Ce nu merge?

FC Caransebeş – CS Vladimirescu 2003 2-3 (1-2)

Sâmbătă, 26 mai, în cadrul etapei cu numărul 29 a Ligii a III-a, formaţia FC Caransebeş a susţinut ultimul meci pe teren propriu din actualul campionat, în compania echipei CS Vladimirescu 2003. Cu toate că, în mod normal, jocul nu avea o miză prea mare, deoarece, fiind penultima etapă, niciuna dintre formaţii nu avea neapărat nevoie de victorie, partida s-a dovedit extrem de disputată, datorită evoluţiei scorului.

Prima fază de poartă a aparţinut gugulanilor, în minutul 2, când, după un corner executat de pe stânga de Feneş, pe o respingere, mingea a ajuns la Bârsan, şutul acestuia, de la 18 metri, trecând peste transversală. Replica oaspeţilor nu a întârziat prea mult, şi, în minutul 8, după un corner de pe partea stângă, balonul a ajuns la Mirciov, care a tras din întoarcere, de la 10 metri, însă Viciu a intervenit bine şi a respins cu piciorul.

Peste două minute, gugulanii puteau deschide scorul, însă şutul din alergare al lui Şandru, de la 20 de metri, a întâlnit tranversala porţii apărate de Mitrea. Oaspeţii au avut şi ei o fază periculoasă în minutul 12, când şutul din lovitură liberă de la 25 de metri al lui Ciubăncan a trecut puţin pe lângă vinclul porţii caransebeşene. Gazdele şi-au reluat ofensiva, iar în minutul 14, Şandru a pătruns frontal în careul arădenilor, însă Mitrea a plonjat şi a reţinut balonul din picioarele jucătorului gugulan. În minutul imediat următor, Niţă a tras de la 20 de metri, dar Mitrea a fost pe fază şi a reţinut.

Golul caransebeşenilor a venit după o fază prelungită de atac. Astfel, în minutul 18, gazdele au beneficiat de o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral-stânga, mingea expediată de Feneş fiind respinsă în corner de apărarea oaspete. Lovitura de colţ a fost bătută de acelaşi Feneş, mingea a ajuns la Ov. Bălan, care a fost faultat la 20 de metri, central. Lovitura liberă a fost executată de Nemţescu, direct pe poartă, Mitrea a respins în faţă, iar. M. Puşcă a pus latul din 4 metri, trimiţând în plasă.

Avantajul gazdelor nu a durat prea mult, mai ales că toată lumea aştepta ca acestea să se descătuşeze, punându-se problema nu a învingătorului, ci a scorului. Aşadar, în minutul 26, Rus a pătruns pe dreapta în careul caransebeşean, a intrat în unghi, însă a reuşit să tragă, totuşi, de la 12 metri, Viciu atingând cu vârful degetelor balonul care, deşi trimis destul de slab, a intrat în poartă.

Până la pauză, gazdele au jucat frumos, combinativ, însă totul până la limita careului de 16 metri advers, acolo unde arădenii au format un zid de netrecut, mulţumindu-se doar să iniţieze contraatacuri tăioase prin Mihai, Rus şi Leucuţă. Pe fondul dominării aproape totale a caransebeşenilor, în minutul 45, Rus a reuşit să pătrundă în careu, şi, deşi talonat de Ov. Bălan, a apucat să şuteze, Viciu a respins, balonul a ajuns la Mihai, care, de la 14 metri lateral-dreapta, a tras în colţul lung, învingându-l pe goal-keeper-ul gugulan, astfel că oaspeţii au intrat la vestiare în avantaj.

Văzându-se conduşi pe propriul teren, băieţii antrenaţi de Romulus Ciobanu au început repriza secundă în forţă. În minutul 46, Bârsan a pătruns frumos pe stânga, a driblat tot ce a întâlnit în cale, însă a centrat slab şi Mitrea a plonjat, reţinând balonul. În minutul următor, Şandru a scăpat singur cu portarul arădean, însă şutul de la 15 metri al acestuia a fost respins cu genunchiul de Mitrea. Două minute mai târziu, acelaşi Şandru a pătruns în careu, a tras de la 10 metri, însă Mitrea i-a refuzat din nou golul, parând şutul, mingea a ajuns la Niţă, însă şutul acestuia, din marginea careului, a trecut la o palmă de bară.

