„Una manita” şi ceva…

FC Caransebeş – Metalul Oţelu Roşu 7-0 (1-0)

În campania dusă în vederea abordării în condiţii cât mai bine a returului Seriei a V-a a Ligii a III-a, care va debuta peste două zile, băieţii antrenaţi de Ion Ibric şi Liviu Achim au jucat ultimul meci de pregătire sâmbătă, 10 martie, pe Stadionul „1 Mai” din Parcul Teiuş, în compania „vecinilor” din Oţelu Roşu. Şi, dacă scorul a fost unul neobişnuit de mare – numărul de goluri depăşind „manita” cu care „Extratereştrii” lui Guardiola i-au pedepsit pe „Galacticii” de la Real Madrid –, la pauză tabela de marcaj arăta numai 1-0 pentru gazde, care, în această partidă, au rulat aproape întregul lotul de jucători aflat la dispoziţia celor doi tehnicieni.

Prima ocazie a aparţinut caransebeşenilor, în minutul 4, când Voicu a primit mingea în careu, pe dreapta, şi a şutat din cros, de la 14 metri, însă balonul a trecut razant cu bara. Peste 10 minute, acelaşi Voicu a fost servit excelent de Suru, cu o pasă peste întreaga apărare adversă, l-a fentat din corp pe portarul Grecu, a trimis cu latul spre un gol sigur, însă juniorul Barabaş a scos de pe linia porţii.

În acel moment, gazdele jucau cu funadaşii la centrul terenului, controlând partida aproape în totalitate. Cu toate acestea, scorul a fost deschis abia în minutul 25, dintr-o fază la care apărarea oaspeţilor a bâlbâit mingea în propriul careu, aceasta a ajuns la Şandru, aflat la 14 metri, pe partea stângă, atacantul caransebeşean expediind un şut de excepţie, la semiînălţime, pe colţul lung, care a făcut inutilă intervenţia lui Grecu. În faza imediat următoare, Chirea a pătruns în careul oaspeţilor, i-a pasat lateral lui Staicu, însă şutul acestuia, de la 12 metri, a trecut peste transversală.

Odată cu trecerea timpului, elevii lui Costică Marcu au ieşit mai curajos la joc, iar în minutul 27, Ispas a luat o acţiune pe cont propriu, pe partea dreaptă, centrarea şutată a acestuia făcându-l pe Viciu să se întrebuinţeze serios pentru a respinge în corner. Tot oaspeţii au mai avut o fază periculoasă, în minutul 44, şutul plasat al lui Păuna, din colţul careului, întinzându-l serios pe Viciu. Gazdele puteau să intre la vestiare cu un avantaj de două goluri, însă şutul pe jos, din marginea careului, al lui Şandru, a şters stâlpul din dreapta porţii apărate de Grecu.

Ceea ce nu a reuşit în ultimul minut al primei reprize, a reuşit Şandru în primele secunde ale părţii a doua, când şi-a plătit „datoria”, şutul său de la 12 metri, după o acţiune proprie de toată frumuseţea, oprindu-se sub bara porţii lui Grecu. Gazdele puteau majora scorul în minutul 51, însă şutul din careu al lui Staicu, la colţul lung, a ocolit ţinta. În minutul 55, Şandru a prins o „torpilă” de la 17 metri, balonul se ducea sub bară, însă Grecu s-a întins şi a trimis în corner. Lovitura de colţ a fost executată de Chirea şi reluată cu capul de Ovidiu Bălan, la câţiva centimetri de vinclu.

Golul cu numărul 3 al caransebeşenilor a fost înscris în minutul 62, după o fază frumoasă, în care Ţimbota a combinat cu Văcărescu, centrarea acestuia fiind reluată cu capul, în plasă, de Hermann. În minutul 67 a căzut şi golul al patrulea, autor Ţimbota, care a trimis cu capul în poartă centrarea de pe stânga a lui Poenaru. Următoarea reuşită i-a aparţinut lui Frenţ, angajat excelent în careu de Munteanu, tânărul atacant caransebeşean având de îndeplinit o simplă formalitate pentru a trimite în plasă. Era minutul 77.

În minutul 83, tot Frenţ, mai mereu în gura porţii, a înscris pentru 6-0, după o fază la care Grecu a scăpat în faţă mingea trimisă din lovitură liberă de Daniel Bona. Scorul final a fost stabilit de acelaşi Frenţ, în minutul 88, atunci când a împins în poartă centrarea de pe dreapta, venită de la Joseph.

FC Caransebeş: Viciu, Firoiu, Yacouba, Timar, Nemţescu, Voicu, Chirea, Suru, Şandru, Staicu, Hermann; au mai intrat pe parcursul partidei: Vulpescu, Epure, Ţimbota, Ov. Bălan, Văcărescu, Joseph, Poenaru, Munteanu, Frenţ, D. Bona, N. Bona. Antrenori: Ion Ibric, Liviu Achim.

Metalul Oţelu Roşu: Grecu, Găină, Ciocan, Boghian, Barabaş, Ispas, Moldovan, Cărăuşu, Nedelcea, Păuna, Pădean; au mai jucat: Tiba, Florei, Moica, Enache, Borugă. Antrenor, Costică Marcu.

A arbitrat la centru Paul Peica, asistat la cele două linii de Alex Domăneanţu şi Angelica Beatrix.

În prima etapă a returului, gugulanii vor evolua pe teren propriu, sâmbătă, 17 martie, în compania formaţiei Gloria Reşiţa. Partida va începe la ora 15.