Pentru caransebeşeni, n-a fost să fie…

Şurianu Sebeş – Viitorul Caransebeş 3-1 (0-0)

Pe Stadionul „Arini” din Sebeş s-a disputat sâmbătă, 24 iunie, manşa retur pentru barajul de promovare în Liga a III-a, dintre formaţia locală Şurianu şi Viitorul Caransebeş, primul meci, de pe Stadionul Municipal din Parcul Teiuş, disputat în urmă cu o săptămână, încheindu-se cu victoria cu 2-1 a echipei ardelene.

Gugulanii au început mai bine partida, în primele 10 minute având două ocazii de a deschide scorul, însă loviturile libere executate de Şandru şi Bona au ratat de puţin ţinta. În minutul 12, centralul Cătălin Botaş i-a arătat cartonaşul galben lui Marcu, însă caransebeşenii au protestat, considerând sancţiunea prea blândă, ei acuzând că jucătorul gazdelor a lovit intenţionat cu cotul.

Şi dacă prima oară nu a făcut-o, peste doar două minute, arbitrul întâlnirii l-a eliminat pe Suru, pentru un fault dur asupra aceluiaşi Marcu.

Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, ambele combatante etalând un joc modest.

Gazdele au deschis scorul imediat după pauză, prin Drăgan, care, lansat central de Ludwig, printre fundaşii caransebeşeni, l-a executat cu o „scăriţă” pe Birăescu.

Portarul gugulan s-a evidenţiat însă în minutul 54, când l-a oprit din acţiune pe Marcu, care reuşise să dribleze trei adversari, intervenţia sa costându-l o accidentare destul de gravă.

Gazdele şi-au majorat avantajul în minutul 62, în urma unei faze în care Muntean l-a angajat foarte bine în adâncime pe Rahovean, iar acesta, singur cu Birăescu, a trimis balonul în plasă.

Oaspeţii au avut şi ei o ocazie bună de a înscrie în minutul 69, însă Bănică a reuşit să respingă de sub bară şutul de la 15 metri trimis de Feneş. În cele din urmă, caransebeşenii au reuşit să înscrie golul de onoare, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, pe care Dumitru a executat-o la colţul scurt, iar goal-keeper-ul sebeşean şi-a împins mingea în propria poartă.

Gazdele au mai avut două ocazii bune în minutele 86 – pătrundere Găldean, intervenţie salutară Bona, şi 88 – şut Găldean, respinge Birăescu în lateral.

Scorul final a fost stabilit în minutul 89, în urma unui corner executat de Lăcătuş, înalt, în careul caransebeşean, Osogo reluând cu capul din 6 metri, la colţul scurt, în plasa porţii apărate de Birăescu. Goal-keeper-ul caransebeşean a mai avut o intervenţie în minutul 90, când a reuşit să respingă şutul trimis de Rahovean de la 12 metri.

„Am venit la Sebeș să facem o surpriză plăcută, dar nu am realizat nimic. Planurile noastre au fost date peste cap de eliminarea lui Suru. Am dominat prima repriză, dar apoi au apărut, la fel ca și în tur, greșelile copilărești din devensivă, iar adversarii ne-au taxat, când încercam să revenim. Sebeșul s-a dovedit o echipă mai bine organizată, care a știut ce vrea, fiindu-ne superioară pe toate planurile, mult mai bine pregătită fizic.Dan Alexa ne-a lipsit în acest joc retur, ne-a ținut pumnii în încercarea noastră de a face performanță, era dificil să mai contăm pe el, fiind prins cu Concordia Chiajna. Noi suntem o echipă formată din prieteni, la primul an în Liga a IV-a. Ne dorim ca și sezonul viitor să avem un cuvânt greu de spus în campionatul din Caraș-Severin și, de ce nu, să câștigăm stagiunea, să jucăm iarăși un baraj și să promovăm”, a declarat antrenorul gugulanilor, Dan Doran.

Şurianu Sebeş: Bănică, Rahovean, Cutean, Radu, Trif, Ludwig, Neagu (min. 76, Osogo),

Muntean, Bălaș (87, Cotoară), Marcu (56, Lăcătuș), Drăgan (84, Găldean); reserve: Samoilă, Mirca, Horeiciuc. Antrenor, Doru Oancea.

Viitorul Caransebeș: C. Birăescu, Vălușescu (51, Feneș), Arnăut (68, Gulea), Bălan, Vătafu, Dumitru, Suru, Bona (90, Dovlete), Văcărescu, Dragomir, Șandru; rezerve: Socaci, Gheorghescu, Căldăraș, N. Birăescu. Antrenor, Dan Doran.

Arbitri: C. Botaş, M. Botaş (Timişoara), M. Marica (Bistriţa).

Observatori: A. Huzu (Sibiu), D. Cioloboc (Tg. Mureş).

Cu rezultatul final de 5-2 după cele două manşe, Şurianu Sebeş promovează în Liga a III-a, în timp de gugulanii, suntem convinşi, vor încerca din nou să acceadă în cel de al treilea eşalon fotbalistic al ţării, în campionatul viitor.

Sursa: Ziarul UNIREA