O partidă nebună, nebună, nebună…

FC Caransebeş – ACS Recaş 2-3 (1-1)

Prima fază a jocului a însemnat şi deschiderea scorului. În primul minut, Nanu a pătruns în careul gugulan, pe partea stângă, Timar a pus piciorul la minge, contrându-l, jucătorul oaspete a căzut, iar „centralul” Marian Balaci – cel care avea să ia o serie de decizii neinspirate, ca să le spunem aşa, şi care au tensionat la maximum jucătorii, banca tehnică a gazdelor şi tribunele – a arătat punctul cu var. Penalty-ul – repetăm, mult prea uşor acordat – a fost transformat de Szekely, care a tras în stânga lui Vulpescu.

În minutul 15, M. Puşcă l-a faultat la mijlocul terenului pe Nanu, Marian Balaci umblând imediat la buzunarul cu cartonaşe şi avertizându-l cu „galben” pe caransebeşean. A fost momentul care a iritat banca tehnică a gugulanilor şi tribunele, care i-au reproşat „centralului” că nu judecă fazele cu aceeaşi măsură. Şi pe bună dreptate.

În minutul 20, Timar a trimis o pasă de 40 de metri în adâncime, până la Staicu, atacantul caransebeşean a pivotat la 14 metri şi a tras din întoarcere, însă Amarinei a fost pe direcţia şutului şi a prins. După două minute, Bârsan l-a faultat pe Nanu la 30 de metri de poarta gugulană, caransebeşeanul văzând „galben” pentru o infracţiune uşoară. De fapt, întreg meciul a fost extrem de fragmentat de Marian Balaci, cele mai multe decizii, dacă nu toate, fiind favorabile oaspeţilor. În minutul 24, M. Puşcă a prins un şut pe jos, de la 18 metri, însă portarul timişean a reuşit să reţină.

Gazdele puteau să egaleze în minutul 33, când Niţă a centrat de pe stânga, Bârsan a şters balonul cu capul, goal-keeper-ul timişean era bătut, însă mingea a lovit bara din stânga a porţii lui Amarinei. Până la urmă, golul a venit în minutul 36, când Staicu a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în careu printre trei adversari, Boldea fiind nevoit să-l faulteze pentru a-l opri, iar Marian Balaci n-a mai avut încotro şi a trebuit să acorde penalty pentru caransebeşeni. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Suru, care a tras bine, în stânga lui Amarinei.

Ca un făcut, gazdele s-au văzut din nou conduse încă de la debutul reprizei secunde. În minutul 48, Trandu i-a trimis o pasă filtrantă lui Szekely, acesta l-a driblat pe Vulpescu şi a trimis din unghi spre poartă, însă mingea a lovit transversala, a fost recuperată de oaspeţi, iar Ticană a tras de pe dreapta, la colţul lung, învingându-l pe goal-keeper-ul caransebeşean.

La adăpostul avantajului de un gol, oaspeţii au început să tragă de timp, tensionând atmosfera şi aşa încărcată de deciziile luate de Marian Balaci. În minutul 70, din nou „centralul” nu a mai avut încotro şi a trebuit să sancţioneze henţul în careu comis de Ticană. Penalty-ul a fost transformat de acelaşi Suru, după primirea golului Amarinei încasând şi el un „galben” pentru că, de nervi, a trimis mingea în tribună. Următorul timişean care a văzut „galben” a fost Ştreangă, în minutul 75, şi, fiind al doilea avertisment, a fost trimis la cabine de Marian Balaci.

Scorul final a fost stabilit în minutul 89, după unul dintre puţinele atacuri ale oaspeţilor, atunci când mingea a ajuns la Şchiopu, în careu, pe stânga, iar acesta a tras, din unghi, pe sub Vulpescu. Meciul a fost întrerupt apoi mai bine de 5 minute, timp în care jucătorii celor două echipe, cărora li s-au alăturat băncile tehnice, s-au îmbrâncit şi şi-au adresat cuvinte grele, fiind nevoie de intervenţia oamenilor de ordine pentru a calma spiritele.

Marian Balaci şi-a încheiat reprezentaţia cu un al doilea „galben” arătat lui Bârsan, restabilind astfel egalitatea numerică pe teren, fluierul final punând capăt uneia dintre cele mai tensionate partide găzduite vreodată de stadionul din Balta Sărată.

Rezultatele etapei a XXV-a, din 4 şi 5 mai: C.S.M. Şcolar Reşiţa – Bihorul Beiuş 5-0; F.C. Caransebeş – A.C.S. Recaş 2-3; Becicherecu Mic – F.C. Timişoara II 4-2; Jiul Petroşani – Gloria Arad 0-0; Flacăra Făget – F.C. Hunedoara 1-1; Unirea Valea lui Mihai – C.S. Vladimirescu 6-0; Naţional Sebiş – C.F.R. Simeria 1-0; Millenium Giarmata – Gloria Reşiţa 3-1.