Cresc copiii gugulanilor…

FC Caransebeş II – CS Moldova Nouă 2-0 (0-0)

Partida disputată pe stadionul din Parcul Teiuş, sâmbătă, 2 martie, prima a returului Ligii a IV-a, a fost una echilibrată şi de angajament, chiar una de orgoliu după meciul tur, fiind evident că cine marca primul avea să şi câştige confruntarea. Chiar dacă meciul nu a excelat în ocazii de poartă, au fost totuşi câteva faze fixe periculoase pentru buturile lui Socaci şi ale lui Iovanovici. Golurile au venit în reprza secundă. Cum Suru şi Şandru sunt în stare să se găsească în teren şi cu ochii închişi, în minutul 66, Suru i-a pasat în adâncime lui Şandru, care a deschis scorul cu un şut de la 9 metri, în dreapta portarului. Golul al doilea a venit în minutul 72, când Cosmin Ţutul, cel mai scund jucător de pe teren, a trimis cu capul, din 8 metri, la colţul scurt, după o centrare de pe dreapta a lui Beucă.

O partidă bună au făcut-o fundaşul Costescu şi „Kaiserul” gugulan Vătafu, ultimul deposedându-l corect şi la timp, în careu, în minutul 63, pe ex-caransebeşeanul Bâldea, scăpat singur către poarta lui Socaci. De altfel, Bâldea putea să şi înscrie, dar nu a speculat eroarea lui Socaci din debutul reprizei a doua, când a ratat intervenţia simplă cu piciorul din faţa atacantului oaspete, dar şi-a reparat greşeala printr-un plonjon la disperare din faţa porţii.

FC Caransebeş II: D. Socaci, Simescu, Gulea, Vătafu, Albeţ (min. 28, Costescu), Şandru, Suru, Beucă, I. Văcărescu (73, Velescu), Lepa (81, Imbre), Al. Frenţ (55, C. Ţuţul); rezerve: Aurariu, Dragu. Antrenor, Marius Dulca.

Rezultatele complete ale etapei a XVIII-a a Ligii a IV-a, sunt:C.S. Metalul Oţelu Roşu – Croaţia Clocotici 3-0; A.S. Oraviţa – Hercules Băile Herculane X-X; Minerul Dognecea – Voinţa Lupac 2-3; Bistra Glimboca – Voinţa Răcăşdia 7-2; Prolaz Karasevo – Metalul Bocşa 0-3; A.S. Berzasca – Minerul Anina 6-0; Nera Bozovici – Gloria Reşiţa 0-0; F.C. Caransebeş II – Moldova Nouă 2-0.