Frate, frate, dar promovarea-i promovare…

AS Autocatania Caransebeş – Scorilo Caransebeş 2-1 (1-1)

Sâmbătă, 8 mai, pe Stadionul din Balta Sărată a avut loc un meci aşteptat de iubitorii fotbalului din Caransebeş: întâlnirea dintre concitadinele Autocatania şi Scorilo. Partida, a cărei spectaculozitate a crescut odată cu trecerea timpului, s-a încheiat cu rezultatul de 2-1 în favoarea gazdelor, deşi scorul a fost deschis, cumva împotriva cursului jocului, de oaspeţi. Să mai spunem că la tensionarea atmosferei din teren a contribuit şi arbitrul Aurel Vărzan, care a luat unele decizii contestate de ambele formaţii, care însă nu au influenţat rezultatul final. (S. Rogoz)

Vreme frumoasă, lume multă şi aşteptări pe măsură, sâmbătă, 8 mai, pe Stadionul CSS Balta Sărată, arenă ce a găzduit întâlnirea dintre concitadinele AS Autocatania şi Scorilo Caransebeş, meci contând pentru etapa cu numărul XXVIII din Liga a IV-a la fotbal. S-au aflat faţă în faţă două formaţii despărţite de 15 puncte, respectiv cea de pe locul întâi şi cea de pe poziţia a cincea, dar mai ales câţiva fotbalişti care s-au întâlnit cu foştii coechipieri, pentru că, nu-i aşa?, Ştefan Bălan, Românu şi Bădeţ au jucat, până nu demult, la Scorilo, acum ei îmbrăcând tricourile roşii ale Autocataniei. Şi, având în vedere că amândouă echipe sunt pe val, obţinând rezultate foarte bune în ultimul timp, era normal ca spectacolul anunţat să fie unul de calitate. Şi asta fără să mai luăm în calcul şi orgoliile…

Iar dacă jucătorii lui Sorin Costachi s-au aşteptat să întâlnească o echipă Scorilo impresionată de scorurile-fluviu cu care Autocatania şi-a pedepsit mai mereu adversarele, ei, bine, în teren lucrurile nu au stat deloc aşa. Oaspeţii s-au înfipt bine în călcâie şi nu au făcut pasul înapoi, menţinând în permanenţă mingea undeva la 35 de metri de propria poartă. Ba chiar lor le-a aparţinut şi prima fază mai periculoasă, după ce, în minutul 6, după un fault al lui Lepa, Ionescu a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, mingea trimisă de acesta trecând puţin pe lângă poarta apărată de Doran. Peste alte cinci minute, a fost rândul lui Lepa să tragă de la 25 de metri, însă balonul a trecut peste transversală.

Unul dintre punctele forte ale gazdelor au fost loviturile de la colţul terenului, iar acest lucru s-a văzut încă din minutul 16, când cornerul executat de Bona a fost respins cu dificultate de Laitin. A fost acela semnalul care anunţa cele câteva minute de dominare a elevilor lui Sorin Costachi, care aveau să urmeze. Astfel, în minutul 17, Costachi a bătut bine o lovitură liberă de la 35 de metri, Ţundrea a reluat din voleu, de la 14 metri, dar mingea a fost deviată în corner, fază repetată aproape la indigo trei minute mai târziu, însă Ţundrea a trimis cu capul peste poartă. Asaltul la poarta oaspeţilor a continuat, ,,capul” lui Ţimbota, din minutul 23, când a deviat un balon venit din corner, fiind scos spectaculos de sub transversală de Laitin. Peste alte trei minute, Autocatania a beneficiat de o lovitură liberă de pe partea stângă, un corner scurt, bătută de Costachi, mingea a fost bâlbâită în careul oaspeţilor şi a ajuns la Bucure, care, de la numai 14 metri, a tras peste poartă.

Primul gol avea să cadă în minutul 28, şi oarecum împotriva cursului jocului. Arnăut, aflat undeva la centrul terenului, l-a văzut bine pe Lepa şi l-a angajat excelent, cu o pasă în adâncime, atacantul lui Scorilo a făcut stop pe piept, a pătruns în careu şi a trimis mingea cu latul, pe lângă Doran. La această fază, Lepa s-a accidentat grav, fiind înlocuit cu Ioja. Gazdele puteau să egaleze patru minute mai târziu, însă mingea trimisă de Bucure, cu capul, peste Laitin, a fost scoasă de pe linia porţii de fundaşii lui Scorilo. A venit însă minutul 34, când jucătorii Autocataniei nu au mai greşit ţinta. O lovitură liberă de la aproape 40 de metri, lateral-dreapta, l-a găsit în careu pe Bona, care, de la numai 8 metri, a pus latul dintr-un grup de jucători, făcând inutilă orice intervenţie a lui Laitin. Ultima fază notabilă a primei reprize s-a petrecut în minutul 38, atunci când Geneţ a executat bine o lovitură liberă de la 35 de metri, mingea deviată cu capul, din careu, de Ionescu, fiind scoasă cu un reflex de zile mari de către Doran.

