Toamnă cu roade bogate pentru Energetica

În ultima perioadă, tinerii judoka de la Clubul Energetica din Caransebeş au participat la două competiţii de anvergură, de unde s-au întors cu rezultate meritorii.

Astfel, sportivii pregătiţi de Ion Radu şi Ioan Răuţu au luat parte la Cupa „Semenic Fest”, care s-a desfăşurat la Gărâna, în 1 şi 2 septembrie. Aici, ei au obţinut următoarele rezultate: U11, băieţi: Ianis Gurgu, categoria 20 kg – locul I, David Radu, 22 kg, locul III, la aceeaşi categorie Andreas Crasnianec ocupând poziţia secundă, la categoria 27 kg David Ţîrdoiu – I, iar Darius Iliuţă – II, la 30 kg Fabian Aldescu şi Bogdan Vădrariu ocupând poziţia a III-a, la 34 kg Robert Roşca, locul II, iar Marcus Lungu – V, pentru ca Gabriel Văduva să urce pe treapta a II-a a podiumului la categoria 46 kg; fete: Gabriela Cîrcu – locul I la 29 kg, Anisia Iscru I la 36 kg, iar Nicoleta Bona, tot locul I, la 40 kg; U13, băieţi: Sebastian Roşca, locul III la 42 kg, Alexandru Nedeianu, locul II la 46 kg, şi Bogdan Şelner, locul III, 60 kg; fete: Ana-Maria Arşovan, locul III la categoria 52 kg.

Sâmbătă, 8 septembrie, sportivii caransebeşeni au luptat în cadrul Cupei „Temerarul” Sibiu, un puternic turneu internaţional la care au luat parte judoka din Austria, Italia, Moldova şi Bulgaria. La U18, fete, Patricia Nistor a ocupat locul I la categoria 57 kg, Andreea Hanţig locul III la 63 kg, iar Andreea Albu s-a clasat pe poziţia a V-a la 52 kg; la aceeaşi categorie de vârstă, Liviu Copăceanu a luat locul II la 81 kg.