Aur şi speranţe la Energetica

În perioada 26-28 mai, la Baia Mare s-a desfăşurat Cupa Nordului la judo, întrecere la care, printre cei peste 300 de sportivi, s-au aflat şi doi tineri de la Clubul Energetica din Caransebeş, pregătiţi de antrenorii Ion Radu şi Ioan Răuţu.

Astfel, la U 11, Bogdan Şelner a obţinut aurul la categoria 50 kg, iar la U 13, Alexandru Borcean a câştigat medalia de argint la categoria 42 kg.

Deplasarea celor doi judoka la Baia Mare a fost posibilă cu sprijinul Primăriei municipiului Caransebeş.

Tânărul Alexandru Borcean a mai câştigat o medalie, de această data de aur, la Cupa Speranțelor, competiţie desfăşurată la sfârşitul săptămânii trecute, la Sibiu. El a luptat la categoria 38 kg, U 13, și a câștigat finala în doar câteva secunde, prin ippon. (S. Rogoz)