După reluare, gazdele au încercat să tranşeze cât mai repede lucrurile în favoarea lor, Autocatania având nevoie ca de aer de victorie, pentru că atât Lupacul, cât şi Gloria Reşiţa ţin aproape, suflându-i efectiv în ceafă. Din fericire pentru ele, au şi reuşit acest lucru. În minutul 53, în urma unui henţ comis la colţul terenului, centralul Aurel Vărzan a dictat lovitură liberă pentru gazde. A executat Bona, iar Ţimbota a deviat cu capul în plasa porţii lui Laitin.

E poate momentul să menţionăm că, şi până în acel moment, dar pe aproape tot parcursul întâlnirii, Aurel Vărzan a luat câteva decizii controversate, contestate de jucătorii şi de băncile tehnice ale ambelor echipe, tensionând inutil atmosfera din teren. Revenind la desfăşurarea meciului, să spunem că, în minutul 57, Ţundrea a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, care se anunţa periculoasă, însă balonul, trimis pe jos, a fost deviat în corner. Zece minute mai târziu, Bucure a avut o pătrundere frumoasă, frontală, în careu, şi, talonat de Vela, a căzut, dar centralul Vărzan nu a acordat lovitură de la 11 metri, pe bună dreptate de această dată.

Odată cu trecerea timpului, meciul s-a mai stins în intensitate, nu însă şi în… nervozitate. Oaspeţii au încercat să pună probleme pe contraatac băieţilor lui Sorin Costachi, însă aceştia s-au apărat bine, singura fază mai periculoasă la poarta lui Doran fiind lovitura de cap a lui Bihoneţ, de la 16 metri, din minutul 75, mingea fiind însă pradă uşoară pentru Doran. Spre final, nici gazdele nu au mai forţat, în schimb au pasat frumos şi au avut o posesie bună. Ar mai fi de notat şutul din minutul 83 al lui Ţimbota, de la 14 metri, la colţul lung, mingea trecând pe lângă poartă, şi cel din minutul 85, când Şt. Bălan a încercat să-l surprindă pe Laitin de la 25 de metri, mingea ocolind, şi de această dată, poarta.

FC Scorilo: Laitin, Vela (min. 77, Ibric), Lepa (min. 28, Ioja), Ionescu (min. 75, Damian), Geneţ, Arnăut, Stanca, Ştefănuţ, Puşchiţă (min. 63, Bihoneţ), Ivanici; rezerve: Semenescu, Patrona. Antrenor, Ion Ibric.

AS Autocatania: Doran, Românu, Bufanu, Ţundrea, Ţimbota, Şt. Bălan, Costachi, Bona, Bucure, Bădeţ, Dăbuleanu; rezerve: Băluţă, Neagu, Căluşeru, Szilagyi, Feneş, Băbălău. Antrenori: Sorin Costachi, Marius Dulca.

A arbitrat la centru Aurel Vărzan, asistat la cele două linii de Florin Lascu şi Florin Lotoroşanu.

Observatori: Milică Păunescu, Iosif Kelemen.

• Miercuri, 12 mai, în cadrul etapei a XXIX-a, intermediare, Scorilo Caransebeş a

întâlnit pe teren propriu pe Metalul Bocşa.

Rezultatele complete ale etapei a XXVIII-a: Metalul Bocşa – Negrea Reşiţa 1-0 (1-0); Berzasca – Oţelu Roşu 3-0 (neprezentare); Gloria Reşiţa – Oraviţa 4-1 (3-0); Bistra Glimboca – Voinţa Lupac 1-2 (0-2); Autocatania Caransebeş – Scorilo Caransebeş 2-1 (1-1); Prolaz Karasevo – Nera Bozovici 1-1 (1-0); Moldova Nouă – Băile Herculane 7-1 (0-1); Arsenal Reşiţa – Minerul Anina 0-1 (0-1); Minerul Dognecea a stat.

Etapa viitoare, a XXX-a, sâmbătă, 15 mai: Prolaz Karasevo – Scorilo Caransebeş; Moldova Nouă – Negrea Reşiţa; Bistra Glimboca – Oţelu Roşu; Berzasca – Gloria Reşiţa; Autocatania Caransebeş – Voinţa Lupac; Arsenal Reşiţa – Oraviţa; Minerul Dognecea – Nera Bozovici; Metalul Bocşa – Minerul Anina; Băile Herculane stă.

6 Moldova Nouă 26 13 5 8 56 30 44
7 Minerul Anina 27 11 6 10 40 48 39
16 Băile Herculane 27 6 0 21 30 82 18
17 Minerul Dognecea 26 5 2 19 32 106 17