Un punct… „greu”

FC Caransebeş – FC Timişoara II 1-1 (0-1)

Sâmbătă, 29 octombrie, în cadrul etapei a XI-a a Seriei a V-a din Liga a III-a, pe stadionul din Balta Sărată a venit Poli II, nume cu o rezonanţă suficient de puternică încât să anunţe un meci tare cu formaţia locală FC Caransebeş. Iar vremea frumoasă şi gazonul care s-a prezentat în condiţii foarte bune, plus galeria gugulană şi prezenţa în tribună a fostului manager al Stelei, Meme Stoica, au asigurat „ingredientele” pentru o partidă care, în cele din urmă, s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor.

Jocul a început în obişnuita notă de tatonare a celor două combatante, primul şut la poartă aparţinând lui Văcărescu, care, în minutul 3, a tras peste poarta apărată de Ostafie. În minutul 14, a fost rândul oaspeţilor să pună în pericol poarta lui Vulpescu, însă şutul lui Ganea, din lovitură liberă de la 35 de metri, nu a nimerit ţinta. După doar două minute, caransebeşenii au ajuns din nou în careul advers, însă, la centrarea lui Feneş, Ostafie a fost mai rapid decât Ţimbota şi a reuşit să reţină.

Meciul a curs frumos, ambele echipe dând dovadă de o bună disciplină tactică şi stând bine în teren, atacând şi apărându-se organizat, fără să-şi asume riscuri inutile. În minutul 35, Popa – cel mai incisiv atacant al oaspeţilor – a pătruns în careul caransebeşean, însă şutul său pe jos, de la 12 metri, a fost parat de Vulpescu. După doar un minut, acelaţi Popa a prins un şut excelent de la 14 metri, mingea a lovit transversala, a ajuns în extrema dreapta, la Silaghi, care a centrat la 8 metri, de unde acelaşi Popa a pus latul, învingându-l de data aceasta pe Vulpescu şi deschizând scorul. Până la pauză – şi chiar până la final –, meciul a fost unul curat, fără faulturi, şi extrem de cursiv.

Gugulanii au început partea a doua în forţă, având câteva şarje prin Ţimbota – şut din 10 metri, respins de Ostafie, şi Staicu, deposedat în ultima clipă, la 6 metri, de Dubei. Oaspeţii au ripostat în minutul 51, printr-o fază lucrată, după ce mingea a circulat pe traseul Popa-Ganea-Boştină, şutul acestuia din urmă trecând puţin alături. În minutul 56, Văcărescu putea să egaleze, însă voleul său, de la numai 8 metri, a fost deviat în corner de un fundaş al oaspeţilor. În minutul 62, după un fault asupra aceluiaşi Văcărescu, Suru a executat o lovitură liberă până la Feneş, însă şutul acestuia, de la 10 metri, nu a avut suficientă forţă, fiind respins de apărarea timişoreană.

În minutul 76, Iovan l-a faultat pe D. Bona, la 18 metri, lovitura liberă executată de Feneş, la semiînălţime, fiind reţinută de Ostafie. Peste 5 minute a fost rândul lui Vulpescu să se evidenţieze, respingând şutul din careu al lui Boştină. Pe contraatac, Văcărescu a prins un şut bun din alergare, Ostafie a respins până la Dovlete, care, de la 12 metri, a tras în zidul format de apărătorii timişoreni. În minutul următor, Feneş a executat excelent o lovitură liberă de la 40 de metri, servindu-l perfect pe Staicu, însă acesta a reluat slab din careu. Acelaşi Staicu a avut o incursiune frumoasă pe stânga, în minutul 84, centrarea sa a lovit un fundaş timişorean, gazdele au cerut henţ şi penalty, însă „centralul” Daniel Popescu a arătat doar corner. Lovitura de colţ a fost executată de Feneş, cu efect, la colţul scurt, Ostafie era bătut, însă Damian a scos cu capul de pe linia porţii. Staicu a mai trecut o dată pe lângă egalare, atunci când, în minutul 86, Feneş a executat o lovitură liberă dictată după un fault asupra lui Dovlete, însă „capul” atacantului gugulan a trecut pe lângă ţintă.

