Băluţă. În minutul următor, a fost rândul oaspeţilor să facă o fază cursivă, însă şutul pe jos al lui M. Puiu, de la 18 metri, a fost reţinut de portarul caransebeşean Aurariu.

Oaspeţii au reuşit să înscrie în minutul 75, după ce L. Puiu a tras cu boltă de la 25 de metri, Aurariu s-a întins şi a deviat în transversală, mingea a revenit la M. Puiu, care a trimis-o în plasă cu capul, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. În cele din urmă, a venit şi egalarea, în minutul 78, după o fază făcută de acelaşi L. Puiu, care, angajat bine de D. Nedelcea, a tras din careu, Aurariu a respins, însă mingea a ajuns la Crâsnic, care, de la 8 metri, a trimis-o în poarta goală.

În minutul 81, D. Nedelcea l-a mai angajat o dată în adâncime pe L. Puiu, însă Aurariu a fost mai rapid şi a degajat de la 18 metri. Golul victoriei a fost înscris de acelaşi L. Puiu, care, după o pasă primită de la Caraibot, a pătruns şi, de la 18 metri, l-a executat cu sânge rece pe Aurariu.

Gazdele puteau egala în minutul 85, când Lepa i-a pasat în careu lui Frenţ, însă şutul din cădere al acestuia, de la 10 metri, a trecut peste transversala porţii lui Băluţă.

După meci, antrenorul oaspeţilor, Nicolae Vasile, ne-a declarat: „Din punctul nostru de vedere, a fost un meci foarte bun, ţinând cont de faptul că până acum n-am reuşit să facem decât trei antrenamente. Pentru acest lucru, pentru că au acceptat să joace cu noi chiar şi în aceste condiţii, vreau să le mulţumesc băieţilor de la Caransebeş. De acum înainte, vom vedea ce este de făcut, mai trebuie să lucrăm, avem planificat un cantonament la Poiana Mărului, începând cu 1 martie, dacă ne va ajuta şi domnul primar Crâsnic. Avem câţiva jucători care au confirmat, mai avem în vedere şi câţiva juniori… Eu, însă, recunosc, mă axez pe jucătorii mai maturi, cu ei îmi place să lucrez. Sunt însă şi tineri, cum e Dorian Nedelcea, venit de la Metalul Oţelu Roşu, sau Bogdan Jianu, pe care eu l-am adus de la Timişoara, care au confirmat. În încheiere, vreau să mai spun că noi, cu toţii, abia aşteptăm meciul cu Metalul Oţelu Roşu, pentru că vrem neapărat să-i învingem!”.

FC Caransebeş II: D. Socaci, Bogdan, Albert, Vătafu, Costescu, Beucă, Dragu, Simescu, Lepa, Văcărescu, Frenţ; au mai jucat Aurariu, P. Socaci, Ţuţul. Antrenori: Marius Dulca, Petru Bona.

Bistra Glimboca: Băluţă, Bălan, Panţir, Jianu, Găină, Bistrean, Caraibot, M. Puiu, L. Puiu, D. Nedelcea, Crâsnic; au mai intrat pe parcursul jocului Vasile, Jura, A. Nedelcea, Muntean. Antrenor, Nicolae Vasile.

A arbitrat o brigadă din Caransebeş, formată din Marian Prisecean, Domin Zaharia şi Simion Jurescu.