,,Şi am scăpat ieftin cu cinci!”

AS Oraviţa – CS Scorilo-Autocatania II 5-2 (2-2)

Şi peste turul Ligii a IV-a la fotbal a căzut, sâmbătă, 4 decembrie, cortina albă a iernii. În etapa cu numărul XVII, echipa caransebeşeană Scorilo-Autocatania II a întâlnit, în deplasare, formaţia AS Oraviţa. În minutul 11, portarul Socaci l-a faultat pe Gugu în suprafaţa de pedeapsă, ,,centralul” Sandu a arătat punctul cu var, însă acelaşi Gugu a ratat, trimiţând pe lângă poartă. În pofida scorului final, cei care au marcat primii au fost caransebeşenii, în minutul 17, când Bona a fructificat centrarea de pe dreapta a lui Vireag. Egalarea a venit în minutul 24, pe o greşeală de portar, Socaci neputând să pareze şutul de la 20 de metri expediat de Preoteasa. Tot oaspeţii au trecut în avantaj pe tabela de marcaj, în minutul 35, când Vireag, scăpat singur cu Florea, a lobat mingea peste acesta. Scorul pauzei a fost 2-2, Tismănaru înscriind în minutul 44, dintr-o lovitură liberă, din unghi, de la 20 de metri.

Analizând scorul, partea a doua a meciului a fost la discreţia gazdelor, care au marcat trei goluri. Primul a fost înscris de Caşeru, în minutul 77, acesta, scăpat singur, introducând mingea în poartă pe lângă Socaci. Golul cu numărul patru a fost semnat de Preoteasa, în minutul 80, tabela fiind închisă în minuul 83, de Chesa, reuşitele gazdelor venind pe greşeli flagrante de apărare.

Vizibil supărat după meci, delegatul caransebeşenilor, Petru Rogovan, ne-a declarat: ,,Nu se poate ajunge la prima echipă jucând în felul ăsta. Toată lumea aşteaptă de la Socaci, Covăsală, Puşchiţă, Ispas, Dovlete, Dragu, Pădean sau Frenţ să confirme… O echipă care, în etapa trecută, a pierdut la Vermeş cu 8-2, ne bate pe noi cu 5-2. Şi am scăpat ieftin cu cinci! După ce se vor mai linişti apele, cu siguranţă conducerea clubului va lua măsuri”.

CS Scorilo-Autocatania II: Socaci, Ionescu, Covăsală, Puşchiţă, Ispas, Ivanici, Dragu (46, Pădean), Bona, Vireag, Frenţ (61, Dovlete); rezervă, Flori. Antrenor, Dan Doran.

În prima etapă a returului, a XVIII-a, programată în data de 6 martie 2011, Scorilo-Autocatania II va juca în deplasare, la Bistra Glimboca.

• În întâlnirea juniorilor, tinerii caransebeşeni s-au impus cu scorul de 4-3.

6 Metalul Oţelu Roşu 16 7 2 7 32 35 23
7 Minerul Anina 16 7 1 8 24 25 22