Egalarea avea să vină în minutul 88, după un corner de pe partea stângă, prelungit de Covăsală peste fundaşii oaspeţi, Staicu înscriind cu capul, de la 2 metri.

„Mă bucur pentru punctul pe care l-am câştigat azi, cu toate că meciul a fost pe teren propriu. Am avut puterea să revenim, chiar dacă golul l-am înscris la final. A fost greu azi, şi asta şi pentru că n-am avut tot lotul la dispoziţie, fiind probleme cu accidentările (Şt. Bălan şi Patrona, n.r.), dar tocmai de aceea şi avem un lot numeros, pentru a putea să facem înlocuirile necesare în caz de nevoie. Mai suferim pe faza defensivă, luăm goluri pe neglijenţă, pe neatenţie… Încă nu formăm un grup, şi sper ca şi jucătorii să înţeleagă că trebuie să învăţăm din greşeli. Arbitrajul nu-l comentez… Eu zic totuşi că ni s-a refuzat un 11 metri… Ne aşteaptă un meci greu în etapa viitoare, la Gloria Arad, de unde sper să aducem puncte. Îmi felicit băieţii pentru determinarea pe care au arătat-o în teren”, a spus, la finalul jocului, antrenorul caransebeşean Ion Ibric.

FC Caransebeş: Vulpescu, Ov. Bălan (min. 72, D. Bona), Covăsală, Firiţeanu, R. Dumitru, Ţimbota (55, Fara), Feneş, Suru, Văcărescu, Ciobanu (46, Dovlete), Staicu; rezerve: Socaci, N. Bona, Geneţ, Lepa. Antrenori: Ion Ibric, Dan Doran.

FC Timişoara II: Ostafie, Toma, Iovan, Szalakai (76, Damian), Fuchs (64, Stancu), Silaghi (85, Velici), Zaluschi, Ganea, Boştină (83, Leagu), Dubei, Popa; rezerve: Iordache, Artean, Pleşcan. Antrenori: Adrian Stoican, Ilie Rotariu.

A arbitrat la centru Daniel Popescu (Ţicleni), asistat la cele două linii de Cristian Tutunaru şi Ramona Bunget, ambii din Tg. Jiu.

Observatori: Emil Arsa (Arad) şi Constantin Constantinescu (Slatina).

9. Petroşani 11 4 4 3 11-8 16 (-2)

10. Flacăra Făget 11 5 0 6 16-24 15 (-3)

11. Naţional Sebiş 11 3 3 5 10-9 12 (-6)

12. Valea lui Mihai 11 3 3 5 11-12 12 (-3)

13. Vladimirescu 11 3 1 7 14-22 10 (-5)

14. Becicherecu M. 11 2 1 8 10-18 7 (-11)

15. Gloria Arad 11 1 4 6 7-17 7 (-8)

16. Gloria Reşiţa 11 1 3 7 6-17 6 (-12)

Etapa a XII-a, 4-5 noiembrie., ora 14: Gloria Reşiţa – Valea lui Mihai; FC Timişoara II – CSM Şcolar; Gloria Arad – FC Caransebeş; ACS Recaş – Bihorul Beiuş; FC Hunedoara – Becicherecu Mic; CS Vladimireascu – Jiul Petroşani; CFR Simeria – Flacăra Făget; Naţional Sebiş – Millenium Giarmata.

Rezultatele etapei XI-a, din 28-29 octombrie: CSM Şcolar – ACS Recaş 1-0; FC Caransebeş – FC Timişoara II 1-1; Naţional Sebiş – Gloria Reşiţa 0-1; Giarmata – Bihorul Beiuş 1-2; Becicherecu Mic – Gloria Arad 3-0; Jiul Petroşani – FC Hunedoara 2-0; Flacăra Făget – CS Vladimirescu 2-1; Valea lui Mihai – CFR Simeria 3-1.