În minutul 53, Şandru a fost faultat la 22 de metri, şi tot el a executat lovitura liberă, însă Mitrea s-a întins şi a scos mingea trimisă plasat, lângă rădăcina barei din stânga sa. În minutul 59, Bârsan a intrat în careu cu mingea la picior, fiind deposedat după o intervenţie comună a lui Mitrea şi Istin, fază la care caransebeşenii au cerut penalty, însă „centralul” Dorian Barzuca nu a fost impresionat de căderea atacantului gugulan.

Peste un minut, Niţă a scăpat singur pe partea stângă, a intrat în careu, încercând un şut plasat, la colţul lung, de la 8 metri, însă Mitrea l-a ghicit şi a respins balonul. Precipitarea şi lipsa de concentrare a gazdelor au făcut ca scorul să rămână favorabil arădenilor, cu toate că, minute bune, golul a plutit în aer. În minutul 78, Bârsan a trimis în zidul advers lovitura liberă de la 25 de metri, central, obţinută de Joseph Anagor.

În căutarea golului egalizator, gazdele au lăsat garda jos şi şi-au masat efectiv adversarii în propriul careu, asaltul total finalizându-se în minutul 85, atunci când Nemţescu a executat o lovitură liberă de la 25 de metri lateral-dreapta, Mitrea a respins, balonul a ajuns la Şandru care, de la 14 metri, a trimis puternic în plasă, aducând egalarea.

Ce a urmat, mai rar se poate vedea pe un teren de fotbal. Repunând balonul în joc de la centrul terenului, după gol, Mihai a luat o acţiune pe cont propriu, ducându-se de unul singur spre poarta gugulană, a driblat cu nonşalanţă tot ce i-a ieşit în cale şi, rămas singur, în careu, cu Viciu, l-a executat pe acesta cu o „scăriţă” la colţul lung, aducându-şi din nou echipa în avantaj şi năruind, astfel, speranţele gazdelor de a le oferi propriilor suporteri măcar o remiză la ultima evoluţie din acest sezon, în Balta Sărată.

Gabriel Vlădulescu, preşedinte executiv FC Caransebeş: „Ce vom face? Tragem linie şi adunăm! Nu ne încălzeşte cu absolut nimic faptul că toată lumea spune că avem cea mai bună echipă din serie. Rezultatele sunt cele care vorbesc. După părerea mea, din partea unor jucători ca Viciu, Timar, Yacouba Sangare, Bârsan, se aştepta altceva. Azi am asistat la o ruşine de meci… Degeaba au fost pase, trasee, rezultatul final spune ce s-a întâmplat pe teren. Nu mă încălzeşte cu nimic că am ajuns de şapte ori în faţa porţii, dar n-am reuşit să marcăm nici măcar o singură dată… Au fost jucători care au spus că au jucat mai puţin – Şandru, Ov. Bălan, Voicu, Viciu. Ne-au arătat că nu pot să joace. Unii au jucat în Liga I şi a II-a. Sunt jucători fără caracter. Se accidentează, se dau loviţi… Sunt jucători care au dezamăgit… Mai avem o etapă, după care vedem ce facem. Finanţatorul va decide, el are ultimul cuvânt”.

FC Caransebeş: Viciu, Firoiu, Y. Sangare (min. 71, J. Anagor), Ov. Bălan, Nemţescu, Văcărescu (65, Poenaru), Feneş, M. Puşcă, Niţă, Şandru, Bârsan; rezerve: Socaci, N. Bona, Costachi. Antrenori: Romulus Ciobanu, Liviu Achim.

CS Vladimirescu: Mitrea, Banilievici, Sighete, Mirciov, Istin, Leucuţă, Petrescu, Iancu (65, Negru), Ciubăncan, Rus (76, Tudoroiu), Mihai. Antrenor, Ciprian Roşca.

A arbitrat la centru Dorian Barzuca, din Lugoj, asistat la cele două linii de Ciprian Trancă şi Cristian Pleşa, ambii din Timişoara.

Observatori: Cosmin Tutunaru (Tg. Jiu) şi Gabi Stoicovici (Timişoara).

Rezultatele etapei a XXIX-a, din 25 şi 26 mai: F.C. Caransebeş – C.S. Vladimirescu 2-3; C.S.M. Şcolar Reşiţa – F.C. Hunedoara 0-0; Jiul Petroşani – Gloria Reşiţa 8-0; Becicherecu Mic – C.F.R. Simeria 0-2; Flacăra Făget – Naţional Sebiş 2-3; Millenium Giarmata – Valea lui Mihai 3-2; A.C.S. Recaş – F.C. Timişoara II 7-0; Bihorul Beiuş – Gloria Arad 2-2.