Micii caransebeşeni, puţini, dar buni

Sâmbătă, 26 ianuarie, la Drobeta Turnu Severin a avut loc cea de a VIII-a ediţie a Turneului Internaţional „Cupa Severinului 2019”, competiţie la care au participat 40 de cluburi din România şi 11 cluburi din Bulgaria, Serbia şi Republica Moldova.

Cei opt tineri judoka de la Clubul Energetica din Caransebeş, antrenaţi de Ion Radu şi Ioan Răuţu, au obţinut rezultate meritorii, întorcându-se acasă cu patru medalii, dintre care una de aur.

Astfel, la U13, a urcat pe prima treaptă a podiumului David Ţîrdoiu, la categoria 26 kg, iar la fete Gabriela Cîrcu (29 kg) şi Ana-Maria Arşovan (52 kg) au obţinut medaliile de bronz. La tineret – U23, Liviu Copăceanu a obţinut şi el locul III la categoria 81 kg, iar Bogdan Şelner, care a concurat la U15, categoria 60 kg, s-a clasat pe locul V.

Deplasarea tinerilor judoka la Drobeta Turnu Severin a fost posibilă datorită sprijinului acordat de Primăria Caransebeş şi angajaţii de la SC Hidroelectrica.